Tam Tahıl Biraya Geçiş ve Jet30 Hakkında

Herkese Merhaba…

6 ay kadar önce kitten bira yapmaya başladım. Yaklaşık olarak çeşitli tarzlarda 10 kadar kit kurdum ve tükettim. Yapım aşamalarında ince eleyip sık dokuduğum için hiçbir sorun yaşamadım. Kısaca yaptığım kit biralarının lezzetleri beni tatmin etti. Fakat gelgelelim, gerek bu forumda anlatılanlar gerekse internette okuduklarımdan kit biralarıyla tam tahıl biralar arasındaki fark “oralet ile portakal suyu arasındaki fark gibidir” şeklinde karşılaştırmalardan sonra neden olmasın diyerek tam tahıla geçmeye karar verdim.

Günün sonunda otomatik bir bira makinesi almak ve tam tahıl biraya bir ucundan başlamak istiyorum.

Şu an piyasada stokta gözüken tek makine jet 30+serpantin soğutucu. Bu makine bu işe başlamak için uygun mudur? Sizin önerebileceğiniz, yeni başlayanları bu işten soğutmayacak başka makineler var mıdır?

Şimdiden fikir ve deneyimlerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

Konu açmadan önce bence forumu araştırmak, okumak ve doğru konu altında soru sormak çoğu zaman forumda konu kalabalığının önüne geçiyor.
Sorunuzu bağlantıda bulunan konudan sorabilirdiniz.
Kusura bakmayın son zamanlarda her şey için konu açılmaya başlayınca kendi adıma bu açıklamayı yapmak istedim.

3 Beğeni

Tamam o zaman kusura bakmayın. O kadar dikkatli bakmama hatta forumun arama kısmından aramama rağmen çıkmamıştı. Aslında sorum ekipman ile ilgili ama neyse. Kendim silemiyorum, yetkili arkadaş silebilirse çok sevinirim, Teşekkürler.

Yani tam olarak öyle diyemem. Birisi hazır çorba diğeri ev yapımı çorba desek olabilir belki. Bütün kurallara uyularak en güzel pilav yapılamıyor mesela.
Tam tahıl biralardan daha güzel kit içtiğimi hatırlıyorum. Sonuçta sizin amacınız yenilikse, değişik tatlar ve bu hobi olmadan yapamam ise mutlaka makine gerekir, yok ben haftada 2 bira içer keyfime bakarım ise en pahallı ve en gereksiz seçenek makine oluyor.

Kompakt bir makine ise şu an en iyi seçenek Jet30. Fiyatı sanırım 8500 (serpantin dahil) seviyesindeydi son baktığımda. Değirmeni de hesaba katarsak 10.000 tl.
Ben 3 makine gördüm, 2 tanesini bilfiil kullandım. Hatta Zafer Doğan ın makinesi ile ilgili forumda yazım var.

Şu an fiyatı 5500 tl civarındaymış. (Serpantin dahil)
Yalnız tahıl sepetini, elektrik aksamını pek beğenmiyorum. Yazılımı ise gayet iyi, işi kolaylaştırıyor.
Jet30 ile çok ayrıntılı anlatım var, @BoBo gayet güzel anlatmıştı, o yüzden inceleme yazısı yazmadım ama yeni makine ile ilgili belki yazılabilir.

Hangi makine derseniz amaç sadece bira ise jet30 u öneririm. Çünkü ZD ın üreticisi sağolsun beni rahatsız edecek kadar rahat. Kazanın içinde mayşe ile başbaşa kalmışken “makineyi gönderin bakalım” diyebilecek kadar.
Bu arada diğerinin servisi hiç yok :slight_smile: Türkiye’de makineniz varsa sorgusuz, sualsiz idare edeceksiniz mantığı var nasılsa.
Kafanıza takılan bir şey olursa her zaman sorabilirsiniz, sağlıkla :beers:

6 Beğeni

Ben @menegin in aksine tam tahıldan daha iyi kit birası içmedim, bulldog brewerım vardı sonra jet 30 a geçtim, ikisinin de artıkarı eksileri var elbette ama amaca gayet yeterli her ikisi de, bu işe birayı ucuza getireyim diye girecek olanlara bir tavsiyem; girmeyin. Haa “sky is the limit” her çeşit birayı yapabilmeliyim , tatmak isterim diyen, bira anlamında farklı lezzetler arayan arkadaşlar için şu an piyasada olan en mantıklı seçenek jet 30 bence.

6 Beğeni

Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Siparişimi verdim :grinning:

8 Beğeni

Hayırlı, uğurlu olsun, güle güle kullanın🍻

Çok sağolun. Ucundan başladık bakalım.

Hayırlısı olsun, bütçe müsaitse değirmen de almanızı tavsiye ederim.

Teşekkür ederim. Değirmende bakıyorum, jet 30 u aldığım yerde var. Acaba iş görür mü yoksa deneyimler sonucu şu olsun denilebilecek bi model, marka tercihi var mıdır?

Kendi biralarımı kastetmedim :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Beğeni

bi ara aramız bozuk olan makine jet 30 bahçeye gömecektim ki sagolsun forumda ki arkadaşların yardımlarıyla huzura kavuştuk

1 Beğeni

Jet 30’u aldığınız yerdeki değirmen gayet başarılı, ben çok memnunum.

3 Beğeni

Aslında brewferm kriek yarışabilir bak şimdi aklıma geldi, ama yapılamaz deneni yaptık bakalım sonu nasıl olacak

1 Beğeni

Tam tahıl birayı ucuza getirmek için bile yapılabilecek bir şey değil mi?

Tam tahılda maliyet hesaplarken hep atladığımız bir konu var; reçeteyi oluşturma sürecinden tut kaynatmaya hazırlık ve kaynatma dahil saatler süren emeğin maliyeti.

Evet birayı ucuza getirmek için değil sevenin katlanabileceği birşey bence bu.

3 Beğeni

weyermann pils 5 kg 165 tl

brewers gold bilecik 20 gr 15 tl

us-05 maya 40 tl

diger giderler 80 tl sigara hariç

ürünlerin kargo maliyeti 100 tl

400 tl bahsettigimiz ucuz bira böyle birşeymidir 9 tl şişe maliyeti

Kesinlikle değil , ………….

Uğraşıp, emek verip, para harcayıp, sabırsızlıkla bekleyip ve yeteri kadar denemeden sonra lezzetli bir içeceği eş dost arkadaşla paylaşmanın karşılığı işi ucuza getirmek diye adlandırılmamalı bence :thinking:

1 Beğeni

+250 gr melanoidin, 100 gr saaz ve tercihen lager maya ile güzel bir çek pilsner olur. O da en fala 100TL ekler :slight_smile:

Evet çoğumuz hobi olarak ve özenle yapıyoruz reçetelerimizi ama herkes bu şekilde yapmak zorunda değil tam tahıl ucuza da bira yapılabilecek bir şey sadece, hele son zamlardan sonra :wink:

1 Beğeni