Tam Tahıl Bira Ekşi Bir Tat Oluştu

Merhaba. Yaklaşık 24 günde biten fermentasyonun ardından şişeleme esnasında Tam Tahıl pilsener cinsi yapmış olduğum biramda numine olarak az birşey bardağa koyup tadına baktığımda renginde vesaire problem yoktu ancak tadına baktığımda arkadan gelen bir ekşi tat vardı ve her zaman da temizlik konusunu bira yapımında asla es geçmem ancak bu tadın nasıl geldiğini bulamadım şerbetçi otu veya malttan gelme ihtimali olabilir mi?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle şişede olgunlaşmasını bekle. Bir süre sonra ekşilik azalıp içilebilir duruma gelebilir veya benim 3-4 ay önceki iki kovamdaki biralar gibi daha da içilemez hale gelebilir. Bir şekilde kontamine olmuştur. Kovadaki ince çiziklere yerleşmiş yaratıklardan kaynaklanıyordur. Tavsiyem, mayşeyi kovaya almadan önce 2-3 litre kaynar su ile kovayı çalkala. Ama dikkat, çalkalarken kapak çıkabilir. Önce yavaş, sonra hızlı çalkala. Ben o ekşiliklerden böyle kurtuldum sanırım.

Not: Ekşi biralar için de yanında meyve suyu ve gazoz vererek bunları karıştırıp içebilecek bir dost bul. Ben buldum. Her uğradığında bir şişe içebiliyor. Meyve suyu ve gazoz masraflı oluyor ama zamanla o ekşi biralar tükeneceği için mutluyum :slight_smile:

6 Beğeni

çok sağ olun bilgilendirdiğiniz için bende malt veya serbetçi otundan fln gelen bir bakteri veya farklı bir markadan dolayı olduğunu düşünmüştüm demek ki temizlik sırasında bir yeri gözden kaçırmışım.
Ekşilik devam ederse önerinizi de deniyeceğim çok ilginç geldi gazoz ile bira :smiley:

Fermantasyon sıcaklığı ve kullandığınız maya neydi?

bb 35 adlı bir mayaydı sıcaklık da 19 ile 22 arası değişen bir sıcaklıktaydı

Şimdi aklıma geldi sıcaklık bir ara hava yağmurlu olduğu için ( yaklaşık iki gün fln yağmıştı) ve bodrumda tuttuğum için kovaları sanırım o ara mayalarda bir tepkime veya başka bir bakteri popilasyonu da çoğalmış olabilir çünkü 15 dereceye fln düşmüş bile olabilir

Düşük sıcaklık bazı türlerde istenen birşey. Lager yaparken bilinçli olarak o sıcaklıklara çekiliyor. Bazen sıcaklık yükseldiğinde ise ekşi tadlar oluşabiliyor. O yüzden sormuştum. Sizin sorununuz maya kaynaklı da olabilir. O mayayla ilgili şikayetler vardı sanki.

1 Beğeni

Doğrudur hocam belki mayada da bir problem olmuş olabilir sağ olun. Artık başka bir maya ile denerim .

Sorun bb-35. 3 Paket almıştım uygun diye. Şişede de yoğun maya tadı olacak ne yazık ki. Diğer 2 paketi hanıma verdim poça yaptı. Poçalar iyiydi ama :slight_smile:

4 Beğeni

Afiyet olsun hocam sanırım benim mayalarda kek börek için kullanılıcak :smiley: Bende bb mayalardan almıştım şimdi piyasada stokta mayada bulamadım baya sıkıntılı sanırım bu aralar ithal mayaları bulmak . Trendyolda aktarda satılan bir maya buldum bira mayası diye fiyatı da baya uygun gramajı da yüksek ancak ne kadar kalitelidir tartışılır tabi.

1 Beğeni

Ale maya mı yoksa lager maya mı?

1 Beğeni

Aman onlar kuşlar için satılan ürünler bira yapmak için değil. Kediköy, birburada, bira.house ta maya mevcut. Büyük fermantis paketlerini bölerek satıyorlar. Buralardan temin edebilirsiniz.

hiçbirşey yazmıyor ztn kuşlar içinmiş mehmet hocam öyle demiş

1 Beğeni

sağ olun vala bende denemek için alıcaktım