Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Kastettiğiniz tam tahıl mı bilmiyorum ama o başlık altında olduğu için öyle olduğunu varsayıyorum, hiçbir tam tahıl bira da damacana suyu kullanmadım. Evet kitte hazır su kullanmak gerekiyor ama tam tahılda gerekli değil. Ben oturduğum şehrin yayımlanan su analiz raporlarını bir kereliğine kullandığım programa tanımladım. Çok doğru sonuç veriyor mu? Sanmıyorum :slight_smile: Çünkü arıtmadan geçtikten sonra kullanıyorum. Dolayısıyla o değerlerde farklılıklar oluyor.
Pilsner türü biralar çok yumuşak içimli biralar oluyor. Bu yüzden kalsiyum oranının düşük olması gerekiyor. Kalsiyum ve mağnezyum iyonları suyun sertliğini arttırıyor diye biliyorum.

1 Beğeni

Daha sağlıklı fermantasyon için atıyorum. Gerçi yüksek alkollü biralara kullanmayı öneriyorlar ama ben atıyorum.

Bir dahaki sefere paketin tamamını kullanırım ve çoğaltmam. Enzim olayını sizden öğrendim. Teşekkürler.

Burada da belirtilmiş

1 Beğeni

Merhaba evet cevabınız için teşekkür ederim. Evet tam tahıl, anladığım kadarıyla su kimyasındaki kalsiyum oranı suyun kalıcı sertliğine etki ediyor. Karbonatlar ise geçici sertliğe neden oluyor. Yine anladığım kadarıyla koyu renkli biralarda geçici sertlik istenen bir özellik. Onun dışında mayşelemeden önce su kaynatılarak geçici sertlik düşürülebiliyor. Çok net değerler olmasa da sonuçta ortalama değerler bir fikir verir gibi geldi.

Bir çok yerde kalsiyum 50 nin altındaysa mayalar üzülüp ağlıyor diye yorumlar vardı özellikle türkçe kaynaklarda ona keyfim kaçmıştı ama olmadığını öğrenmiş oldum :). Damacana suyunu sadece pilsnerlerde kullanmayı düşünüyorum artık.

1 Beğeni

Arıtmadan çıkan suyu analize göndersene Engin, ben öyle yaptım ve o değerlere göre ve tabiki stile göre oluşturuyorum su profilimi.

Önümüzdeki 20 sene içinde hallederim :slight_smile:

1 Beğeni

ikinci kovaya aldım 1 aydır 2.5 dercede olan kova şişeledegimde gazlanırmı. mayaların uyanamayıp-yada yetersiz kalmasından gazlanamayan şişelerimin olmasından korkuyorum.kullandıgım maya w34-70

Hiçbir şey olmaz merak etme,ben 14 abv li eisbockun 1/4 ünü bildiğin dondurup şişeledim

1 Beğeni

Merhabalar
Yıkanmış ve dolaba atılmış bir maya starter yapamadan ne zamana kadar kullanılabilir? Bir çok yorum var, 1 hafta, 2 hafta veya illa starter gereklidir diyen var emin olamadım.

Kesin bir bilgi olarak görmeyin ama mayanın ne miktarda olduğuna, dolapta ne kadar beklediğine göre değişir. Bir kova mayşeyi riske atmaktansa küçük çaplı bir deneme yapıp (yani starter) ne derece sağlıklı olduğunu görmek daha mantıklı bir uygulama gibi geliyor bana.

3 Beğeni

Yıkanmış maya üstelik dolaba girmişse muhakkak çoğaltılmalı bence, bir kere çok çalışıp bira yapmış ve alkole maruz kalmış, muhtemelen cold crash de yapılmış, o yıkanan mayalar sayıca da azalmıştır kalite olarak da, yıpranmıştır yani

4 Beğeni

Daha önce 20 parti TT 7~8 parti kit yaptım. Bir kez mayalar çalışmadı o da yıkanmış ve buzdolabında beklemiş mayaydı, bira çöp oldu. Neyse ki kitti çok umursamadım. Hemen ardından stirplate yaptım ve starter yapmadan kovaya kuru maya bile atmıyorum artık. Her şartta stirplatte 2 gün döndürüyorum.

3 Beğeni

Dolabın “0 derece” bölmesinde muhafaza ettiğim 250ml şişe içerisinde max. 3 ay beklettiğim yıkanmış mayayı (w34/70) kullanıyorum hep ve bir problem yaşamadım bu zamana kadar (mayalama, lezzet ve içim olarak). Şimdi ise aynı koşullarda sakladığım ve 5. ayının ilk haftasında olan aynı yıkanmış maya (5.nesil yıkanmış w34/70) ile yeniden mayalama yapıyorum. Şu an mayalamanın 2. gününde ve 10 derecede sabit sıcaklıkta sorunsuz çalışmakta. Bakalım lezzet ve içim olarak nasıl olacak. Şişe içerisindeki mayayı kontrol ettiğimde hafiften ölmüş maya kokusu vardı ama tat olarak bir sorun yoktu ve kullanma kararı aldım. Maya içerisindeki (üzerindeki) suyun rengi de makul açıklıkta ve berraklıkta idi. Mayanın rengi de genel olarak açıktı ve krem rengindeydi. Maya yıkama yaparken, maya tortusunun hepsini alıp yıkadıktan sonra 250 ml şişe içerisine topladığımda gayet yeterli geliyor ve maya çoğaltma gibi bir işlem yapmama gerek kalmadı bu zamana kadar (21-23lt max. 1055og bir şıra için). Güncel denemem hakkında da ilerleyen zamanlarda bilgi veririm. Afiyetle…

3 Beğeni

Büyük üşendim aslında ama 1aydır dolapta yer tutan mayşe ile starter yapacağım, riske atmayacağım bu seferlik.

Lager maya bu sıcaklarda çoğaltmak sorun olmaz umarım?

Bildiğimiz kadarıyla hepimiz lager mayalarını ale sıcaklığında çoğaltıyoruz. Şimdiye kadar bu uygulamadan kaynaklaklanıyor olabilecek bir olumsuzlukla karşılaşmadık ama mayanın ve ürettiği biranın karakteri açısından bir fark yaratıp yaratmadığı konusunda da akıl yürütmek faydalı olabilir.

4 Beğeni

Bu konuda bir yazıda insanın çok fazla antropomorfik davrandığını lager mayanın yüksek sıcaklığı sevmediği algısını ortaya çıkardığını söylüyordu. Oysaki maya mayadır ve yüksek sıcaklıklarda, oda sıcaklığı gibi sıcaklıklarda daha iyi çoğaldığını belirtmişlerdi. En nihayetinde fermenterdeki mayşeyi mayalarken mayanın düşük sıcaklıktaki davranış karakterini düşünmek yeterli olacaktır. Bu maya türünün olayı yüksek sıcaklık sevmemesi değil. Sadece düşük sıcaklıkta da çalışabilmesi ve çalıştığı düşük sıcaklıklarda daha az yan ürün üretmesi.

3 Beğeni

Ya da yüksek sıcaklıklarda istenmeyen esterleri üretmesi, stir platete bol bol oksijene maruz kaldığı için mayaların aklı fikri hücre duvarlarını kalınlaştırmak ve de bununla beraber çoğalmakta oluyor, dolayısıyla ester üretimi eser miktarda oluyor

2 Beğeni

merhaba arkadaşıma memlekette kit bira kuracaktım ancak pbw almış sanitasyon sıvısı almamış yerine evde kendim bi şey yapabilir miyim ya da sanite etmesem sadece pbw ile temizlik yapsam sıkıntı olur mu ?

1 Beğeni

Fermantasyon kovaları sıcaklığa dayanıklı kettle ile su kaynatıp iki defa kaynar su ile çalkalasanız sorun olacağını zannetmiyorum. Çok defalar da bu şekilde kurdum ben.

9 Beğeni

Tam olarak öyle yaptım teşekkürler.

1 Beğeni