Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Boyoz yağlı olduğu için zannetmiyorum kullanılabileceğini.

2 Beğeni

zahirecilerde açık olarak satılıyor mısır flake. genelde 40-kg. çuvallarda satılır. zahireciler kilo kilo satıyor.

belli bir miktardaki mayşeyi istediğim og değerine düşürmek için ne kadar su gerektiğini nasıl hesaplayabilirim??

https://www.brewersfriend.com/dilution-and-boiloff-gravity-calculator/

4 Beğeni

teşekkürler. 20 karakter

1 Beğeni

Manşeylemeye 65 derecede basladim fakat ilk 10 dakika icinde gözümden kaçmış sicaklığı 75-80 derece arasına çıktı, hızlıca su ekleyerek ve karıştırarak sıcaklığı manşeylemenin 15. Dakikasında 65. Derecede sabitledim. Hasar çok olur mu? 65 dereceden 78 derecelere cikmasi zaten 10 dakika sürer. Yani tam artarken yakaladım.

Olduğu kadar artık. Sonraki kurulumlarınızda sıcaklığa özen gösterin. Sonrasında sıcaklığı yükseltebilme imkanınız varsa, maltı 72 derecede eklemenize gerek yok. 66-68 derecelerde ekleyip sonrasında yeniden 67-68 dereceye çıkartırsanız daha güvenli ve garantili olur bu tarz risklere karşı…

Maşh sonrasi 1042 gravite ölçtüm kaynama sonrası hedefim olan 1050 yi gorebilirim. Sorun yok gibi gözüküyor.

OG yi yakalarsınız, onda sorun yok. FG de sorun olabilir. Sindirilemeyen şeker oluşabilir. Sonuçları içince yazarsın artık.

2 Beğeni

Sonucu merakla bekliyorum ben de, acaba 1010 fg yi gorecek miyim?

Merak ettiğim bir konu var;porter yaparken kaynama asamasinda filitre kahve (demlenmis olarak) ilave edilebilir mi?

Edilebilir tabii ki, başka eklentiler de yapılabiliyor.

Youtube vb platformlarda yabancılar yaparken degisik seyler katiyorlar evet ancak filitre kahve katani gormedim, deneyeceğim.

Türk kahvesi ve lokum katan da var. Ev biracılığının önü açık.

1 Beğeni

Mesir macunu :grin:. Karakte20.

Limit is the sky, neden olmasın

2 Beğeni

x miktarda şerbete y miktarda su ekleyince xy OG değeri aldık diyelim.

X’e y eklemeseydik ne kadar OG alacağımız hesaplayabilecek bir tool var mıdır.

E zaten başta OG’yi biliyorsun ki ne kadar y eklemen gerektiğini hesaplayabilesin

Yok yanlış hareket ettim hocam o yüzden soruyorum.

X ve y’i tartıp körlemesine karıştırdım ve çok düşük bir og alınca acaba y eklemeseydim ne kadar og alacaktım diye hesaplama yapmaya çalışıyorum.

Bu arada y’nin 1000 og olduğunu biliyoruz.
x’i bilmiyoruz sadece.