Şişeleme Ekipman Yardım

Merhaba evde bira yapmaya bu senenin başında başladım.
Tam tahıl yapıyorum ve evdeki tencerem 10 litrelik olduğu için,
fermenter olarak marketlerde satılan 5 litrelik su bidonlarını kullanıyorum.
Fakat şişeye aktarmak çok sıkıntı oluyor musluk falan monte edilmiyor.
Pompa gibi bir ekipman var mı tavsiye edebileceğiniz ?

Silikon hortum alın. Araba deposundan benzin çeker gibi sifonla şişeye doldurun. Silikon hortumun ucuna doldurma çubuğu takmalısınız.

1 Beğeni

çok teşekkür ederim :smiley:

Bizim burada ambalajcı var. İnternette 200 250 tlye sattıkları kovaları buralarda çok ucuza satıyorlar. Aslında bunlar bildiğin yoğurt kovası.
Kilitli kapaklı. Hava almıyor. Ben 15 litrelik kovayı 30-35 tl gibi bir fiyata aldım. Bence biraz paraya kıy ve böyle bir yer bulup bu kovadan al. Ona internetten malt aldığın yerlerden bir tane musluk alıp taksan yeter. Şişeleme çubuğu bile kullanman gerek kalmayabilir.

2 Beğeni

Şişeye dolduracaksanız alttan doldurulacağı ve şişe dolunca anında akışı kesmek için doldurma çubuğu şart. Doldurma çubuğu kullanmazsanız şişe dolduktan sonra hortumu dipten çekip ucunu parmağınızla kapatana kadar geçen sürede akan bira boşa gidecektir.

1 Beğeni

Buradakiler malesef 3. kalite geri dönüşüm malzemelerden üretiyorlar, maliyetten çalabilecekleri et kalınlığını ince tutma gibi şeyleri es geçmiyorlar, oksijen geçirgenliği mevcut, bu sebeple firmalar (net bildiğim kediköy, biraburada) bu ucuz ürünleri çok güzel kârlarla satabilecekleri yerde orjinal hammadde ile %100 gıda uyumlu üretilenlerini italya’dan ithal edip düşük kârla satıyorlar.

Haklı olabilirsiniz. Karşılaştırmak lazım.

Doldurma çubuğu oksijenle minimum temas amacına da hizmet eder.

2 Beğeni

Merhaba ekipman topluyorum bir konuda görüşünüze ihtiyacım var. Metal şişe doldurma çubuğu kullanan oldu mu? Olduysa sorun var mı? Tecrübeli arkadaşlar luzüm olup olmadığı konusu da fikir verirse çok sevinirim.

TRY 110.18 30%OFF | 13.7 "(35cm) uzunluk 304SS yaylı bira şişe doldurma makinesi naylon temizleme fırçası ev bira şişeleme
https://a.aliexpress.com/_EG1eekp

Olası kontaminasyon durumunda mikroptan arındırması daha kolay elbette. Diğer plastik olan sıcak suya dayanıklı olmadığı için daha zor. Pmbs kullanmak zorunda kalıyorsun. Fiyat performans iyiyse alınabilir.

şişeyi nereden temin ettiniz bilgi verebilir misiniz?

daha önce satın aldığım market biralarının şişelerini kullanıyorum ben

teşekkür ederim. fazlalık varsa satın alabilirim veya alabileceğim bir yer söyler misiniz 2 aydır arıyorum sitelerden alsam fiyat fazla pahalı

Hangi şehirde yaşıyorsun ?

Tekele git boş şişe alacağım de verir parası ile.

1 Beğeni

istanbul fatih ama getir götürü sorun olur zaten elden alayım desen arabam yok

2 tane tekele sordum vermiyorlar maalesef. arkadaşlara sordurtacağım bulurlarsa oradan halletmeyi düşünüyorum.

bi de letgoya bak istersen ben orda bikaç kere kasası ile birlikte boş şişe satıldığını görmüştüm
belki denk gelir

Biri şişe vermez, biri şişe almaz… Şişelerle uğraşmak istemiyorlar. Ben de bir keresinde şişeleri alacak bayi bulamamıştım.

Sana geçici bir çözüm önereyim. Kola filan içiyorsan, bunların 1 litrelik plastik şişeleri iyi iş görüyor. Ben yazın sağa sola götürmek için mutlaka plastik şişeye de korum.

1 Beğeni

50 lik pet şişe sorun olur mu? yaklaşık kaç ay dayanır tadı vs bozulmadan?