Tam Tahıl Biraya Geçiş ve Jet30 Hakkında

İsteyen maliyet düşünmeyip “-Hobi olarak, dünya lezzetlerini tatmak” kafasıyla yapar, isteyen “-Ucuza getirmek ve ekonomik olması” kafasıyla yapar. Bu iş her iki amaçla da yapılabiliyor. Şahsen ben ekonomik olması maksadıyla yapıyorum. Öyle ki Hititmalt; pilsner maltının verimini ve kalitesini bozduğundan bu yana zararına bira yapmamak adına wayerman pilsner malt için değirmen bile aldım. Haa tekelde bira 3tl olursa bira yapmayı bırakır mıyım? Evet bırakırım…:grin::beer:

1 Beğeni

Jet30 hakkında şunu söyleyeyim, bana göre termostatın konumu tam bir tasarım hatası. Güvenip mayseleme yapmak hata olur. Hızlı çalışan güzel bir termometre almak sık sık kontrol etmek lazım.

1 Beğeni

Olabilir ama bu durumunun sebebini sadece Jet30’dan bilmemek lazım. Bazı firmaların maltları sıcaklığın her yere eşit bir şekilde dağılmasına, probun sıcaklığı olduğundan düşük ya da yüksek göstermesine de sebep olabiliyor. Bir firmanın maltında yaşıyordum böyle sıkıntılar. Wayerman malta geçince bu tarz sorunlar yaşamaktan kurtuldum.

aslında ben de Jet30 almayı düşünüyorum ama iş yükü ve emek/zaman sarfiyatını düşününce biraz gözümde büyüyor açıkçası,şu an serpantin ile birlikte fiyatı 9500 tl olmuş. Ayda 50-60 bira içerim ve her ay 2 kit kuruyorum, kit ile tam tahıl arasında lezzet açısından çok büyük fark var mı yani sizce Jet 30 alıp makineli üretime geçmeli miyim,buna değer mi karar veremiyorum.

1 Beğeni

Eğer denemediyseniz taze mayşe kurulumu da deneyin. Tam tahıla geçip geçmeyeceğiniz konusunda çok daha iyi fikir verecektir.

Ben bunu arkadaşlarıma anlatırken tarhana çorbası örneği veriyorum.
Kit, hazır tarhana alıp evde çorbasını yapmak gibi.
Tam tahıl ise tarhanayı baştan yapmak gibi. İçine ne koyacağın, ne kadar koyacağın, ne kadar kurutacağın vs herşey sana kalmış.
Hazır aldığın tarhanayı çorba haline getirirken ne kadar tuz/etsuyu vs koysan da yapabildiğin değişiklikler sınırlı.
Hem tam tahıl yaptım hem kit yapıyorum. Kendi yaptığım ekipmanla 20 parti falan tam tahıl yaptım fakat hem ekipmanı yapmak ve düzeltmek/iyileştirmek, hem birayı yapmak zor geldi. En büyük sıkıntıyı zaman konusunda yaşadım. Ekipmanlarım hala duruyor, belki bir gün yine kaynatırım diye bekliyor ama bu sene de yapmazsam muhtemelen satışa çıkarırım.
Benim tavsiyem, tam tahıl yapacaksanız ve eğer küçük partilerde (3-5litrelik) yapmıyorsanız makine satın almanız yönünde olur. Kendi adıma söyleyeyim, ekipmanı yapmak ve iyileştirmek çok uğraştırıcı/yorucu/zaman alıcı/sinir bozucu olabiliyor.
Ben şimdilik biraburadanın yaptığı tarhanadan devam ediyorum :slight_smile:

4 Beğeni

Bu işi sürekli yapıp yapmayacağınız önemli olan.
27-28 litre bira yapmak için bir sürü yorulmaya, minimum 6 saat harcamaya ve çok leziz biralar içmeye hevesli iseniz, piyasadaki en iyi alternatif Jet 30.
Yok ben bu kadar uğraşmak istemiyorum, belki de sıkılırım, zaten maymun iştahlıyım falan diyorsanız yatırıma gerek yok.
Şunu da akılda tutmak lazım, Jet 30 almaya gücünüz yetiyorsa ve zaman içerisinde bu emeği vermek zor gelirse, satmanız her zaman mümkün.

6 Beğeni

Bu Jet 30 ile 28 litre bira yaptıktan sonra şişeye mi koyuyorsunuz yoksa fıçıya mı ?

Fark eder mi?
20
20
20

Ben jet30 ile hiç 28lt bira yapmadım.

1 Beğeni

Fark etmez ki, yapsaydın fıçıya mı koyardın şişeye mi?
Sorun orada…
:slight_smile:

1 Beğeni

şişe candır :joy:20 2020

Yıllardır Jet30 kullanan tecrübeli arkadaşlar var bildiğim kadari ile aramızda, onlar daha doğru bilgi verecektir. Birgün Jet30 sahibi olursam deneyimleyip yorumlarımı paylaşacağım.

1 Beğeni

Hasret, heyecan ve hevesle bekliyorum üstadım.

1 Beğeni

Herkese merhaba…
Tam tahıl macerasına girişmeye karar verdiğimden beri bu iş için gerekli olan ekipmanı topladım. Konuyla ilgili forumdaki okuduklarımdan sonra oluşan listem son gelenlerle birlikte şu şekildedir.

1. Jet 30 ve serpantin
  2. Malt değirmeni
  3. 2 adet daldırma termometre
  4. 2 adet hidrometre
  5. Dijital hassas terazi
  6. Plastik ölçü kapları
  7. Sentil çakısı
  8. Alfasol tam rafine karegenan
  9. Safale us-05 maya
  10. Şerbetçi otu torbası
    Reçeteye bağlı olarak
    Weyermann caramunich 1 malt
    Weyermann caramunich 2 malt
    Weyermann carabohemian malt
    Weyermann pale ale malt
    Chinook şerbetçi otu.

Eğer bir terslik çıkmazsa ve eksik gedik bir şey yoksa bu haftasonu yada sonraki haftasonu SMASH reçetemi kaynatmayı planlıyorum. Eğer şu mutlaka olmalı dediğiniz bir şey varsa konuya hakim arkadaşlarımdan gelecek önerileri elimden geldiğince temin etmeye çalışırım.

Şimdiden teşekkür ederim.

7 Beğeni

ilk smash çok hoştur tek tavsiyem ibu fazla yüksek olmasın aroma çok olsun tabikide sizin zevkiniz

1 Beğeni

Smash yapacaksanız chinook yerine cascade daha uygun bir tercih olur bence.

3 Beğeni

acemi birisi olarak müsadenle faydasını gördügüm 4 madde söylemek isterim
1-bazuka filtre kullanmıyorum
2-tahıl degirmenini kapaklı bir kovanın kapıga sabitledim
3-jet 30 ısı kalibrasyonuna hala kafayı takmış durumdayım sık sık kontrol ediyorum
4-ilk kaynatmamdan sonra bistro içip benden kötü yapanlarda varmış deyip umutlanmıştım

4 Beğeni

Şunu unutmayın ki yapacağınız ilk biranın yeri her zaman farklıdır…
Başınıza gelecek bir sürü talihsizliğin keyfini çıkarmaya gayret edin.

6 Beğeni

Merhaba…
Serpantini mutfak armatürüne bağlamak için musluk adaptörü lazım fakat bulunduğum yerde malesef bulamadım. Siz serpantini musluğa bağlamak için adaptörü nereden buldunuz ya da nasıl bir yöntem geliştirdiniz???
Malum sitelerde stokta kalmamış malesef. Eğer internetten uyumlu bir malzeme varsa öneride bulunabilir misiniz?
Teşekkürler…