Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Antalya alt grubumuz hayırlı uğurlu olsun

Bir buluşma ayarlamanın zamanı geliyor.

2 Beğeni

Şöyle mayıslarda havalar güzelken yapılırsa ben bile gelebilirim Zonguldak’tan

2 Beğeni

Yağmurlamayı oda sıcaklığındaki su ile yapsak ne olur? Ya da kaynar su dökersek ne olur?

Kaynar suyu sormamın sebebi tencereye koyduğum suyun sıcaklık kontrolü ile uğraşmamak.

Ben oda sıcaklığında su ile yapıyorum. Mash out yaptıktan sonra bir sorun olmuyor.

1 Beğeni

Kaynar su olmaz, 75 derece ideali, maltın üzerine yapışmış şekeri sıcak su mu daha iyi çözer ılık veya soğuk su mu, o mantık

1 Beğeni

Genelde 75⁰C de daha doğrusu mash-out sıcaklığında yapmak gerektiği söylense de, oda sıcaklığında ya da çeşme suyu sıcaklığında yağmurlama veriminin (yani alınan şeker oranının) en yüksek olduğu ile ilgili araştırmalar var. O yüzden uzun zamandır su ısıtmadan yağmurlama yapıyorum ve posa daha şekersiz gibi geliyor bana.

3 Beğeni

Abi neden kaynar su olmaz? Açıklayabilir misin? Ne gibi zararı var? Bulanıklık mı yapıyor, tat profili mi değişiyor?

Maltların kavuzları haşlandığında acı tatlar verir, soğuk su kısmı mantığıma uymuyor benim bu arada @menegin

2 Beğeni

Abi zaten brulosophy nin yalancısıyım :wink:

1 Beğeni

Ben de oda sıcaklığında suyla yapıyorum durulamayı. Tembel olmam nedeniyle tabii ki…

4 Beğeni

Merhaba
Bugünkü kaynatmam için dün starterı hazırladım 24 saattir dönüyor ama ne krauzen oluştu ne renk değişti. Mayayı da güzel yıkayamamıştım.

Emin olamadım normalden farklı olunca. Devam edeyim mi, yeni maya mı alayım? Ne dersiniz?

24 saat çok kısa bir zaman.
Şahsen devam edebilirsiniz diye düşünüyorum.
1 ya da 2 gün sonra ölçebilirseniz fikir verecektir.
Bence alles gut.

2 Beğeni

Doğrudur fakat hep 24 saat veya daha az çevirirdim,

bu şekilde olurdu dolayısıyla işkillendim. Bugün de izin günüm yarın yapmam zor gibi.
Risk budur diyip başlayım mı? :sweat_smile:

Yorum yok. :slight_smile:
(@Alpayc [20 karakter sağlamak amacıyla]

1 Beğeni

Yani orada maya görünüyor bence ama az gelirse bilemem. :slight_smile:

2 Beğeni

24 saat-72 saat arası çeviririm

2 Beğeni

Dikkat etmemiz gereken üst limiti var mı? Yarın 72 saat olacak ama yapamayabilirm.

1 Beğeni

72 saat bence üst limit, brett falan çeviriliyorsa 10 gün

1 Beğeni

Merhabalar.

Geçen hafta kaynattığım sweet stout reçeteyi şişelerken şeker+laktoz kullanmak istiyorum. Kova içine koymak isterdim ancak vegan eş ve üretim sürekliliğinin sağlanması değişkenleri nedeniyle bir kısım şişeye laktoz koyma pratikliğini düşündüm. Ecnebi forumlarda yaptığım araştırmalar çok değişken sonuçlar verdi. 5-6 gr diyen de vardı 11-12 gram diyen de. Damak olayı elbette, değişkenlik normal dedim.
Daha önce bu şişelemede laktoz ekleme yöntemini deneyen var mı yoksa reçetemde bulunan ve kovanın tamamına koymayı düşündüğüm 500gr laktozu şişe sayısına bölünce bulduğum 10gr mantıklı bir seçim midir?
Eğer deneyen yoksa 6 8 10 12gr şeklinde bir deneme yapmayı düşünüyorum.

2 Beğeni