Sohbet Muhabbet

Kutumda büyük hissediyordum oysaki :thinking:

2 Beğeni

Valla kime niyet kime kısmet, biri Pumpkin Ale, diğeri Vienna Lager, ikiside yeterince şişede olgunlaştı, bence sen onları afiyetle iç, ben alacaklı olana bu sefer elden teslim edeceğim :slight_smile:

5 Beğeni

Alacak verecek yok hocam, gönüller bir😇

4 Beğeni

whirlfloc kullanılmış, şişede gazlama yapılacak lager bira;
10°c 14 gün, 18°c 5 gün, 3-4 °c cold crash 3 gün, sifonlama ve sonrasında 6-7 hafta 1-2°c lagering. Sizce jelatin hangi aşamada kullanılmalı :slight_smile:

Burdan sonra

Burdan önce.

2 Beğeni

Bunlar teknik olarak doğru, ama teknik dışı bir uygulama olarak bir arkadaşımız ben şişelemeden önce fermentere ekliyorum, cold crash yapmıyorum jelatin şişede bekleme aşamasında çöküyor ve çok temiz biralarım oluyor dedi diye bir zamanlar okuduğumu hatırlıyorum ama hayal mi emin olamıyorum :slight_smile: , elimin altında jelatin var paketi daha açıp kullanmadım, acaba bu aklımda kalan doğru diyerek şişelemeden bir gün önce kovaya jelatin koyup cold crash yapmadan şişelesem kötü bir durum en azından olmaz değil mi desem :nerd_face: :beers: (cold crash üşeniklik durumundan dolayı)

2 Beğeni

Cold crash ben de yapmıyorum. Benim yöntemim;
İkinci fermentere aktarıp jelatin ekliyorum. 3-4 günü sonra direkt şişeliyorum.

5 Beğeni

İşte beklediğim onay :+1:

Reçete yayınlamadan, Pazar sabahı bir fikir sorayım dedim, bu gün Golden Ale tarzı bir bira yapımına girişieceğim, nerden nasıl aldım hatırlamadığım sade bir reçete oluşturmuşum, basit bir oran %40 Maris otter ve %60 Pale Malt (2kg/3kg) ve golding ot ile. Sabah sabah bir yerde golden ale’e açık renk buğday matlı da konduğunu gördüm. Bu basit orana %5 civarında 250-500 gr civarı, açık renk buğday maltı sizce olmalı mı? Aklımı çelecek biri var mı :smiling_imp:

Peki kova dibindeki jelatinli tortuyu sonraki batch için kullanabilirmiyim. Beni şüphelendiren yer burasıydı:)

Hiç yapmadığım bira stili ama bjcp neden olmasın demiş.

2 Beğeni

Kova dibi mayası kullanacaksanız ikinci fermentere aktarma sonrası jelatin uygulama ve lagering daha mantıklı olur.

3 Beğeni

Kaynatmaya saatler kala ufak bir düzeltme ile açık renk buğday maltı da ekledim gitti, bu yarım malt poşet sayıları da arttıkça düzgün saklamak da zorlaşıyor :slight_smile: Sağolasın…Ben kendimi bilirim, kötü bir huyum vardır, fazlaca okur ve öğrenmeye çalışırım da bir türlü son bir teyit almadan da elim yapmaya gitmez :sweat_smile:

4 Beğeni

O sorunun aynısından bende de var hocam :slight_smile: daha önce 3-4 kez jelatin kullanmama rağmen lagering işin içine girince nasıl yapsam diye palmer’ın kitabini alt üst ettim yetmedi geldim burda kafa şişirdim :slight_smile:

2 Beğeni

Lagerin olayı benim ilgi alanım diyorsan @Durul 'a bence sormayı dene, forumda bir çok arkadaş bu konuda deneyim sahibidir ama nedense benim aklıma lagering denilince forumdan aklıma Durul geliyor, diğer arkadaşlar alınmasın :pray:

3 Beğeni

Ben thracian pale ale malt ve east kent goldingle smash golden ale yapmıştım, çok beğenmiştim.

Buğday, yulaf varsa koyulur niye olmasın

7 Beğeni

Ben 2 gün 0 derecede cold crash yaptıktan sonra jelatin uyguluyorum ve lagering yapmayacaksam 2 gün daha 0 derecede cold crasht yapıyorum.

2 Beğeni

Buğday ekledim, teşekkürler…

1 Beğeni

Kova dibi tortusunu kullanmak istediğinde nasıl yapıyorsun peki abi :slight_smile:

Kova dibi tortusu ile ilgili youtube’de okadar çok video var ki , benim arkadaşım ile birlikte denediğimiz ve başaralı olan yöntemi söyleyeyim, kovada kalan dip tortusunu steril bir miktar su ile iyice karıştırıp 3 litrelik cam şiyeye alıyoruz, buzdolabına aşırı uzun bir vakit geçirmeden, 3-4 saat kadar bekleyip en alltaki koyu ve kalın tortuyu almayıp üsteki sıvıyı bu sefer 2 ve 3 adet kavanoza alıp buzdolabında bu sefer daha uzun bir süre bekletiyoruz, bu süre zarfında kavanozun dibinde maya da birikmiş oluyor. Dip tortusu ile yapmak istemediğimiz için sadece bir kaç kez denedik ve maya gayet başarılı bir şekilde oluştu ve çalıştı. Dediğim gibi youtube de hem Türkçe hem İnglilizce o kadar çok video var ki, video’da görünce hata olasılığın da azalıyor, Türkçe istersen 3 kafadar’ın güzel bir anlatımı vardı diye aklımda kaldı.

2 Beğeni