Sohbet Muhabbet

Ve sonunda korktuğum başıma geldi. :smiling_face_with_tear:

Bundan bende kullandım ve kapak kapatma yeri çıkmıştı. Kollu olanlardan alınmalı. Geçmiş olsun. Kapak kapatma başlığına plastik çekiç ile vurarak kapatabilirsiniz. Kapak kapatma başlığını çıkarın yerinden. Muhtemelen dediğim senaryo işe yarar.

1 Beğeni

Tek kollu candır, her şişeyi kapatır, kırılmaz

Abi ucuz mal hayır getirmiyor. Hangi iş olursa olsun kaliteden şaşmayacaksın.

1 Beğeni

Abi birayı kapak yerine mantar ile şişelemek ne kadar mantıklı?

2 Beğeni

Mantıksız, basınçla fırlar, hava geçirir vb, Belçikalılar mantar üstü kapak yapıyorlar ya da şöyle yapıyorlar kriek boondaki gibi

7 Beğeni

Stella kapatıcıyı öneririm.

1 Beğeni

Peki bu mantarlı bira şişelerini de yatık şekilde saklamak gerekmiyor mu?

1 Beğeni

Brugge’de hepsi dik vaziyette duruyordu.

Rapt Pill kullanan arkadaşlar… Sizdeki cihazların şeffaf bölümü de bu şekilde kalıcı olarak puslandı mı? Çalışmasında bir sıkıntı yok ama artık şeffaf değil. Cold crash için 2 dereceye almıştım fermenteri soğuktan mı oldu acaba :thinking:

3 Beğeni

Rapt pill kullanmıyorum ama oda sıcaklığı ve yüksek nemde kapatılan rapt pill içerisinde hapsolan yüksek nemdeki hava, doyma noktası altındaki sıcaklıklarda çeperlerde yoğuşma yapar. Normal bir durum bu. Isı yükselince normale döner.

Yok hocam söktüm iç duvarları ovaladım havlu ile. Kapatmadan iki gün çekmecede bekledi. Değişen bişey olmadı. Puslu puslu kaldı :grimacing:

Her kapatmada aynı şey olur. Oda sıcaklığında yarım saat bekleyince geçmiyor mu bu durum?

Yok iki gündür alt kapak ve üst kapak birbirinden ayrı halde bekledi. Renk eski haline dönmedi.

birilerinin gözü kalmıştır :wink:

1 Beğeni

Olmadı bende. 2 kere kullandım şu ana kadar.

Far parlatma işlemi uygula :grin:. Belki işe yarar.

Vallahi aklımdan geçmedin değil abi :laughing:

@Amo güzel fikir :blush:

Fermentere atmadan önce etil alkolle silip kurutmuştum. Acaba onun mu bir reaksiyonu oldu diyeceğim ama sanmıyorum. Ha bir de fermantasyon 1053 te başlayıp 1027 de stuck olup ne yaptımsa(dibi hareketlendirmek, tekrar maya eklemek) tekrar çalıştırmayınca 24 litre için 350 ml etil alkol eklemesi yapmıştım. Ama onun da bir etkisi olduğunu sanmıyorum.

Biraya 350ml etil mi ekliyorsun? Neden? Yüksek alkol olsun diye mi?

@Amo cihaz fermenterdeyken cold crash yaptın mı hiç? Aklıma bir de şu geliyor. Pilin maruz kaldığı soğuk nedeniyle artı kutpundaki deliklerden bir salınım yapmış olması. Piller normalde bu kadar soğuğa maruz bırakılmamalı çünkü.