Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Herkese tekrar merhaba,
Jet 30 için serpantin bulma sorunu devam ederken eşanjörlere denk geldim.
Ne dersiniz bu konuda?
Hem daha pratik geldi. Tavsiye ederseniz hangi türünden almalı, kaynaklı mı contalı mı?

Tıkanma sorunu zor anlar yaşatabilir

1 Beğeni

Herkese merhabalar, serpantin soğutucu 6m’lik bulabildim, Jet 30 için uygun mudur, 12m ile çok fark olur mu? Olursa hafta içi ZD’den sipariş vereceğim

6 m lik olmaz, çok uzun sürer.

2 Beğeni

Bir defa alacağınız bir ürün, 12 m olması çok daha iyi olacaktır.

2 Beğeni

Bakır borudan bükmesi de düşünüldüğünden daha kolay. Yeter ki uygun çaplı kovamsı birşeyler bulunabilsin etrafına sarmak için.

Bakır malzemeyle ilgili yerleşmiş olumsuz önyargılara da pek kulak asmamak gerek.

2 Beğeni

Bakır fiyatları çok yükselmiş, maliyet kurtarmayabilir. hurda bakır bile kg fiyatı 120-130 tl görülüyor şu anda, işlenmiş hali kim bilir kaça.

1 Beğeni

Kangal olarak şu ölçüden büyüğünü bulamadım, bu ölçü de soğutma için yeterli olur mu bilemiyorum.
Borunun dış çapı 9,57mm içi yazmıyor ama sanırım 9mm gibi.
Kangal Bakır Boru Bükülebilir Klima Boru Metre 9.52 Mm - 3/8 İnç Fiyatları ve Özellikleri (n11.com)
Aslında olur derseniz niyetim bundan almak. 12m 865 TL tutuyor. Paslanmaz olana ZD 700 dedi, sitelere düşerse daha da artar. Bence bakır olan mantıklı, ne dersiniz ölçüsüne?

Bir de şöye bir niyetim var eğer boru iç çapı idare eder derseniz, ben makineyi mutfak lavabosunun yanına kurup işlemleri yaparken musluktan çıkan su serpantine girmeden hortumunu uzun tutup lavabonun içine spiral halde tutup soğuk su doldurarak serpantine soğuk su gitmesini sağlamayı düşünüyorum, bence böylece olumlu etki eder gibi. Tabi benim düşüncem teoride, pratikte uygulayan varsa sonucu duymak isterim…

1 Beğeni

Aslında burada çelik boru var ama bunu bükmek problem. ZD de 700 dediğiniz 12m ise alıp kullanın, uğraşmamış olursunuz.

Bunu ben 1 kere düzenlediğimiz atölyede kullandım. @Msk sürekli kullanıyor. Çok başarılı, ilk çıkan kaynar suyu dışarı atıyorsunuz, sonrasında sadece buzlu su şişelerini ya da kasetleri değiştirmek yeterli oluyor.

3 Beğeni

Bakırın ısı iletimi paslanmaz çeliğe göre daha iyi. Ama birazcık daha fazla bakım istiyor. Mutlaka temizlenip kurulanıp saklanmalı. Oksitlenme hiç önemli değil ama yüzeyde sülfat vs bileşikleri oluşmuş mu diye arada bir detaylıca gözden geçirilmeli. Şimdiye kadar değişik boyutlarda üç tane yaptım, son yaptığımı aktif olarak kullanıyorum.

Ama açıkçası 700 liraya uygun boyutlarda hazırı paslanmaz çelik olarak varsa hiç daha pahalıya maledecek şekilde bakırından kendim yapacağım diye uğraşmam, siparişi verir geçerim. Hatta yapımcı ile pazarlığını yapar, uçlarına quick coupling vs, kullanımı kolaylaştıracak ne mümkünse montajını da yaptırırım.

3 Beğeni

İşte aradığım cevap, teşekkürler hocam

Hem iletkenlik açısından, hem geri dönüşüm açısından bakır serpantin daha avantajlı diye düşünüyorum, düşüncem de olumluysa ben bakıra yöneleyim hocam

Herkese teşekkürler :pray:t2:

1 Beğeni

Ben buz dolu kovada akvaryum kafa motoru ile kapalı sistem devirdaim yapıyorum.
Sizin dediğiniz eviye içerisine soğuk su koyup hortumu oradan geçirmek çok verimli olmayacak gibi geldi.

4 Beğeni

Hocam bakımını yaparım sorun değil, işime yaradıktan sonra seve seve

Satıcı hazır hale getirip satıyormuş, yorumlarda gördüm, şimdi iletişime geçeceğim, sonucu paylaşırım. Eğer olursa aradaki fark çok iyi

Verime göre öyle de yapabilirim

Sizin buzlu kova ne kadar dayanıyor hocam??

Ve en önemlisi sizin bakır serpantin borusu çapı nedir?

sanırım ben okurken yanlış anlamışım, siz hortumu buzlu sudan geçirerek soğutmadan verim alamazsınız. Sami nin dediği şekilde devir-daim yaparak serpantin içinden geçen suyu lavabo içerisinde akvaryum pompasıyla çevirmelisiniz.

3 Beğeni

Bende jet30 serpantini var.

Kaynama sonu çeşme suyu ile yaklaşık 23-25 derecelere iniyorum. Sonra tahmini 5kg buzu kırıyorum üzerine 1.5lt soğuk su döküyorum ve kapalı sisteme geçiyorum. Bu şekilde 10 derecelere kadar inebiliyorum. Fakat mevsim değiştiği için şu anda o kadar inebileceğini sanmıyorum.

3 Beğeni

Az için biraz yahu :). Arkadaş bakır serpantin kullanarak buz ile soğutma planlıyor. @menegin’in @Msk’nın bunu sürekli yaptığını söylerken kastettiği buzlu soğutma süreci ancak sanki bakır serpantin ile yaptığı gibi bir anlam çıkmış. Arkadaş da bakır serpantin kullanarak buzlu soğutma yapıldığını anlamış.

2 Beğeni

Yok yok doğru anladım
Ben ilk etapta Lager 'e girişmeyeceğimden (yeri ayrı olacak) diğer türlerde kolaya kaçma açısından söylemiştim yöntemi. Ama zaten zor bir şey değil, elimde parçaları da var, kurarım kapalı sistem soğutma fakat çok uykusuz olduğumdan göçüp satıcı ile iletişime geçemedim şu an :grimacing:

1 Beğeni