Sohbet Muhabbet

Maksatlı ekilmiş ve faal bir tarım arazisi gibi durmasa da, ziraatçi arkadaşlardan aldığım bilgi özel mülkiyet olduğu, yarın arkadaşlardan arazinin kime ait olduğuna ulaşmaya çalışacağım. Duruma göre küçük bir hasat girişimi olabilir.

4 Beğeni

Ben de fırsat bulut hasat yapamadı henüz ama gördüğüm kadarıyla tam zamanı gibi duruyor.

Balkanlar gezimizde bizi götürdükleri bir kanyonda karşıma çıkınca ben de delirmiş gibi olmuştum. Kimse anlam verememişti. :joy: Ama benim topladıklarımda aroma yok denecek kadar azdı. Hemen kurutma vb işlere de giremeyeceğim için bırakmak zorunda kalmıştım.

3 Beğeni

Şuraya “Bira İçememek” diye bir başlık mı açsak :angry:

Bitirmem gereken bir iş var ve ne zaman biteceği belli değil, patron yarına istiyor ama en az 4 gün sürer :shushing_face:. Zihnim açık olsun diye de içemiyorum… Geçen hafta sadece 4 bira içtim bu hafta da cumartesi günü kendime 2 bira izin vereceğim… Rahatlamak için bir tane iyi gelir esasında :imp:

6 Beğeni

Kendi konumdan devam edeyim :slight_smile:

Hiçbir ortamda alkol iyidir, alkol tüketin diye alkol reklamı yapmam ama 2 haftadır az bira tüketmenin yan etkilerini yaşıyorum.

Geçen hafta karın ağrısı ile acile düştüm. Uzun uğraşılar ve tomografi çekimi sonucunda böbrekte küçük bir taş olduğu ortaya çıktı. Üroloji uzmanı normal su içme ile atabilirsin dedi. Sıvı tüketimi ile normalde aram iyidir ama belki de farkında olmadan azalma var. İlk defa böbrek taşı attığımı fark ettim, demek ki bira olayı çözüyormuş. Biradan öte, ertesi sabah çok su içiyorum.

Dün gece yine böbrekler kendini hissettirdi. İçebildiğim kadar su içtim, sonra ağrı gitti. İşte öyle, boş boş su içiyorum.

8 Beğeni

Konu bira içmemek olunca kimse yazmak istemedi sanırım😁
Geçmiş olsun.

4 Beğeni

Evet aynen, geçmiş olsun.

1 Beğeni

Çok geçmiş olsun . . . .

1 Beğeni

Kombi yade güneş enerjisinin ısittigi depodan alsak 65-70 derece su olurmu sizce

Güneş enerjisi deposundan ve hattından gelen suyun içilebilir olduğundan eminseniz olabilir.

Elimde 3 sene önce alıl kenarda duran bir tüp vardı.Bugün çıkardım üzerinde gtt tarihi 11/2021 yazıyor .Tahminim geri toplama tarihi.Ama tüp dolu ve kıyamıyorum da😅 Acaba bunu dolum yerine götürsem değiştirlermi yoksa el mi koyarlar? Birde kullanmamda sakınca olurmu acaba ?

İlk defa bir biradan %84 verim aldım. Bunda da de irish moss kullanmayı unuttum. :grin:

2 Beğeni

10 yılda bir basınç testi yapılır bu tüplerde. Sanrım 2021 Kasım ayında dolmuş. Dolayısı ile tekrar test yapmadan dolum yapmayacaktır tesis muhtemelen. Ancak genel durumu pek iç açıcı görünmüyor tüpün. Oldukça paslanmış. Tekrar kullanacaksanız raspa boya yapmanızı/yaptırmanızı tavsiye ederim. Anladığım kadarı ile 30 yıllık tüp, emeklilik yaşı gelmiş olabilir :slight_smile:

2 Beğeni

Anladım hocam teşekkürler :pray:t2: peki vadesi dolduysa dolum yapan yer değişim yapar mı acaba? Çünkü doluma tüp götürüp başka hazır dolu tüp alıyorsun

bazı yerler değiştiriyor ama kesin bir şey söylemek zor.

1 Beğeni

Brewfather uygulamasında sıfır dakikada atilan otların ibu katkısı sıfır görünüyor ancak hopstand ibuyu etkiliyor. Bu durum bana uygulamanın, kaynama esnasında atılan otların kaynama sonrasında çıkarılacağı senaryoya göre hesap yaptığını düşündürüyor. Ancak ben demlik yada torba kullanmayıp otları dogrudan kazana atıyorum. Bu durumda kaynama sonrası otları çıkaramayacağımdan dolayı ibu artacağından ibu hesabım şaşacaktır. Bu programda otların doğrudan kazana atılacağı senaryoya göre ayar yapma imkanı var mıdır? Yada ben yanlış mı düşünüyorum bu konuda?

Bu iki ifade çelişkili. İlki doğruysa ikincisinde de IBU artmayacaktır.

1 Beğeni

Program kaynama sonrası otların kazandan çıkarılacağını varsayarak hesap yapıyor. Bu sebeple çelişki yok aslında.

Brewfather ya da diğer uygulamalar flameout sonrası çok hızlı bir şekilde 80C altına soğutacağınızı var sayıyor.
Soğutma süresinin etkisini gözlemlemek için
95C 1dk
90C 1dk
85C 1dk
80C 1dk olacak şekilde hoptand ayarlayabilirsiniz

3 Beğeni

Reçete yaparken şöyle bir deneyin şunu göreceksiniz, şotunu 90 dk boil ve 60 dk boil olarak aynı reçetede değiştirerek bakın çok az fark göreceksiniz, 60 dk kaynayan veya 90 dk, 0 dakikadan sonra herhangi bir alfa asit kalmaz yani otların çıkarılarak hesaplanma durumu olmaz, ama 0. Dk atılıyorsa ot buradan alfa asit geçer muhakkak, gerekirse 1dk boil ile 0 dk olarak da denenebilir program ne veriyor diye

2 Beğeni