Sohbet Muhabbet

Bu çok acayip birşey. Gerçek bir “British Oddity”.
Hakkında bir sürü şehir efsanesi vardı zamanında. Önce Avustralyalıların oraya özgü bir böcekten yaptığı söylendi; sonra bunu yiyene sivrisineğin yanaşamadığı. Bu ikincisinde doğruluk payı olduğunu söyleyenler var ama ilki külliyen yalan. Bir kez, sakinlerinin bayıldığı ve bal ya da reçelden fazla tükettiği bir yer olsa da, Marmite Avustralya değil, İngiliz icadı. Peki, ilk kez nerede yapılmış dersiniz? Evet, Burton on Trent’de. Nedeni de açık. Hammadde orada bol miktarda bulunuyor. Yani

sözünde hatırı sayılır bir doğruluk payı var.
Doğrusu ben de tereyağlı kızarmış ekmek üzerinde bayılıyorum buna. Ama miktar çok önemli. Arkadaş çok keskin ve kesinlikle miktarı iyi ayarlayıp fazla kaçırmamak gerek.

6 Beğeni

Abi bu vegemite ile aynı şey mi?

2 Beğeni

Evet aynı. Ama bu hala 20 karakter değil.

2 Beğeni

Fermantasyon için şu şekilde dolap almayı planlıyorum, Kullanan var mı? Elektrik tüketimi nasıldır.

Boyut olarak 2 adet corny veya 1 adet 33’lük kovadan herhangi biri sığabilecek bir dolap arıyorum.

Mini buzdolaplarını da düşünebilirsiniz

Benzeri fakat hacimce iki kat büyüğünü kullanıyorum. Eğer 15-20 günde bir parti yapar ve yeterli olur derseniz düşünülebilir. Fakat arka arkaya benzer sıcaklıkta fermente edilen iki üç parti yaparım dediğinizde sizi kısıtlar. Benim tercihim en az iki kova yada 4 corny alabilecek bir dondurucu olurdu. Maddi açıdan ikinci elde çok fark olmaz. Tabi fiziki şartlarda önemli.

Sizinkinin marka modeli nedir? Elektrik tüketimi nasıl

Uğurun dondurma dolaplarından ama modelini hatırlamıyorum. Elektrik tüketimini hiç bilmiyorum. Bahar ve kış aylarında zaten çok çalışmasına gerek kalmıyor. Yaz dönemi düşük sıcaklıkta fermentasyon istediğinizde üç dört ay yoğun çalışıyor . Modeller arasında tüketim açısından çok farklılık olacağını sanmıyorum

1 Beğeni

malum firma şerbetçiotlarının hasat tarihini cogunlukla 2020 olarak güncellemiş, ama fiyat aynı, nasıl oluyor anlamadım

1 Beğeni

2020 hasat urunleri gercek olsaydi onceden ellerinde stok bulunmayan otlarida stoklara sunarlardi.

Simcoe gelen yerden citra mi gelmeyecek?

PS. Bu yazdiklarim diger sot ithal edip cok yuksek marjlarla satan diger firmalara guven vermesin. Hepiniz aynisiniz.

Malum firma en azindan fiyat politikasini belli bir seviyede tutuyor. Jet 30 ocak ayindan beri hala 3.000 TL

3 Beğeni

Elimdeki dandik ısı ölçer sonunda cortladı. Yeni ve biraz daha kaliteli bir ürün arıyorum. Aşağıdaki marka hakkında olumlu yorumlar okudum ama ±100 TL civarı farklı önerilere açığım.

https://www.hepsiburada.com/weather-forecast-fda-termometre-daldirma-saplama-dijital-gida-termometresi-thr233-p-HBV00000II5FU

https://www.hepsiburada.com/weather-forecast-termometre-daldirma-saplama-dijital-gida-termometresi-thr267-p-HBV00000CAUCH

Her ne kadar sizin paylaştığınız kaliteli termometreyi kullanmamış olsam da, pek çok türden termometre kullanmış gibi olarak şunu ya da benzer tarz bir şeyleri öneririm:

https://urun.n11.com/medikal-malzemeler/kimya-termometre-cam-baget-tipi-alkollu-sari-10-110-P398356787

2 Beğeni

Ben bunu kullanıyorum

3 Beğeni

Aynı zamanda süt sıcaklığı, ufaklığın banyo suyunu fln da ölçüyorduk. O yüzden bunlar sanki yeterli gelmez gibi hissettim.

Ölçüm hızı fena değil, su geçirmez, kalibre edilebilir.

Ben uzun süre bunu kullandım. Hala da kullanıyorum ama probu dibinden kanırttığım için su geçirmezlik özelliği kayboldu, ben farkına varana kadar içine sıvı girdi, gövdeyi ikiye ayırıp elektroniği temizlemek zorunda kaldım falan. Şimdi seloteypli meloteypli idare ediyor.

3 Beğeni

TFA iyi bir marka, buradaki fiyatıda baya uygun

1 Beğeni

Selamlar,
us05 fermantasyon esnasında 26 derecelerde olursa rahatsız edici bir tat profili oluşur mu sizce?

Özel stiller hariç (buğday/seison/kveik) 20 dereceyi geçmemeye çalışıyorum, tavsiyem 20 ye yakın kalmanız yönünde olacaktır.

4 Beğeni

O derecelerde Armut-elma tadı yapıyor

2 Beğeni

Sohbet konusu görünce yeni konu açmaya gerek görmedim
eski forumda mangolu ve ahududulu aromalı bira yapımı tarifleri vardı o tarifleri de buraya taşımayı düşünüyor musun yoksa yabancı forumlarda mı arayayım derdimin dermanını :grin: @BoBo

1 Beğeni