Strong Bitter 11C

Elimde hazır çoğalmış maya varken bir strong bitter kaynatmak istiyorum. Yorum ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim. :innocent:

4 Beğeni

Ben olsam caraaroma ve bohemian maltlar yerine daha hafif karamel malt ( caramalt, carabelge muadili mesela) kullanırdım ya da bunların miktarını azaltırdım.

Buğday da olmazsa niye yok denilmeyecek maltlardan bitter için.

Viyanayı biraz maltsılığı artırsın diye koyduğunu düşünüyorum, gayet yerinde bir karar.

Otlara diyecek bir şey yok,

Kolay gelsin :slight_smile:

4 Beğeni

Aynı oranlarda caramel maltları değiştirdiğim zaman renk düşük kalıyor. 50 gr carafa 1 ilavesi nasıl olur?

1 Beğeni

Strong bitter için BJCP 16-35 ECB aralığı caizdir demiş, oldukça geniş bir aralık bu.

Carafa ile renk ayarlaması yapılabilir, bir çok sefer ben de öyle yaptım ama dikkatli kullanmak lazım.

Elinde Muntons Amber malt varsa kullanmanı tavsiye ederim, hafif kavrulmuş, hem karamel vermez, hem renge katkısı olur.

2 Beğeni

Bittere Wlp007 maya çok yakışıyor varsa onu kullan derim. Bi de otlar neden golding ve ekg karışımı?

[quote=“magunay, post:4, topic:1741”]
Elinde Muntons Amber malt varsa
[/quote]. Maalesef. Olsa dükkan senin.

1 Beğeni

O maya yok bende. Otlar da açık paketlerde olduğu için değerlendireyim dedim. Farklı bir önerin var mı?

Renge çok takılmamak lazım. Ayrıca Strong Bitter’da karamel lezzeti ağırlıkla aranan bir şey değil.

London ESB en iyi ihtimalle 1.016’da bitirecek. 1.018, hatta 1.020 de yüksek olasılık.

Hem yüksek FG, hem de yüksek karamel malt oranı ağızda ağdalı bir lezzet bırakabilir. Benim iki tecrübem de öyle oldu, London ESB’den vazgeçtim.

FG’yi düşürebilmek için hem karamel maltı %8 civarında tutmak, hem de ana malttan kısıp %8-10 civarında invert şeker kullanmak sıklıkla okuduğum bir yöntem. Hala dökmeye kıyamadığım London ESB’yi bir kere daha kullanmaya niyet edersem, böyle bir reçete hazırlayacağım.

Bir de mayalama sıcaklık profili ile ilgili birşeyler okuduğumu hatırlıyorum ama tam olarak aklımda değil. Herhalde Homebrewtalk’un binlerce mesajlık bir başlığı altındaydı.

Ayrıca, London ESB Fullers’ın mayası falan değilmiş meğer. Adı çok yanıltıcı.

1 Beğeni

Evet London ESB yüksek gravitede bitiyor. Aşağıdaki reçetem 1.017’ de bitti. Ben de Maris Otter’ ları kullanmak için yapmıştım bu reçeteyi. Fıçıda tüp ile dışarıdan gazlandirdım ama henüz şişelere alıp deneme şansım olmadı.

3 Beğeni