Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Aman hocam, yerin kulağı var derler.

2 Beğeni

Arkadaşım buzdolabında unuttuğu ve açılmamış vakumlu poşetinde saklanan ve ne yazık ki tett ni 1.5 yıl geçmiş golding şerbetçi otunu kullanmayı düşünmek sizce kötü bir fikir mi? Kullanmak istenir ise de etkisi azalmıştır diye normalden fazla ya da sadece acılık amaçlı mı kullanılması uygun olur? Bu otu unutmak çok ayıp olmuş valla :disappointed:

1 Beğeni

Bende ne simkolar ne amariyolar var öyle. Günün birinde kullanacağız elbet. Atacak değiliz ya. Acılık kuvvetini biraz kaybetmiş olsalar bile biraz çokça kullanılır, hop stand veya “kuru hoplatma” yapılır, davaya bir katkıda bulunmalarına imkan tanınır.

8 Beğeni

Yıllık olarak %10 azaltıyorum ben AA oranını

6 Beğeni

Calcoliamo Birra uygulamasında bunun için bir hesaplayıcı var.

5 Beğeni

Arkadaşlar tam tahıl premium lager yaptım,bugün fermantasyonun 23.günü ve soğukta fermante oldu,bugün şişeleyecektim , bodrum kattan üst kata çıkardım ama kabarcık çıkmaya başladıı ve alttanda maya hareketi gözleniyor.Acaba bu taşırken meydana gelen sarsıntıdan kaynaklanıyor olabilirmi yada daha sıcak ortama geçmekten,SİZCE ŞİŞELEMEYE GEÇMELİMİYİM YOKSA BİRAZ DAHA BEKLEMELİMİYİM?

OG, FG, maya ve fermantasyon sıcaklığı nedir?

OG 1050 sıcaklık 4-6 derece,damacana olduğu için FG alamıyorum,normalde 4-5 gündür hava kilidinde kabarcık yoktu,şimdi dakikada bir iki kabarcık çıkıyor.Şişe şekerini az atıp şişelesem zararı olurmu.

Bunu tahminden öte kimse Cevaplayamaz hocam.

2 Beğeni

Bir ihtimal çözünmüş halde bulunan CO2 biraz sarsıntıdan biraz sıcaklık yükselmesinden dolayı sıvıyı terketmeye başlamıştır.

Ama zaten düşük sıcaklıkta mayalanmış biraya oda sıcaklığında bir iki gün diasetil bekletmesi yapmanın zararı yoktur faydası vardır. Herhalde. Bu sırada bir hırsız temin edilip ya da icat edilip yoğunluk ölçümü de yapılabilir.

1 Beğeni

Pardon, önceki cevabı sonradan okudum da, 4-6 derece sıcaklık çok düşük değil mi lager mayalanması için?

İki seferdir bu sıcaklıkta yapıyorum bi skıntı çıkmadı,ama bu sefer anlattığım gibi oldu.

Ne kadar sürede tamamlanıyor fermantasyon ? Bir de bittiğini sadece hava kabarcığı ile mi anlıyorsunuz?

1 Beğeni

hava kabarcığı durduktan 2 gün sonra şişeliyorum,aslında fg ölçümüde yapıyorum ama bir iki sefer birayı bozduğu düşüncesiyle yapmadım.Yani benim için kabarcık yeterliydi.

Hidrometre ile ölçüm 3 gün arayla aynı çıkıyorsa şişeleyin, o co2 birada çözünmüş yüzeye çıkamayan co2 dir

1 Beğeni

Bu işe yeni gönül vermiş bir arkadaşınızım. Bira burada sitesimden lager premium tam tahıl seti ( ale maya ) ile başladım. İlk yaptığım seriyi içmeye başladım ve açıkçası çok memnunum. İlk kez yaptığım için bazen okuduklarım ve izlediklerine göre hatalarım oluyor. Soruma gelirsek benim yaptığım ilk şişeleri içerken damağıma göre acılık hissi biraz fazla geliyor. Bu biranın karakterine mi ait yoksa ben bu acılığı azaltabilir miyim. Örneğin 90 dakika kaynatmaktan mı kaynaklı acaba acılık.

İbu 19 görünüyor ürün için, çok yüksek sayılmaz ama isterseniz şerbetçiotunun bir kısmını 60 dk yerine 15 ve 8 dk kaynayacak şekilde bölebilirsiniz. 90 dk kaynatma sadece pilsner malt kullanıldığı için yapılıyor.

Serbetci otunu ikiye bölerek kaynama süresini kısaltmayı deneyeceğim. Teşekkürler.

Yine 90 dk kaynatın ama şerbetçiotlarını farklı zamanlarda atın bir kısmını 60 dk bir kısmını 20 dk bir kısmını 8 dk gibi…

1 Beğeni

90 dakika kaynatınca kazanda genelde 20 ile 21 litre arasında şıra kalıyor ve ben son on dakika 2 litre ekleme yapıyorum. Su eklemeden once 1050 gibi olan gravite Su ekleyince 1047 gibi çıkıyor.

1 Beğeni