Sumac Farmhouse Ale

Arkadaşımın öneri ve isteği ile sumak ilavesi ile bir bira denemesi yapmaya karar verdik. Ortaya ne çıkar bilmiyorum, ne kadar sumak konur diye baktıktan sonra aşağıdaki miktarları yeterli gördüm. Sumak ve kurutulmuş limonu votkaya yatırdım, fermantasyonun ortasında ekleyeceğim. Güzel bir tat çıkar ise fikrimi yazarım, belli mi olur ne olacağı :slight_smile:

Pilsner 3.1 kg 80.5%
Vienna 0.400 kg 10.4%
Wheat Malt 0.200 kg 5.2%
Caramunich I 0.100 kg 2.6%
Sugar, Table 0.050 kg 1.3%
Amarillo 10 gr First Wort
Amarillo 10 gr 15 Min
Batch 16 L
65.5°C for 60 minutes
75°C for 10 minutes
100°C for 60 minutes
Farmhouse Yeast
Lemon, dried 6 g
Salt 4.5 g
Sumac 9 g
8 Beğeni

Olmazsa salatalarda kullanırsın.

5 Beğeni

Tabi bu da evrene pozitif mesaj yaymak ama biz daha farklı bir şekilde olumlama yapalım Olumlu düşünmek lazım, olmadı yahni de kullanırım :slight_smile:
Aklıma yıllar öncesi geldi, BB’dan Oaked Rum Ale kitini yapmış ve damak tadı vs alışık olmadığı için sevmemiş içemiyordum, bu birayı yahni yapımında kullanmaya başladık, yahni inanılmaz lezzetli oluyordu, bir kaç şişeyi sadece yahni yapmak için saklayıp yıllandırmıştık :rofl:

3 Beğeni

Yukarıdaki reçeteden çıkan bira’da tuz az bir miktar da olsa hissediliyor ama sumak farkı çok hissedilmedi, genelinde çok lezettli bir sasion oldu.
Burada bilgisi kalsın bana da hatırlama olur diye yazıyorum, ikinci kez aynı malt ile kaynattım, bu sefer kaynama sonunda 15 gr sumak ve 6 gr tuz ile 11 gr siyah kuru misket limonu koydum. Daha önce kaynatma sonunda değil ikinci fermantasyonda eklemiştim. Sumak cinsini değiştirdim, yağı alınmamış sumak kurusu diye satılan ürünü alıp koydum. Ve bu gün, fermantasyonun ikinci günü 1.8 kg vişne püresi ilave ettim. Bunun bir öncekine göre daha güzel olacağını umuyorum :blush:

5 Beğeni


Köpük güzel ama kalıcı değil. Tuz çok dengeli, sumak ekşiliği kararında ama tadını tam alamadım. Beni bu birada en çok rahatsız eden şey farmhouse mayadan gelen tat. Son yaptığım pumpkin de farmhouse mayayı ben de kullanmıştım ve hiç sevmedim. Sanırım yine o tat ve beni yoruyor. Koku çok güzel bu arada. Vişne aroması çok derinlerden geliyor.
Expermential bira sonuçta, sanırım alkol de biraz yüksek. Tadında ve kokusunda hissedilmiyor ama bardak boşaldığında farkediliyor.
Eline sağlık, değişik bir deneyim oldu :beers:

6 Beğeni

Sumak içinde az kaldı, bu sene vişneye de doydum, tekrar daha önce yaptığım gibi, vişnesiz, bir daha deneyeceğim, bu sefer senin hatırına maya değiştirip bir de sumak’ı patlatacağıim, bakalım ne çıkacak ortaya :sweat_smile:

2 Beğeni