Sour Ale Reçeteler Deneyimler

5.gün güncelleme:
Mayayı ekledikten iki gün sonra başladı fermantasyon. pH3.5 olmuş lakto görevini tamamlamış. SG1024 olmuş sanırım S. Cerevisiae de görevini tamamladı çünkü gerek turbid mash, gerek uzun kaynatma süresi buraya kadar sindirilebilir şeker oluşturdu. Bundan sonra görev pedio ve brettte.

15.gün güncelleme;
pH3.3 SG1018

Fermantasyon kovasından başka kovaya aktardım. Şimdiden pellice oluşmaya başlamıştı. Tadım yaptım oldukça ekşi ve mayhoş bi tadı var. Artık seneye yaza kadar bu aktardığım ikinci kovalarda kalacaklar.

Birinci kovayı önce sünger ile temizledim. Sonra musluğu söküp kettleda kaynattım içini temizledim. Sonra kovaya biraz su ve pms ekledim çalkaladım. Sonra kettle ile kaynar su koyarak çalkaladım. Bu kaynar su ile temizliği iki defa yaptım. Umarım lakto pedio ve brett’den kurtulmuşumdur.

10 Beğeni

Flanders

5.4% / 12.7 °P

All Grain

**Jet 30L **

78% efficiency
Batch Volume: 25 L
Boil Time: 90 min
Mash Water: 25.12 L

Sparge Water: 11.65 L
Total Water: 36.77 L
Boil Volume: 32.48 L
Pre-Boil Gravity: 1.043

Vitals

Original Gravity: 1.051
Final Gravity: 1.010
IBU (Tinseth): 11
BU/GU: 0.21

Color: 14.5 SRM

Mash

Temperature — 50 °C10 min
Temperature — 66 °C45 min
Temperature — 72 °C20 min

Malts (5.36 kg)

4.2 kg (78.4%) — Weyermann Vienna Malt — Grain — 4 SRM
500 g (9.3%) — Weyermann Caramunich III — Grain — 75 SRM
500 g (9.3%) — Gladfield Malt Gladfield Raw Wheat — Grain — 2 SRM
160 g (3%) — Weyermann Caraaroma — Grain — 180 SRM

Hops (12 g)

12 g (11 IBU) — 8% — Boil — 90 min

Miscs

5 g — Irish Moss — Boil15 min

Yeast

1 pkg — Wyeast Labs 3763 Roeselare Ale Blend 80%

Fermentation

Primary — 18 °C14 days
Secondary — 22 °C540 days
Carbonation: 2.4 CO2-vol

6 Haziran 2021de 1052OG pH5.4 ile girdi kovaya. Yaklaşık iki, üç hafta sonra ikinci fermentere aktarıp 18 ay civarı orada kalacak. Maya içerisinde yine Sacc, lakto, pedio ve brett var. Maya belki de bulması en zor mayalardan birisi. Brouwlandde stoğa girmesi ile bitmesi bir oldu. Son üç mayayı ben aldım :slight_smile:

7 Beğeni

Oud Bruin

6.3% / 14.7 °P

All Grain

Jet 30L

80% efficiency
Batch Volume: 23 L
Boil Time: 60 min
Mash Water: 23.5 L
Sparge Water: 9.5 L
Total Water: 33 L
Boil Volume: 28.6 L
Pre-Boil Gravity: 1.052

Vitals

Original Gravity: 1.060
Final Gravity: 1.012
IBU (Tinseth): 21
BU/GU: 0.35
Color: 18.5 SRM

Mash

Temperature — 65 °C60 min
Temperature — 72 °C10 min

Malts (5.5 kg)

3 kg (54.6%) — Weyermann Pilsner — Grain — 1.7 SRM
1.7 kg (30.9%) — Weyermann Munich I — Grain — 7.5 SRM
500 g (9.1%) — Weyermann Caramunich II — Grain — 63 SRM
250 g (4.6%) — Weyermann Special W — Grain — 150 SRM
50 g (0.9%) — Weyermann Carafa II — Grain — 560 SRM

Hops (25 g)

25 g (21 IBU) — Aroma 8% — Boil — 60 min

Miscs

Yeast

1 pkg — Wyeast Labs 3763 Roeselare Ale Blend 80%

24 Haziran’da Flanders kurulumundan kalan kova dibi üzerine kurdum. Yaklaşık 2 yıl sonra şişelenecek.

10 Beğeni

Bu hafta sonu Philly sour maya ile vişneli bir sour bira kaynatma planım var. Malt yarı yarıya pilsen ve buğday. Maya ekledikten 4-5 gün sonra 4kg vişne 1kg kiraz ekleyeceğim. Tahmini olarak 3 hafta kovada bekler.

Cherry Cherry Lady

Fruit Beer
4.9% / 12.3 °P

Jet 30L

78% efficiency
Batch Volume: 20 L
Boil Time: 60 min
Mash Water: 20.68 L
Sparge Water: 8 L
Total Water: 28.68 L
Boil Volume: 25.48 L
Pre-Boil Gravity: 1.042

Vitals

Original Gravity: 1.049
Final Gravity: 1.012
IBU (Tinseth): 11
BU/GU: 0.22

Color: 3.1 SRM

Mash

Temperature — 65 °C60 min

Malts (4 kg)

2 kg (50%) — Weyermann Pilsner — Grain — 1.7 SRM
2 kg (50%) — Weyermann Wheat Malt Pale — Grain — 2 SRM

Hops (10 g)

10 g (11 IBU) — Brewer’s Gold 8.5% — Boil — 60 min

Miscs

5 ml — Lactic Acid 80% — Mash
4 kg — Cherry — Primary

Yeast

1 pkg — Lallemand (LalBrew) Philly Sour 75%

12 Beğeni

Probiyotik maya Saccharomyces Boulardii , herkesin bildiği adıyla Reflor da Ph düşürmek için kullanılabilir.Kullandım. Tavsiye ederim

3 Beğeni

Philly Sour’luyu bilmem ama, lambic kaynattın sen @Msk. Biz her yıl paşabahçe 3 lt’lik kavanozlara 2 kilo yarasız, beresiz ve saplarından ayrılmış vişneyi koyup üstlerini tamamen örtecek kadar (Yaklaşık 1.25 litre 40 derece alkol koyup, serinde ve karanlıkta bir yıl bekleterek likör yapıyoruz ve gerçekten şahane oluyor. Likörü şişeledikten sonra kalan ürün ise işte şöyle birşey:

Alkolü emip lati lokuma dönüşmüş bu ufaklıkları resmen vişne likörlü çikolata yer gibi yiyoruz ve tatlarında her zaman birşey dikkatimi çekiyor.

Lindemans Grand Cuvee Kriekte tam olarak tanımlayamadığım tadlardan biri. Belki son 70’liği birlikte lüplettiğim @Durul da anımsar. Doğrusu oksidasyonu andırıyor ve ben de lambic yapımının son aşamasında devreye giren oksidatif bakterilere bağlıyordum bunu ama bu bir yıl alkolle hemhal olmuş vişnelerde o tadın aynısı var. Bu durumda nedenin bir çok fruit lambic üreticisi gibi Lindemans’ın da vişneleri recycle etmesi, yani her sürümde bir önceki sürümde kullanılmış vişnelerin bir bölümünü kullanması olduğunu düşünmeye başladım.
Aklın kesiyorsa lambic’inden bir 5 lt kadar ayır, sana bu yaramazlardan göndereyim ve içindeki vişnelere bunlardan da kat.
Ne bileyim, öyle aklıma geldi işte.

12 Beğeni

Süper olur abi mutlaka denerim.

2 Beğeni

Bunları kahvaltıda tereyağlı ekmek üzerinde tüketmek çok güzel oluyor bu arada.

4 Beğeni

O zaman;

Yaklaşık bir ay önce kurulan bu kavanozun içerdiği vişneler, önümüzdeki yıl ilkbahardan itibaren istediğin an emrinde.

6 Beğeni

Sıvı kısmından da olabilir bir soda şişesi :slight_smile:

2 Beğeni

Canım o şimdi de olur, gelecek yılı beklemeye gerek yok.

2 Beğeni

Çok teşekkürler, not aldım takvime.

3 Beğeni

Bir @BoBo olsaydı çok güzel çekebilirdi fotoyu ama ben bu kadar cekebildim çamaşır makinesi ile… :see_no_evil:
Efenim yaklaşık 5 aylik lambicte pellicle görüntüsü

15 Beğeni

Daha iyi nasıl yapılabilir emin değilim.
:pray::dancer::bouquet::fire::camera_flash:

4 Beğeni

Benden de şunlar gelsin o zaman:

Lambic 4 aylık

Flanders 3 aylık

Ayrıca flandersda yukardan aşağıya tül şeklinde uzanan yapılar var.

16 Beğeni

Resident Evil fragmanı gibi valla, çok başarılı. Ilkini paketleyip pişmaniye diye satarız, süper doku. En son içtiğim ticari brettli de ekşilikten başka bir tat alamamıştım, eminim bu biralar daha dengelidir :sunglasses:.

4 Beğeni

Hah iste… bir kez daha anladım ben foto falan cekmeyeyim. Lambicler de 4 aylikmis. Tarih bile atmamışım üstüne. Benim lambic goruntusu senin flanders gibi. Ben az ot kullanmıştım senden farklı olarak. Acaba pellicle oluşumunda baskin mikroorganizma farkından mi? Zamanla mi ilgili? Bissuru soru kafamda…

7 Beğeni

Benim lambic 0 ibu idi hiç ot kullanmadım. Lambicteki pellice ayrıca çok kalın yaklaşık 2cm var. Fark reçete kaynaklı mı yoksa ibu kaynaklı mı bilemiyorum. Ayrıca turbid mash kaynaklı da olabilir bak?

6 Beğeni

Biliyorum sende ibu 0 di. Benimkinde 8… turbid mash ben de yaptım. Ayni teknik küçük farklarla… belki saklama koşulları da fark yaratmıştır. Malum Antalya sıcağı. Ne kadar da kilerin derinliklerinde saklasam da sıcaklık 25leri bulmuştur. Daha yolumuz uzun… heyecanımız yuksek…

6 Beğeni

Olsun gençliğimiz var :stuck_out_tongue_winking_eye:

6 Beğeni