Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Neyseeeeeeeeeeeeee :slight_smile:

1 Beğeni

12m bakır serpantin boş bir zamanda ters akım soğutucuya da çevrilebilirmiş:

Build a Counterflow Wort Chiller - Brew Your Own (byo.com)

Bu arada ben tam tahıl yapana kadar gelen siparişimdeki kiti yapmıştım (ilk kez), Salı günü 1 hafta olacak.
Şişelemeye geçmeden diğer kovaya süzüp almayı düşünüyorum.
Tam tahılı yapınca da Jet 30’un musluğuna tülbent bağlayıp süzmeyi düşünüyordum.
Ne kadar süzme yapsa da yeterli miktarda maya şişede kalacağından gazlanmaya etki etmez diye okumuştum, doğru mudur?

Not: Benim kovaya derece için bir flakon takmıştım, sonradan hava ile temas ettirmeden bir şeyler ekleyebilmek için bir tane daha takacağım, tavsiye ederim…

Kit birası dry hop yapılmamışsa süzmeye gerek yok, illaki dip tortusundan kurtulacağım diyorsanız ikinci bir kovaya aktarma yapabilirsiniz.
Tam tahıl yaparken kazandan kovaya aktarmak için musluğun ucuna tülden yapılmış bir bez yeterli gelecektir.

1 Beğeni

@Msk hocam günaydın, cevap için teşekkürler

Siz de Bakır Serpantin kullanıyordunuz, sizin serpantin borusunun ölçüsü de 3/8 mi? Sanırım 9.52 mm idi. Kangal bakır olarak ben daha büyük ölçüsünü göremedim de ondan soruyorum. Bu ölçü yeterli geliyor değil mi? Sipariş vereceğim ama çekiniyorum da, et kalınlığı fazla olduğu için iç çapı küçük geliyor gözüme, ölçüsünü göremedim.
Arada kaldım bu yüzden paslanmaz ile…

1 Beğeni

Hocam ben jet30 serpantini kullanıyorum.

Jet30 serpantini ayrı satılıyordur belki bi sorsanız bb’ye. Eğer zafer doğan 12mt paslanmaz yapıyorsa o daha mantıklı bence.

3 Beğeni

Hoşgeldiniz, yakın olsaydık benim Serpantini kullanmanız için verir hatta elimden geldiğince yardımcı olmak bilgi paylaşmak isterdim. Bende bir kaç siteye baktım, hiç bir yerde göremedim, umarım bulmuşsunuzdur, makinenin temizlik kısmı bana çok zor gelmiyor, kaynatma sonu içindeki döktükten sonra musluk seviyesine kadar su koyup az bir miktar PWC koyup suyu 50-60 dereceye getirip pompayı bir miktar çalıştırıyorum. Daha sonra su eli yakmayacak sıcaklığa geldiğinde sünger ile içini silip bir gece bekletip duruluyorum. Şimdiden keyifli biralar diliyorum :blush:

2 Beğeni

Hocam teşekkürler iyi dilekleriniz için

Maalesef henüz bulamadığım gibi 2 gün önce 399 TL olan 6m olanını (sadece bu var) 699 TL yaptılar. Sanırım 12m gelince de 1400 TL falan olacak.
Bakır ile aynı paraya gelecek.
Bakırın içi 7mm diye ve temizliği daha çok ilgi istiyor diye vaz geçmiştim, çaresizlikten tekrar düşünmeye başladım
Sabır edip biraz daha bekleyeceğim.
1 hafta oldu kırık maltlarımı bir umutla buzdolabına kaldırmamıştım, kaldırayım bari…
Ne ikinci el siteleri ne sıfır satanlar, hiçbir yerde yok, koca ülkede şu basit parçayı yapanı bulamıyoruz.
ZD de belirsiz konuşuyor, ben sana haber veririm dedi en son, eminim verir…
Neyse olmadı Çin’den söyleyeceğim, bizim tok esnaflara kalırsak…

1 Beğeni

ZD için haber vermesini bekleme, hatırlatmaya ve sormaya devam et, bende ZD’den şerbetçi otu süzgeci almak istemiştim, işinin yoğunluğundan vs unutabiliyor, üzerine düşmek lazım…

2 Beğeni

Hocam ikinci ele yoğunlaşın derim. Facebook grupları, letgo vs.

1 Beğeni

Hepsine bakıyorum hocam
6m vardı zaten ama yetmez diye almamıştım, 350 idi ZD’de

Alla allaa, hiç öyle yapmazdı ama… :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 Beğeni

Letgo’da @EmrU ın bulduğu sanırım hala duruyor, fiyatı bir konuş istersen, bu gidişle seneye aldığından daha yükseğe satıp kar bile edebilirsin, off off ne olacak halimiz… :upside_down_face:

3 Beğeni

ilanı 2 hafta önce koymuş. duruyordur bence. pazarlıkla 300e alınır bu kargo hariç :slight_smile:

2 Beğeni

Bundaki amaç nedir.

An itibariye kutusu 219 TL olan Lucky Charm’s Konflakes mısır gevreğini ekleyecek arkadaşa şapka çıkarırım :slight_smile: Web sitesinde daha detaylı açıklama yapmışlar, Cereal Milk Stout - Making Beer With Lucky Charms – Clawhammer Supply

5 Beğeni

Gökte ararken yerde buldum hesabı
İstanbul’da Letgo ilanındaki arkadaş kargoya yanaşmamıştı, indirim de yoktu
Benim eski evin yakınında buldum
300’e bitirdik işi, 6m ile idare edeceğiz artık, kapalı devre soğutma falan yapacağız bir şeyler
Yarın vaktim olursa uçlarına hortum ucu taktırıp büktüreceğim
Son günlerde çok uykusuz da kaldım
Kendimi toparlayınca da girişirim diyorum ilk tam tahıl için ama havalar da birden ısındı
Kit biram 23.6 olmuş
Duruma göre dolapta yer açıncaya kadar erteleyebilirim de
Bu arada kit birasını da ilk kez yapmıştım
Bira mayasını uyandırıp koymuştum
İlk 3 gün çok hızlı fermantasyon oldu
4 ve 5. günler normale döndü
6-7 yavaşladı
8. gün durdu
Nette okuduğum bilgilerde bunun normal olduğu, fermantasyonun hava çıkışı dursa bile devam ettiği yazıyor
Fermantasyonun ilk ya da ikinci günü kovayı yerden yükseğe koyayım derken hava kilidinin içindeki suyu (kaynayıp soğumuş ve star sun’lı) içine kaçırmıştım
Hemen müdahale edip doldurdum tekrar, herhalde 2-3 saniye hava kilidi deliğinin açık kalması sorun olmaz, dry hop yapıyorlar sonuçta diyorum

Ptesi örnek almaya başlayacağım ama kit birasında önemsemediğim için ilk ölçümü yapmadım.

Bana bol şans.

İlgilenen herkese teşekkürler

:beers:

6 Beğeni

Biab torbası mı? Malt sepeti mi?

İkisi de…

Rezistanslı kazansa sepet
Tencereyse torba

Ben rezistanslı kazanın içindeki sepete torba da koyuyorum, hem süzerken eğip bükebiliyorum, hem de daha iyi süzüyor.

Jet 30 ve muadili makinalar için sanırım torbaya gerek yok.

1 Beğeni

Normal kazan kullanacağım. Sadece torbada yöntemi merak ediyorum. İlk başladığımda torba ile yaptım ancak süzerken çok fazla etraf battı. Kesinlikle torba daha iyi süzüyor ama hem yandım hem batırdım. :slight_smile: Öneriniz nedir? Torbada süzme işini nasıl yapıyorsunuz?

5 Beğeni