Sulu Bira: Doğru Mu Gerçek Mi?

9 Beğeni

Yahu bu benim yöntem, hanıma fazla şotlu ve aromalı gelen pale ale’lerimi bu şekilde soda ile inceltiyorum. :slight_smile:

5 Beğeni

90lı yıllarda fıçı bira satan 2 farklı mekanda ben de çalıştım. Patronlarım doğal olarak çok cimriydiler ama satılan bira temizdi.

Mekanlardan birinde her fıçının hesabını ayrı yapıyorlardı ve her fıçıdan en az 105 bira beklentileri vardı ve 104-107 bira rakamını tutturuyorlardı. Canım bira çekti şuradan biraz içeyim yoktu, her damlanın hesabı tutulurdu. Bu hesaba göre %5 zaten avantajlılar.

Diğer mekan ise tam tersi, patron canı sıkıldıkça dolduruyordu bir tane.

4 Beğeni

Fıçı değişimi esnasında ilk etapta gelen köpük biraz bekletince sıvı forma geçiyor. Bunu bardaklara azar azar ilave ediyorlar genelde. Ben bu durumdan kaynaklandığını düşünüyorum.

1 Beğeni

“Delinin biri kuyuya bir taş attı” diyecektim baktım deli bizim mahallenin delisi.
Sulu götürüp susuz getirecek, için gitsin, boşverin…

3 Beğeni

Yöntemlerden bir başkası…
Zulada biyerde başka bir fıçıda su gazlandırılır. Bar taburesinde oturan müşteriden ziyade masalarda oturan müşteriye bira ve gazlı su karıştırılıp gönderilir. Gazlı su fıçısı ve tertibatı seyyardır ve tehlike anında çok iyi gizlenir. Zira bira firmasının yapacağı haberli/habersiz denetim, sistem bakım-onarım kontrollerinde bu farkedilirse yüklü miktarlarda tazminat söz konusu olabilir.

Kesin bilgidir :wink:

7 Beğeni

Abi akıllıdan bi fayda görmedik… Delilik iyidir…
Bu vesileyle 2022 yi kolay atlatmak için herkese huni kampanyası devam etmektedir…

5 Beğeni

Yok abi olmaz olamaz, çıkışındaki mil o basınçla tavanı deler içindeki bira fışkırır, şöyle oluyor o iş, musluğun altında bir sürahi benzeri bir şey vardır, fıçı biterken ve takınca köpüren biralar artı diğer dolumlardan taşırdığımız köpükler o sürahide toplanır, ara ara bardaklara azar azar ekleyerek eritirdik o gazsız birayı, hatta garson bira istediği zmn sağlam olsun derse oradan eklemediğimiz bardaklara çekerdik

14 Beğeni

Evet tavana kadar fışkırdığı tecrübeyle sabit. İstiklalde bir bardan yürütüp vapurla kadıköydeki öğrenci evine taşıdığımız fıçıda sonucun bu olduğunu görmüştük. :sweat_smile:

4 Beğeni