Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

O zaman o iş bende hocam :slight_smile:

Serpantin bulamıyorum ama, 3 Kafadarın sitesi ile iletişime geçtim, kargo beklediklerini söylediler.
Havalar ısınmadan yapmak istiyorum bir an evvel de tahmini Salı’yı bulacak, malt siparişim Pazartesi gelirse tabi.
Serpantini beklemeli miyim?
Ben gececi olarak çalışıyorum, sabah eve gidince girişebileceğim işe. İlk tecrübe zamanı ile tahmini 7-8 saat uğraşırım gibime geliyor. Serpantin olmazsa soğutma işlemi ilkel yöntemlerle bu süreyi nasıl etkiler acaba? Ona göre serpantini bekleyeyim ya da beklemeyeyim. Soğutma için beklerken işe geç kalmayayım sonra :slight_smile:

Serpantini bekle bence. İlk biran kötü olursa moralin bozulabilir. Kaynatmadan sonra 40-50 C derecelere hızlı soğutmak gerekiyor.

1 Beğeni

Bu havalarda serpantinsiz pek sağlıklı olmaz. Bildiğim kadarıyla serpantin; butik birada, bira burada ve zafer doğanda var.

Hocam bunu arşive alayım, zaten aslında Lager yapmak istiyorum fakat tecrübe sonrası buzdolabı takviyesi ile gireceğim o işe
Bu süre zarfında benim basit tarifle idare edeyim diyorum

Hocam hiçbir yerde yok şu an, Zafer Doğan kim bilmiyorum, bakayım hemen

1 Beğeni

Zafer Doğan’ı biliyormuşum meğer YouTube’dan
Sanırım face üzerinden iletişime geçeceğiz, bir de ona sorayım, teşekkürler

Bir sorum daha olacak izninizle;

Ben Jet 30’u ikinci el aldım. Makineyi nasıl temizlememi tavsiye edersiniz?
Hangi temizlik ürününü kullanmalıyım, ya da fikri olan var mı? (karbonat vs)

1 Beğeni

Sizdeki makinenin içi ne durumda bilmiyorum ama ben düzenli temizliğk için kaynar su ve Pril kullanıyorum.

1 Beğeni

Tekrar merhaba hocam. Makine temiz ama insan yine bir temizlik istiyor. Bir de pompaya giden delikte kalıntılar var, buraya küçük bir fırça bulurum. Makine temizliğinde bulaşık süngeri mi kullanmalı? Bir de haznesinin süzgeçlerini bulaşık teliyle fırçaladım mı tamamdır, ne kadar temiz gözükse de :slight_smile:

PBW. Ev biracısının dostu. Kazan hacmi kadar hazırlanır, gece boyu bekletilir. Hatta ısıtıcı ve sirkülasyon pompası çalıştırılarak daha kısa sürede temizlik sağlanabilir.

Arkasından starsan ile hem bazik çözelti nötralize edilir hem de sanitasyon sağlanır.

Edit: Tabii ısıtıcı ile kaynatmayı değil de sadece 40-50 derecelere, belki 60 civarına kadar ısıtmayı kastediyorum. Sıcaklıktan tam emin değilim.

2 Beğeni

Ben bulaşık süngeri kullanıyorum sadece.
Kalıntıları bildiğim kadarıyla pbw ile temizleyebilirsiniz. Kaynar su döküp biraz beklemek de iş görebilir.
Ben tel kullanmadım hiç.

2 Beğeni

Ben bulaşık süngeri ile temizliyorum. Eğer yüksek hacim çalışmışsam ve malt sepetinin oturduğu kulakçıklarda kalıntı varsa diş fırçası ile temizliyorum oraları. Dibi tutmuşsa bastırmadan tel kullanıyorum daha sonra bulaşık süngeri. Pompa ile iki üç dakika sıcak su sirkülasyonu yapıp bitiriyorum temizliği.

3 Beğeni

Teşekkürler hepinize.
Bu yöntem + bulaşık süngeri + diş fırçası yöntemi ile yarın makine ve şişe temizliklerini yapıp kargomu beklemeye geçeyim.
İşte olduğumdan geç dönebildim, kusura bakmayın, tekrar teşekkürler herkese

4 Beğeni

Karşıyaka’da yaşıyosun sanırım?

1 Beğeni

Aramıza hoşgeldin Özgür, cuma ve veya cumartesi yaptığımız zoom buluşmalarına da katılmanızı isteriz müsait olduğunuz günlerde

5 Beğeni

Dördüncü nesilİim ama iş nedeniyle Aliağa’ya taşınalı da dördüncü yıla giriyorum :S
Bu taraflardan mısınız?

1 Beğeni

Hoş bulduk hocam, teşekkür ederim davetiniz için, çok isterim fakat sürekli gece vardiyasında çalıştığım için bayram veya senelik izinler dışında siz kadeh kaldırırken ben ofiste olurum, ama elbet denk geliriz hocam, çok sağ olun

1 Beğeni

Şehrin tam ters istikametlerindeyiz. Ben hatayda yaşıyorum.

2 Beğeni

memnun oldum hocam, tecrübe kazanınca not alacağımız bir üstad var yakınlarımızda demek :slight_smile:

Ben de hataydayım :man_shrugging:

5 Beğeni

Ay ben de diyecektim, şehrin değil ülkenin tam ters istikameti Hatay.

1 Beğeni