Su İsrafını Önlemek İçin Tavsiyeler

En son yaptığım tam tahılda serpantinden çıkan suları damacanaya koyarak baktım tam tamına 3 damacana(57L) su boşa gitti. Biliyorsunuz ülkemiz kuraklık ile karşı karşıya bu suyu işlevli hale getirmek veya su kullanmadan soğutmak mümkün mü?
Benim aklıma ilk gelen şey su arıtma cihazına takıp çıkan suyu ayrıştırmak oldu var mı fikirleriniz.

Bir adet devirdaim pompası edinip soğutma gününe hazır edilecek bolca buz kütlesi. (Bu kütle.0.50 ya da 1.5 lt.lik şişelerde su dondurmak şeklinde olabilir.)

Buzlarla birlikte dolu bir su kabı, kabın içine salınan pompa, pompadan serpantine giriş, serpantinden çıkış yine aynı su kabına, kaptaki su ısınmaya başladıkça yeni buz kütlesi eklemece.

3 Beğeni

belirli bir kütledeki suyu buz yapmak için harcanan enerji de çok masum olmayacaktır.
Su arıtma cihazı varsa; arıtmadan çıkan atık su biriktirilip kaynatma günü bir pompa yardımı ile soğutmada kullanılabilir. Çıkan sıcak su ister tekrar biriktirilip bir sonraki kaynatmada kullanılır veya benim yaptığım gibi balkon yıkanır.

4 Beğeni

Şehir suyuna ve tesisatın sağlıklı olduğuna güveniyorsanız, soğutmada çıkan suyu ağzı açık şekilde bekletebilir, bir sonraki biranızı bu su ile yapabilirsiniz. Ayrıca damacanalardaki suyu çiçek sulamak için kullanmakta mümkün.

1 Beğeni

Sudan tasarruf etmeye yönelik her önlem ya donanım gereken maliyetli bir yatırıma veya başka bir enerji harcamasına sebep oluyor, ziyan edilen metreküp su olsa da aslında en ekonomik yöntem ve aslında israfa en az yol açan şey o suyu soğutmada kullanmak.Bence çok kafaya takmayın,

Kapağı kapatıp balkona koyun, geceden sabaha soğusun. :+1::beer:

3 Beğeni

merhaba ,
yaz günlerinde uzun süren soğutma ve su israfı için aşağıdaki uygulamayı denemek istiyorum

acaba kaynama bitiminde musluktaki pompayı serpantinin bir ucuna bağlasak ve serpantin çıkıs ucunuda fermentere versek,serpantinde buzlu suyla dolu bir kovada beklese bu sürede acaba nasıl olur soğutma.Tek derdim serpantinden mikrop kapmak.

Öncesinde serpantin içi dezenfekte edilirse o ihtimal çok az olur. Kova ciddi şekilde buzlu su ile dolu olur ve musluk akış hızı yavaş olursa sonuç alınabileceğini düşünüyorum. Tabi deneyen varsa daha net bilgi verirler.
Tabi bir de serpantin içinde kalan bira nasıl boşaltılacak onu da düşünmek lazım.

Merhaba serpantinde kalan bira soğuduğunda üfleyerek çıkarabilirim pompa ile birayı serpantinden aktardığım için fazla bir miktar kalmaz sanırım :slight_smile:
kafama bir şey daha takıldı normal soğuturken dibe çöken tortudur proteindir vs maddelerde bu durumda direk fermentere geçmiş olacak sanırım oda bir sorun yaratabilir.

Hocam serpantinin nasıl kullanıldığı bilinen bir şey. Bu dediğiniz olmaz.
Bir kovaya su koyup buzla soğuk tuttuğunuz suyu pompa kullanarak serpantinin içinden döndürebilirsiniz.

Yukarıda yapılabilecekler yazıyor zaten.

2 Beğeni