Tam Tahıl Bira Yapımında Yaşadığımız Aksaklıklar ve Alternatif Çözümler

Öncelikle merhaba size de.

Teflon bant sarmak faydalı olacaktır.

Sızıntının zaten çok az olduğunu söylemişsiniz, olabildiğince oynatmayın ve bir iki gün gözlemleyin. Eğer kötüye giderse başka çözümler bakılır. Kötüye gitmezse ya tamamen durur ya da çok çok az bir şekilde sızar. O kadarı da sorun olmaz.

1 Beğeni

Teflon bant sararken musluğu ve kovayı az da olsa oynatmak istemediğim için sarmamıştım ama hemen sarıyorum. Teşekkürler.

1 Beğeni

Yaklaşık 19 saattir 1 veya 2 damla sızmış. Sanırım iyi gidiyor fakat dün gece 2-3 kere dolaptan indirip tekrar koydum sorunu halletmek için ve bu esnada fazlasıyla çalkalandı. Sorun şu ki krausen seviyesinde neredeyse fermenter boyunca siyah bir çizgi var, krausen oluşmamış olması ve hava kilidindeki denge hali; acaba o siyah çizgi çalkalanma sırasında kenara yapışan mayalar mı diye korkuttu beni. Sizce böyle bir şey mümkün müdür?
Düzeltme: kit maltbox IPA, maya us05, sıcaklık 20 derece

Burak Bey, sorun yok. Hiçbir şey yapmayın. Hatta kovada biranız olduğunu bile unutun.

1 Beğeni

O seviyede kova kenerlarında bir çizginin oluşması hiç bir şey olmamışsa bile bir şeyler oluştuğunun göstergesi, sıkıntı yok bence, hidrometreniz yoksa bir hidrometre edinin, ne krausen takip etmek ne de gaz çıkışı takip etmek ölçüm yapmaktan daha sağlıklı sonuç vermez, bunların önemsiz olduğunu söylemiyorum bu arada. hidrometre bu hobinin başat ölçüm cihazıdır. (Termometreden sonra ama zaten o bir şekilde kova üstünde falan geliyor)

2 Beğeni

Genellikle ciddi sızıntı bile olsa mayşenin yapışkanlığı izolasyon sağlıyor. Şişeleme aşamasında kovayı hareket ettirirken dikkat edin.

1 Beğeni

Merhaba, az önce dry hop yaptım FG 1006 çıkmıştı. Şerbetçiotlarını fermentere koyduktan 10 dakika sonra muazzam bir gaz çıkışı başladı ama öyle böyle değil, güzelim citranın kokusu sardı odayı. Daha önce böyle bir şey görmedim. Sizce neden olmuştur bu?

Merhaba, şerbetçi otunu koyduğunuzda sıcaklık yüksek olabilir, sıcaklık yüksek ise şerbetçi otu koyduğunuzda gaz çıkışı daha fazla oluyor, eğer daha az gaz çıkışı olsun istenirse sıcaklığı 18 derece civarında olması tavsiye ediliyor (hatta 10 derecede yapılmasını tavsiye eden bir yazı da okumuştum-ağırlıklı olarak 13-20 derece arası tavsiye edililyor).

1 Beğeni

cold crash yapsak olur mu acaba?

Genç bira içerisinde çözünen CO2 şerbetçi otu eklemesi ile nükleasyon sonucu serbest kalıp hava kilidinden çıkmış.

3 Beğeni

Cold crash’i da dry hop tamamlandığında şişelemeden önce yaparsan daha berrak bir bira elde etmeni sağlar ama dry hop’da 15-18 C’ın altına bence inme…@Msk’nın tam da kitap gibi açıklaması sendeki görünen durum, şerbetçi otu eklemesi ile oluşan nükleasyon sonucu daha az co2 ve tabi tabi daha az aroma’nın dışarı çıkışı için de dry hop işlemini biraz daha düşük sıcaklıkta yapılması tavsiye ediliyor.

1 Beğeni

28-29 derecelerdeydi ve ilk defa bu sıcaklıkta dry hop yaptığım için şaşırmış bulundum ama neyse ki problem yok. Teşekkürler @Msk @augurs

2 Beğeni

Merhabalar, en son bu konuya yazdığım ürün ile ilgili olduğu için tekrar buraya yazmak istedim. Dry hop yaparken yaklaşık 10gr kadar şerbetçi otunu ayrıca direkt olarak kullanmıştım ki şişelemede biraz sorun çıkarmıştı ama hallettim bir şekilde. Sorun şu ki son 5 şişemi dolum çubuğunun tıkanmasından dolayı çubuk kullanmadan doldurmuştum ve azar azar şerbetçi otu gelmişti, sonraki gün kontrol ettiğimde şerbetçiotları fotoğrafta görüldüğü üzere biranın üstünde birikmişti. Bu 5 şişeyi hemen tüketmeli miyim? Gittikçe tadı bozulur diye tahmin ediyorum ama içilmeyecek seviyede olur mu?

Nükleasyon sebepli açtığınız anda bütün şişe köpük olarak dışarı fırlayacağı için tüketmeniz pek mümkün olmayacak, tavsiyem lavabo içinde açın, ortalık batmasın.

3 Beğeni

Tabii bir de açacağınız zaman iyice soğuk olmasını sağlayın ve dikkatli ve yavaşça açın.

Merhaba, yaptığım son bira inanılmaz derecede köpük oluşturdu uzun süre de kalıyor, yaptığım işlemler aynı, sadece arpa maltına ek olarak bir kg buğday maltı eklemiştim acaba buğday sebep olabilir mi?

1 Beğeni

Normalde buğday maltındaki nispeten yüksek protein daha düzenli ve fazla köpük yapar ama sizin eklediğiniz fotoğraftaki sorun buğday maltından kaynaklanmıyor. Muhtemelen aşırı gazlı bir biranız var. Sorunun geçici çözümü birayı doldurmadan önce bardağı soğuk su ile çalkalamak olabilir.

4 Beğeni

Olası sebepler;

1- Fermantasyon tamamen bitmeden şişelendi.
2- Fazla gazlandırıldı.
3- Şerbetçiotu parçaları biraya geçti.
4- Şişe temizliği iyi yapılmadı.

Aslında saydığınız maddelere dikkat ettim, o yüzden buğday maltı olabilir mi acaba diye düşündüm. İkinci aya doğru kopuklenme arttı başta sıkıntı yoktu.

Şeker miktarı neydi şişeleme için ?
FG yüksek kaldı ve şeker eklemesi de çok olduysa aşırı gazlanma kaçınılmaz oluyor maalesef

1 Beğeni