Sweet Potato Ale

ilk web de gördüğümde Patates ile de bira olur mu yahu demiştim. Ticari olarak daha çok II dünya savaşı sırasında yardımcı madde olarak kullanılmış. Halen ticari örnekleri var. Bu bira tarifinde bildiğimiz standart patates değil tatlı patates kullanıldığı için üzerine düşmemiştim. Deprem sonrası bir paylaşım ile ülkemizde Hatay bölgesinde yetiştirildiğini ve çok da lezzetli olduğunu öğrendim. Böylece elde ettiğim tatlı patateslerin bir kısmı ile neden olması bir deneyeyim diyerek dün ufak bir kaynatma yaptım.

Patates ile karşılaştırıldığında, tatlı patates daha fazla nişasta ve daha az protein ve ayrıca %3-6 şeker içeriyormuş. Hesaplamalar için, patateslerin kuru ağırlığının %22’si ve bu kuru ağırlığın %75’inin nişasta olduğu ve nişastanın da tamamen şekere indirgendiğini varsayarak, 2,2 kg tatlı patatesin 0,45 kg 2 sıralı malt ile eşdeğer bir ekstrakt potansiyeline sahip olarak kullanılıyor.

Patates, biraya herhangi bir patates aroması katmıyor. Sadece mayşeye fermente edilebilir şeker eklerler. Patatesler birayı fazlaca kurutuyor ve bu da sek bira üretmek için işe yarıyormuş. Patates kullanmak istiyor ancak biranızın kurumasını istemiyorsanız ya daha yüksek sıcaklıklarda mayşeleme veya özel malt eklemek gerekiyor.

Ben tarifimde kabuğu soyulmuş ağırlığı net 6 kg tatlı patates kullandım. Patatesleri haşlamak yerine suya şekeri geçmesin diye fırınladıktan sonra ezdim. Ezdikten sonra da mayşeleme suyuna ilave ettim.

Birazcık ortaya ne çıkacak birası oldu, elimde kalan maltları kullandım, özel bir malt oluşturmadım.

FG yukarıdaki hesaba göre olması gereken değerden daha yüksek çıktı, verim oldukça başarılıydı. OG 1.047 beklerken OG 1.060 oldu. Sonuçta patates şeker oranının varsayımsal bir oran ile alıyoruz

Yukarıdaki bilgiler okuduklarımdan özettir ama aşağıdaki oranları hesap makinesinin hesaplamasına göre elimde kalan malzemelerden oluşturdum, evde tek başınıza uygulamayın :blush:

(Tatlı patates için aşağıdaki mayşeleme değerleri tavsiye ediliyordu)

Bu arada tatlı patatesin de 3-4 çeşidi var. Bize gelen tarladan ne toplandı ise şeklinde karışıktı. Hatta bira için ayırdığım iki patates mor çıktı. Ben sarışın bir bira beklerken bu iki büyük mor patatesin etkisinden sanırım hafi amber mi desem hafif rose mi desem, garip bir rengi olacak diye düşünüyorum :rofl:

6kg tatlı patates
1.500 kg pale malt
0.500 kg Abbey malt
0.310 Vienna malt
0.075 Wheat malt
0.050 Rye malt
0,030 Caramel Rye malt

Mash In- 60°C for 10 minutes
Mash Step-66°C for 45 minutes
Mash Step- 70°C for 25 minutes
Mash Out- 76°C for 10 minutes

10 gr Nugget 60 dk
50 gr Leaf willamete 10 dk
10 gr Cascade 5 dk

14 Beğeni

Yok ben bu sefer yokum. Kestaneden sonra sana uymamaya karar verdim :stuck_out_tongue:

5 Beğeni

Patates soymak kestaneye göre daha kolay :sweat_smile:

2 Beğeni

Ama bu bira merak uyandırıcı

2 Beğeni

Ya sen fıçıya geçme, geçme ki, şişele şişele ki bana da gönder, bana da göndeeer ben de içeyim :joy:

3 Beğeni

Kargo kutusu oluşturmadan kendimi kaybedip kutu sorunu yaşamannın dışında, güzel olsun da yollarım, bir de unutuyorum, hala bir arkadaşa yollarım dediğimi yollayamadım bir türlü…kısmet :wink:

3 Beğeni

Her türlü kargo kabul edilir hiç sorun değil :slight_smile:

2 Beğeni

Ben miyim o arkadaş yoksa😍

1 Beğeni

Bayılıyorum böyle işlere, böyle denemelere.

Kısmet, bana da sekkiz sene oldu hâlâ yollayacak olanlar var :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Benden bahsediyor.
Artık fıçıyla göndereceğim bu gidişle.

1 Beğeni

Anlaşılmasın diye de o kadar gizli yazdım :grin:
Bir buluşma da kısmet olur belki abi. Ya da bakarsın Ankara’ya yolum düşer. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Dur bi emekli olayım…
İlgileneceğim o meseleyle.

1 Beğeni

Son dönemde kafayı mısır gevreğine taktım. Yemek için değil elbette, biraya çok yakıştığını düşünüyorum. Tatlı patatesten de bu etkiyi bekleyerek bu birayı açtım.


Bira standart bira. Herhangi bir kusur bulamadım. Ne olduğunu bilmesem İngiliz ya da belçika birası diyebilirdim. Ya da sınıflandıramazdım.
@augurs un el lezzeti gerçekten iyi ve bira da gayet güzel olmuş ama patates buna bir şey kattı mı? anlayamadım. Biraz daha karışmamış maltlar olsa belki bir şeyler anlayabilirdim. Ellerine sağlık :beers:

8 Beğeni

Ben biralarda senin ya da diğer bazı arkadaşlar gibi çok fazla ayırt edici şekilde farkları anlayamıyorum, bu birada ciddi miktarda patates vardı ama çok sıradışı bir lezzet farkı alamadım. Gerçi okuduğum yorumlarda patates biraya aroma vermediği sadece birada kuruluk yarattığı yorumları vardı, böyle bir yorum okumuş olsam bile yine de bir fark arıyor insan :rofl: patates ile uğraşıp emek verip yapmaya değer mi diye biri sorar ise değmez diye düşünüyorum, patates yerine mısır kullanırdım, mısır da biraya gelen ayırt edici bir bir aroma da olduğunu düşünüyorum. İki hafta önce bu yaz ilk kez bir pilsener kaynattım ve mısır koydum, ben de mısırı seviyorum, sadece her aldığım mısır bir öncekinden farklı oluyor, standardı yakalayamadım.

6 Beğeni