Sohbet Muhabbet

Merhaba. Öğrenci evinde kalıyorum şu anda. Evde bira kitleri kuruyorum yaz başından beri. Ancak ekimde okullar açılacak, eylül gibi de yurda yerleşmeyi düşünüyorum. İzmir’den Ankara’ya geçeceğim. Ankara’da da öğrenci evi tutmak, buradaki evi tutarken yaptığım masrafları bir daha yaptıracak ve açıkçası yurt varken gerek duymuyorum. Fakat biralarımdan da ayrılmak istemiyorum…

Bunun için bir depo kiralamayı düşündüm. Hem bas gitar, amfi, kabin gibi müzik ekipmanlarımı da yerleştirmiş olurum. Depoyu kiralarken de müzik aleti için demeyi düşünüyorum zaten. Bira üretmeye ne diyeceklerini bilmiyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bira yapmaya izin verirler mi depoda? Şişe kurulumu bittikten sonra kovaları depoda nasıl temizleyebilirim? Alternatif çözüm öneriniz var mı? Lütfen “bira kurmayı bırak” çözüm öneriniz olmasın :slightly_smiling_face:

Ayrıca deponun sabit sıcaklık için de faydalı olacağını düşündüm, yanlış mıyım?

Forumda yeni üyeyim, hepinize tekrardan merhabalar ve keyifli içimler :wave:

1 Beğeni

Kirayı gününde yatırırsan kimse bir şey demez.

1 Beğeni

Merhaba, hangi bölümde okuyorsun?
Benim aklıma ilk gelen okulda fermantasyon yapmak oldu. Kendi öğrenciliğimi düşündüm de 2000lerde güzel sanatlar fakültesi okuduğum sıralarda atölyeler bu iş için çok uygundu.

1 Beğeni

Sanırsınız ki İrlanda’da yaşıyoruz…
Okulda falan herhangi bir şey yapmayın, depoda yapacaksanız da ne yaptığınızı kimseye söylemeyin.

3 Beğeni

Bobo bey sadece fikir verdim, eroin tarifi yazmadım. Üniversiteler ben okurken böyleydi evet devir değişti, şimdi hoca olarak söyleyeceğim hala yapılabilir. İrlanda olmasak da İran değiliz.

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği ama ODTÜ dahi olsa böyle imkânım olacağından emin değilim :sweat_smile:

Fakültede yapman durumunda kuvvetle muhtemelen ceza alırsın. Zaten uygun ortam olacağını da sanmıyorum. Ayrıca depoda yapacaksan da yönetmeliği mutlaka oku. Ev dışında hususi alkol üretmek yasal mıdır emin değilim.

2 Beğeni

Üniversite yıllarım epey geride kalmış olabilir ama o zaman da böyle bir şeye kimse olumlu bakmazdı… ODTÜ’de, hatta ODTÜ İngilizce Öğretmenliğinde bile.

Okula düzenli olarak gidiyorum ve pek çok açıdan o zamana göre daha rahat olduğunu görüyorum ama yine de tavsiye etmem.

4 Beğeni

Bizim okulda hep trapistler yapılırdı.

1 Beğeni

Bizim okula şenliklerde Efes kamyon getirirdi, evde bira yapılabildiğini bile bilmezdik… Ziraat fakülteleri şarap yapıp satardı… Good old days…

5 Beğeni

Genç biracıları kıskandırma çabalarınızı kınıyorum! Biz yıl sonu şenliklerini bile yapamıyoruz…

3 Beğeni

Yalnız en başında orada olan biri olarak düzeltmek zorundayım, bahar şenliğidir o. :slight_smile:

4 Beğeni

Ben ruhban okulunda okudum, o yüzden.

2 Beğeni

iran-irlanda düzleminde, irana baya yakın sayılırız, o yüzden okul bence aşırı mantıksız .
Depo çok daha mantıklı, tabi steril ortamın da sağlanması şartıyla.
En büyük sorun temizlik ve bu sırada ortaya çıkacak atıkların def edilmesi. Lavabo gider vs şart. İşiniz biraz zor

4 Beğeni

Those were the days my friend, bizde de efes kamyonu gelirdi şenlik bitince alttaki kantinin yanındaki depoda içilmeyenler bir süre beklerdi, kantinci kızlar sağolsun öğlen bana açarlardı kapıyı orada takılırdım ,1-2 , öğleden sonra ders, beleş olunca da öğrencilkte ayrı bi güzel oluyordu

5 Beğeni

2 Beğeni

Yani 30 avroyu geçmeyecek sipariş ettiğimiz şeyin değeri? Kargo dahil mi?

30 euro üstü ticariye girecekmiş

Ticariye girince başka işleme gerek olacak mı acaba aliexpress üzerinden? Gümrükle uğramamız gerekecek mi?

Ticari olunca daha fazla gümrük vergisi giriyor diye biliyorum. Yurtdışı sipariş çalışanlar daha iyi bilir.

1 Beğeni