Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

İlk denk geldiğim kaynaktan kopyala yapıştır yöntemi ile birkaç bilgi:

…Certain compounds in hops are light sensitive and when exposed to strong light a photo-oxidation reaction takes place, creating the intensely flavor-active compound 3-methyl-2-butene-1-thiol (MBT)…

…In the 1960s, Yoshiro Kuroiwa suggested that the main constituent of the off-flavor was MBT derived from the photodecomposition of isohumulones, the beer bittering principles, in the presence of a photosensitizer, namely riboflavin (vitamin B2). Further, the Kuroiwa group established that the blue part of the visible spectrum (350–500 nm) in particular is most efficient in generating lightstruck flavor. In strong sunlight, the reaction can be almost instantaneous, with tasting panels able to detect the aromatic effects of an exposure to less than 10 seconds of full sunshine. Under less deleterious conditions, for example a display cabinet with fluorescent lighting, these reactions still occur, though they may take a number of days or weeks to become noticeable…

Geçmişten hatırladığım kadarı ile yaygın ticari lagerler bir proses yolu ile bu etkiye bağışık hale getiriliyor. Yoksa deniz veya havuz kenarında bardaktan içilen biralar bitmeden içilmez hale gelirdi.

2 Beğeni

Belgian Wit mi yapacaksın Uğur? yani biraz vardı bende getirebilirim beklersen. yok acil kaynatmam gerekiyor diyorsan kakule öneririm wit e çok yakışıyor. zaten kullanacağın 6-7 gr birşey.

2 Beğeni

Abi birayı bildin valla, bende malzemeleri toparlıyorum, kakule önerini de dikkate alrım, reçeteyi önerinize sunarım:) İnternette karşıma çıkmayan bu Paradise Seeds’i herhalde yurtdışından getirttin, buralarda pek yok…sana zahmet olmaz ise çok az bir miktar var ise alırım…ama dersen yerine karabiber vs şunu kullan onu alıp kullanırım…İnternette yerine karabiber kullanılabilir diye okudum…

2 Beğeni

En kolay @Ozerrock den temin edebilirsin :slight_smile:

4 Beğeni

Varsa bizi niye uğraştırıyor :thinking:

2 Beğeni

Izmir’de grain of paradise’a çiğdem biberi diyorlarmış o yüzden anlamamıştır.

8 Beğeni

@Ozerrock’da paradise biberi veya namı diğer çiğdem biberi var ise kendisine ilk şişeleyeceğim birayı hediye edeceğim, gerçi kendisine ayırdığım iki şişe de bekliyor :slight_smile:

3 Beğeni

Senin biralar da onda duruyor :roll_eyes:

2 Beğeni

Al çiğdemi, ver çiğdemi :laughing:

4 Beğeni

Ben de bira falan yok, sadece çiğdem😅

2 Beğeni

Wit kaynatırken irish moss ve benzeri koymamak mı gerekiyor? web’de iki yer kesinlikle konmaz bir yer alakası yok ekleyin diye yazıyordu. Yine benzer şekilde white IPA yaparken de irish moss vb eklememek mi gerekir?

1 Beğeni

Kullanmamak daha doğru, wit dediğin puslu olmalı :wink:

1 Beğeni

Ben her biraya ekleme taraftarıyım çünkü bir ton şey çökeltiyor. Her türlü puslu olur zaten bence.

I

1 Beğeni

Pek muadili yok bu arada. Her ne kadar Afrika da yemeklere baharat olarak eklense de benzerini pek göremedim ilginc bir aroması var.

1 Beğeni

Desktroz şeker
Sıvı gazlama şekeri

Beyler bu ikisinden deneyen oldu mu? Hangisi nasıldır, malum bizim kullandığımız normal toz şeker, kullanipta fark gören iyi sonuç alan oldu mu?

Sıvı gazlama şekeri tam olarak nedir?

1 Beğeni

Sahtekarın sattığı sözde tortu olmayacak diyerek milleti kazıkladığı şekerli su.

4 Beğeni

Sahte karlar elde edenler bizden uzak olsun

4 Beğeni

Abi kâr ettiysen gerçektir.
Biliyorsun biber acıdır, gerçek de acıdır.
O zaman gerçek acı mıdır?
Aristo yanılmış mıdır?

2 Beğeni

Mash ile yagmurlama arasinda ya da mash sonu ile kaynamaya baslamadan once sıcaklığın düşmesi problem mi? Bir alt üst sınırı var mı? Teşekkürler.