Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

https://www.kedikoy.com.tr/tam-tahil-kitleri

Selamlar.
İlk lagerimde fermentasyon, diasetil rest, cold crush ve jelatin aşamalarını tamamladım. Önümde iki seçenek var. Ya başka bir kovaya aktarıp 4~5 hafta lagering yapıp fıçılayacağım ya da hazır elimde boş fıçı varken fıçıda lagering yapacağım. Sizce hangisi daha doğru olur, bir de fıçılayacaksam 4~5 hafta gazlandırma basıncında mı lagering yapmalıyım yoksa basınçsız mı?

1 Beğeni

C şıkkı :slight_smile: boş fıçıda gazlandırıp 4-5 hafta beklerseniz zaten berraklaşacaktır.

2 Beğeni

Merhabalar

Elimde yıkanmış aynı mayanın, 53 günlük light lager dan yıkanmış 3. jenerasyonu ve 23 günlük bol şerbetçi otu ve Dry hoplu Cold IPA dan yıkanmış 4. jenerasyonu var.

Şimdi yapacağım Munich Dunken’in starterı için hangisini kullanacağımı bilemedim sizlere sormak istedim…

3 den gitmek istiyorum fakat çok güzel yıkayamamışım baya tortulu ve eski.

4 ise tertemiz ama şişe baya yoğun şerbetçi otu kokuyor Dunken i etkileyebilir emin olamadım.

Ben olsam IPA gibi biralardan yıkanmış mayayı kullanmazdım. Diğer 3. Nesil mayaya starter yapıp kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Gayet güzel çalıştı, krausen oluştu. Doğru karar oldu teşekkürler.

5 Beğeni

Bu böcekler son 2 fermantasyondur hava kilidine giriyor nedir, nerden gelir bunlar?
Fermentasyon kutum balkonda, kutuyu da balkonu da ilaçladım ama yine varlar. Daha önce olmuyordu.

Sirke sineğine benziyor. Senin sirkelerle kova yakın yerde galiba

1 Beğeni

Buğday biti gibi görünüyor, eğer bu böcekse arpa veya malt kaynakli olabilir.

Benim yakın zamanda aldığım vienna maltta da benzer böceklerden cikti. Neyse ki ana malt ile karıştırmadan fark ettim de ana malt ziyan olmadı. Malt kaynakli olabilir ama mayalanma aşamasına kadar kalması çok mümkün değil gibi.

Ayri bir soru olarak ilk kez basima geldigi icin 1 kg vienna malt kuş yemi oldu. Maltın böceklenmesi durumunda kullanilabilir mi?

Bana da öyle geldi. Yakında sirke olmalı

1 Beğeni

Malt böceklenmiş olsa mayşeleme esnasında ölür.

Ben kullandım.

1 Beğeni

Benimde 3-4 kovada hava kilidi içine küçük kelebekler yumurtlamıştı ve hava kilidi içinde onlarca ölü yavrular vardı ama biralarda hiçbir problem oluşmadı. Hava kilidinde su varsa kova içine bulaşma olmuyor.

1 Beğeni

Merhaba, benim elimde 5-6 ay önce kediköy firmasından alınmış 10gr çek lager mayası var ben bunu Hititmalt’dan aldığım pilsener seti için kullanmak istiyorum. Starter hazırladım 2 litrelik 2 gün döndereceğim. Fakat bu yeterli olur mu? Emin olamıyorum. Tekrar bir starter kursam daha mı mantıklı olur? Ne önerebilirsiniz? W 34/70 diye de eklemişler başlığına.

Fermantasyon sıcaklığı ne olacak hocam?

Lager kurulumlarında 23 litre için cift kademeli starterda fayda var bana kalirsa. Ben olsam 5 gr kuru maya ile baslayip cift kademeli starter yapardim. Tabii ki bu durum OG1060 alti icin gecerli.

1 Beğeni

10 derece düşünüyorum.

@ersnyksn 1060 altı olacağı kesin de açıkçası 5 gr ayırıp diğer 5 gramı da ayrı ayrı kullanmak elimdeki maya için çok emek gibi geldi gözüme :slight_smile:

Bir de 34 70 yazıyor ama hem ona hem de fermentise güvenemiyorum. Redditte biri maya hücresi sayımı yapmış 21 milyar bulmuş sonucu. Ortalama bir hesapla işe yarıyor gibi görünüyor ama deneyim önemli tabii ki.

1 Beğeni

Cift kademeliden kasit 5gr mayayi ayri ayri cogaltin degil ki. Cogalttiginiz mayayi cokeltip tekrar cogaltmak cift kademeden kastim.

1 Beğeni

O zaman çift kademeli starter öneririm;
Önce elinizdeki mayayı 2 gün stir plate ile çevirin. Sonra steril bir kavanoza aktarın. Dolapta 1-2 gün çökelsin. Dibe çöken mayayı tekrar stir plate ile starter yaparak çoğaltın .

2 Beğeni

Yok onu doğru anladım sanırım. Yani elimde bir beş gram kalmasına gerek yok anlamında dedim kurtulayım diye. Bayadır bekliyordu çünkü. 10 gramı direkt kullandım.

@Msk Teşekkür ederim sanırım riske atmamak en mantıklısı olacak. Ben de böyle bir cevap gelirse 2. tura nasıl geçeceğimi soracaktım ki doğrudan hissedip yazdınız sanırım :smiley: .

2 Beğeni