Sohbet Muhabbet

Abi bu mekana da gitmeni öneririm.

Büyük bir mekan değil gündüzleri sessiz sakin denilebilir. Ama biraları çok iyi. Özellikle Dogma pale ale çok tazeydi.
Gerçi Dogmanın kendi mekanı da var yemeli içmeli.
Uzak gelmez ise; https://maps.app.goo.gl/3ZGjqD17jGX9s6ux7

3 Beğeni

Tamamdır, ekledim listeye.
Çok teşekkürler tekrar.

Frozen English IPA

10 gün kadar evde yoktum, termostat bozulmuş. Fıçılar donmuş, -14 civarı. Çözülsün diye bekliyorum bakalım kaç günde çözülecek.

1 Beğeni

Bende aynı durumu yaşamıştım. İlk çözünen sıvıyı içerek hızlı bir pilot eğitimine tabi olmuştum. Bir noktadan sonra içilmez hale gelmişti. Geçmiş olsun.

1 Beğeni

Ben çözülünce direkt içerim diye düşündüm. Şaşırdım şimdi sizin cevabı görünce. Tamamının çözülmesini beklesek normale dönmez mi acaba?

Hayır dönmez. Üzgünüm ama tadı çok değişecek. Bunun sebebi en erken çözünecek olan kısmın alkol olması. Alkol daha geç donduğu için , daha erken çözünüyor. Dolayısıyla biranın karakteri tamamen değişiyor. Bence dediğim gibi tüketin. Yoksa alkolü düşük biraya alkol eklemişsiniz gibi bir durum oluşuyor.

Vay arkadaş ya. Çok canım sıkıldı şimdi. Bi çözülsün bakalım 2 gün. Sonra bi sallayayım alkol tekrar karışsın, atayım dolaba tekrar. 1 hafta bekleyip çekeyim musluktan. Mecburen yılbaşı birası olcek gari bu. Çok kafa yaparsa da gününe uygun bir sıkı atmış oluruz napalım :joy:

2 Beğeni

Bak benim 4 fıçım bu şekilde oldu. @Durul agam anlattı epey eisbock yöntemi gibi içebilirsin dedi. Ama çarpar demeyide @Baltazar unutmadı.

Olay şu prensip aslında.Buz olmuş biranın ilk çözünen sallıyorum %25 lik kısmı gibi bir oranı, sert ama keyifsiz olduğunu söyleyemem. Çok güzelleştiriyor. Çek mare gider o.

3 Beğeni

Normal olarak çözülmesini bekleyin. -18 lere kadar düştüyse 2 gün sürüyor. Önce alkol çözülüyor ama neticede bu bir karışım. 4 gün sonra sıkıntısız içersin. Orçun Bey muhtemelen ilk çözülenleri ayrı içip sonrasında da tatsız kalan malt suyunu tüketti gibi görünüyor. Tek sıkıntın gazlılık biraz fazla ve düzensiz olacak, onu da doldururken ayarlamaya çalışırsın.

2 Beğeni

Çözünürken içeride basınç aşırı artacak ara ara tahliye etmeyi unutma, tamamen çözündüğğnde gazlarsın tekrar, bişey olmaz merak etme

Eisbock yaparken ben, kovayı dondurmuştum, çözünen %80 lik kısmını 2. Kovaya alarak şişelemiştim normal yapılışı bu maksat da alkolüyükseltmek tabi doppelbock gibi bir biraya, yani “malt tabanı” fg falan çok önemli, bunu tutup da düzbir lagere yaparsak piyasadaki iğrenç kırmızı tuborklardan beter bir tat oluşur @ThracianHomeBrewer

3 Beğeni

Evet ben de bu şekilde düşünüp en kötü bir sallarım birbirine geçer tekrar diyorum. Gazı @Durul un belirttiği gibi ara ara tahliye ediyorum, bu şekilde dengeliycem artık.

3 Beğeni

CO2 düşük sıcaklıklarda çözünüyor, dolayısıyla ısınınca tekrar gaz haline geleceği için biranın gazlılık dengesinin bozulması dışında problem yaşamayacaksın. Durul un dediği gibi ara ara gazı tahliye edebilirsin.
Şişeleme aparatı olmadan önce 0 ⁰C lere soğutup şişeleme yapıyordum, o dönemde termostat olmadığı için geç kaldığımda - 7.5 ⁰C lere düşüp donan çok biralarım oldu. Ama içilemez gibi bir durum kesinlikle olmuyor.

3 Beğeni

Benim de başıma geldi bir kez. Zaten sabırlı bir insan olduğum ve her zaman yedekli çalıştığım için acele etmeden, ara ara fazla gazı tahliye ederek bekledim. Hatta sıfır gaz kalana dek içemedim diyebilirim zira çok köpük geliyordu musluktan. Sonra yeni baştan gazladım ve ilk hali kadar iyi olmasa da sorunsuz bir şekilde tüketmiştim.

3 Beğeni

İşte o hemen hemen alkolsüz kalan malt suyunu tüketemedim. Ben içemedim. İçenlere saygı duyarım.

1 Beğeni

Trakyalıların içemediği içecekler alkolsüz olanlardır zaten :slight_smile:
Bekleseydiniz hepsini tüketebilirdiniz.

4 Beğeni

Peki son sorum, tamamı çözüldükten sonra fıçıyı çalkalamaya gerek var mı? Tekrar homojen bir karışım olsun diye? Alkol önce çözülüp en altta kalır, üstte alkolsüz kısmı kalır gibi bir durum olur mu? Kazayla da olsa güzel bir cold crash yapmış oldum, eğer çalkalama yapmazsam termetemiz bira alırım musluktan bence.

2 Beğeni

Ben herhangi bir şekilde çalkalamadım. Sürekli gazını boşalttım, artık bir şey çıkmamaya başlayınca da yeniden gazladım. Hatta çok da gazlamadan tükettim.

Stoğum yoktu maalesef. Tüketmek mecburiyetindeydim. Fakat tekrar olsa, stoğum da olsa bu şekilde sert tüketmeyi tercih ederdim yine bir kısmını. Hızlı-hızlı, lıkır-lıkır değilde küçük yudumlarla içiliyordu. Keyifliydi kısmen.

Söyledikleriniz gibi çok gazlıydı, 70lik bardağı ağzına kadar doduruyordum köpük ile, 4’te 1’i sıvı oluyordu bekleyerek. Bu yüzden 2 bardağa birden dolduruyordum zamandan kazanmak için.

2 Beğeni

Spunding valf ile kontrollü gaz salınımı yapabilirsin.

3 Beğeni

Restoran önerisi varsa alabilirim. Google yorumlarını okumaya başlayınca insan zorlanıyor. Manufactura da dandikmiş gibi göründü… Çaresiziz…

Lovac’a talim mi yani?

1 Beğeni