Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

İddalı bir ot yani, şimdi bakıyorum da yabancı sitelerde feci tutmuş, hindistan cevizi aroması hissediliyor mu? Yada en çok hissettiğin aroma nedir?

2 Beğeni

Hindistan cevizi aldım ben sabrodan…

4 Beğeni

O zaman yarın ki alışveriş listeme ekliyorum :slight_smile: Teşekkürler…

1 Beğeni

Ben en çok tropik meyve aromalarını almıştım ve şeftali.

3 Beğeni

Bence her alışveriş sepetine eklenesi bir ot.

3 Beğeni

Hocam sabro iyi ottur. Tam hatırlamıyorum ama mosaic sabro kullanmıştım memnun kalmıştım.

2 Beğeni

Günaydın, 2 Lt erlenmayer için kaç cm balık kullanıyorsunuz?
Büyük (6 cm) daha mı rahat döner acaba?

1 Beğeni

Genelgecer bilgi vermenin sağlıklı olmayabilecegini düşünerek kendi kullandığım erlen ve stir plate üzerinden yürüyup şu bilgileri paylasayim

Stir plate markasi: inttlab
Erlen: 2 litre

Denemiş olduğun 6 cm balık çok büyük kaldı ve stir plate her seferinde balığı fırlattı. O nedenle şu an görseldeki gibi 7x30 bir balık kullanıyorum ve herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum.

7 Beğeni

Hızlı dönüş için teşekkürler, bu halkalı balığı bende görmüştüm, 6 cm almayı düşünüyordum, verdiğin bilgi ile 4 cm olanı sepete ekledim bile…Sağol…

2 Beğeni

Bu halkalıların ses konusunda diğerleri ile fark olup olmadığı konusunda yorumu olan varsa işitmek isterim…

2 Beğeni

Herhalde dönerken tek noktadan değdiği için teoride gürültüsü daha az oluyordur. Benim ev yapımı dingildek sistemde şimdilik tıkırdayıp duruyor.

1 Beğeni

Bunu hiç düşünmedim :roll_eyes:, sipariş de verdim… :upside_down_face:

1 Beğeni

Yo, tam tersi benim dediğim.
Bana halkalı olanlar daha az ses yapar gibi geldi.
Ortası geniş iki tarafa doğru incelenler dümdüz olanlara göre daha sessizdi diye kalmış aklımda, ondan sordum.

1 Beğeni

Ben de halkalıyı daha çok kullanıyorum, daha performanslı olduğu için ancak ses olayı halkalıda daha fazla.

3 Beğeni

O zaman geçmiş olsun @augurs
Nıahhahahhahahhaha!

2 Beğeni

Yakın bir zamanda maya bankası oluşturmak için ufaktan çoğaltım işlerine gireceğim, buradaki konular sağolsun yeterli bilgiye sahibim diyorum ama bir iki konuyu da sorup fikir almak istiyorum.
Çoğalttığımız ve elde ettiğimi slurry’yi bizim forumda 50 ml falcon tüpte 15ml slurry+15ml gliserin/su karışımı ile saklama daha tercih ediliyor sanırım. Yurtdışı forumlarda 15ml tüplerde 5-6ml slurry+5-6ml gliserin/su karışımı ile saklandığını gördüm. Falcon tüpleri henüz almadığım için bu iş için sizce en uygun olan 50ml tüplerde saklamak mı?

Eğer 15ml tüpleri tercih edersek, bu tüpleri 1.5-2.0 litre ile 24-36 saat döndürmek yeterli olacak iken 50ml tüpleri tercih edersek de 1 litre ve hatta 0.5 litre ile 24-36 saat döndürmek kullanmak için yetecek diye düşüyorum. Doğru mu hesap yapıyorum acaba?
(standart ale maya için)

1 Beğeni

Evet 50ml falkon tüpler uygundur, isolab öneririm. Fıratmed markadan uzak durmakta fayda var.

Yok doğru değil. Buzlukta bekleyen maya stir plate üzerinde biraz daha fazla zaman geçiriyor.

1 Beğeni

Bunun tüp ml sinden çok maya türüyle alakası var, ale mayaysa 24-36 saat ilken lager maya için 3 gün, brett için en az en az 7 gün gibi

1 Beğeni

OK…Ben 48 saatten fazla stir plate’de alınması çok doğru değil, bu sefer starter iyice alkollü bir sıvıya dönüp mayalar da ölmeye uğruyor, eğer lager ve benzeri daha yüksek maya miktarı gerekiyor ise ilk turdan sonra yeni bir starter ile stir plate’de 24-36 saat gibi ikinci tur atılır diye düşünmüştüm. :+1:

1 Beğeni

Upsss geçmiş oldu valla, biraz önce elime geçti, düşük devir de oluşturduğu girdap çok başarılı ama sesi de bendeki ufak düz silindir olana göre de gerçekten fazla, aynı odada insanı sinir eder, belki içindeki yoğunluk zaman ile artınca sesi de azalır, deneyip göreceğim.

1 Beğeni