Sohbet Muhabbet

Kayısı çağlası 80₺/kg gayet makul fiyat

3 Beğeni

Abi çocukluğum aklıma geliyor, bahçemizdeki erik ağcını düşünüyorum, sonra Macro markette kilosu 690 TL olan eriği düşündükçe küçükken eriğe kıymet vermemiş olduğumuz ortaya çıkıyor, 1 kilo erik 690 TL, ben hala bir kaç sene geriden geliyorum sanırım…1 kilo erik ne ya, iki üç kişi kişi bir oturuşta biter valla…

5 Beğeni

Turfanda malı almaya heves edende kabahat. Beklersin, dalında olgunlaşır, tadı yerine gelir, bu arada bollaşıp ucuzlar, kilo kilo yersin.

Tabi bu sene papaz eriğinin en düşük kaça gideceği de meçhul.

1 Beğeni

Herhalde yok böyle bir şey.

1 Beğeni

Sanırım benim de en sevdiğim meyvedir.
Bir de şöyle bir durum var ki, eskiden ilk çıktığında pahalı olur ama ucuzladıktan sonra 1 ay falan piyada kalırdı. Şİmdi 1 hafta sonra falan hemen yumuşuyor erikler. Bahçede bir ağacımız var, geçen sene 30 tane falan yedik sayesinde ama bu sene acaip budadık, bu sene imkansız.

5 Beğeni
5 Beğeni

yarın gidip yanlış sipariş vermeyi deneyeyim :smiley:

1 Beğeni

Ben bulamadım, siz deneyin bakalım :slightly_smiling_face:
@Baltazar

9 Beğeni

Doğru yanıt parantez işaretinden önce iki, belki de üç boşluk bırakılan. :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Parantezi ayarlayamadım ya o kadar oldu.
:grinning:
Bu arada cevap şaşırtıcı :joy:

2 Beğeni

Bu şerbetçiotunu deneyen oldu mu? Apa stili birada kullanmayı düşünüyorum, 10dk, flame out, hop stand şeklinde. Nedir ne değildir bilen var mı? @Djindemir @Baltazar

1 Beğeni

Ben de senin apa tarifi için aldım ama daha kullanamadım. Bu ay sonuna doğru kaynatacağım

1 Beğeni

Ben Aloha ile yaptım ama eh işte

2 Beğeni

Cevabı belli sorular bunlar :hugs:

2 Beğeni

Dostlar, Romalılar, yemek yapmayı ve yemeyi seven güzel insanlar; evde lahmacun ve pizza yapmayı seviyorum ama bu iş ev tipi fırınla istediğim gibi olmuyor. Aşağıdaki gibi bir alet kullanan var mı aranızda? İşe yarar mı?

1 Beğeni

Teoride şahane bir cihaz. Ama performansı kanıtlanmış bir tanesini almak lazım. Çok dandik, o kadarcık alanı bile homojen sıcaklığa getiremeyen cihazlar da vardır muhakkak.

Ankastre veya solo fırın adı altında elektrikle çalışan bütün cihazlara karşı antipatim var. Dev kadar hacmi ısıtmak için 3-4kW civarında enerji tüketiyorlar, bir ekmeğin, bir pizzanın maliyeti arşı aşıyor. Evdeki ankastre bozulduğunda kesinlikle yerine bir benzerini koymayacağım.

Tabii yine performansı kanıtlanmış tezgah üstü bir mini fırının da lahmacunu pizzayı gayet güzel pişirmemesi için bir sebep yok. Hem icabında bir tepsi böreği de pişirmem demez.

3 Beğeni

Alt tabanı cehennem sıcağına getiremediği sürece hamurun altı hep çiğ kalıyor maalesef. Pizza taşı öneriliyor ama ankastre tipi fırınlar maalesef 180-200C’ye çok zor ulaşıyor. Bu cihaz nasıldır hiç bilmiyorum ama taban kısmı taş değil gibi duruyor fotoğraftan.

4 Beğeni

Bunun tabanı taş ve 400C’ye çıkıyormuş fakat parası mantıklı değil en azından benim için…

@Alpayc yapar belki ev tipi pizza makinesi.

4 Beğeni

bunlar ısıtmaya yarar. bunlarla 3 tane lahmacunu 1 saatte falan yaparsın muhtemelen. başka çözümü var, konuşuruz :wink:

3 Beğeni

Fırını öncede ısıtarak ve pizzanın altını önden tavada pişirerek (tavada hareket edebilecek kadar) yapıyoruz. Direkt atmaktan daha iyi oluyor.

1 Beğeni