Tam Tahıl Biraya Geçiş ve Jet30 Hakkında

Gerçi çözüm bulunmuş ama ben de kendi yöntemimi paylaşacağım. Aşağıdaki gibi bir adaptör kullaniyorum.

Ek olarak bahçe sulama hortumları için kullanılan hızlı sok-tak adaptörler ile aşağıdaki gibi bir düzenek yaptım.

9 Beğeni

Herkese merhaba…
Uzun zamandır tam tahıl biraya geçiş için ekipman ve bilgi topladıktan sonra nihayet dün gece ilk SMASH’imsi reçetemi kaynattım.

Forumdaki arkadaşların önerileri doğrultusunda oluşan reçetem yukarıdadır.
Saat 22.00 da başlayan serüvenim sabah 06.30 da bitti.
Herşey güzel giderken su seviye göstergesinin durulama esnasında 16lt de kalması küçük çaplı bir paniğe neden olsa da pompayı bikaç sefer çalıştırıp kapattıktan sonra 28 lt civarına gelmesiyle badire atlatıldı.
Kaynatna öncesi gravity 1050 civarı çıktı

28lt civarında bir mayşe ile kaynatmaya başladım.
Soğutma için 70lt lik bir kova ve onlarca buz kasedi, buz, donmuş pet şişe ve dalgıç pompalı kapalı devre soğutma kullandım.

Öneriler doğrultusunda önce 100 dereceden 50 dereceye kadar musluktan serpantin içinden çevirdim
25 dereceye yaklaşık 55 dakikada indim.
Yüksekçe bir yerden kovaya aktardım ve 21 derecece aldığım og 1052 civarında çıktı.

Kovaya 22lt civarı mayşe girdi.
Yardımları için bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

19 Beğeni

İlk biranın tadına da doyum olmaz

4 Beğeni

İşte bu yolculuktaki zirve anınız…
:slight_smile:

2 Beğeni

Tebrikler. Şot eklemelerini acılık ve hopstand olarak görüyorum. Kaynama sırasında ekleme yapmadınız mı? Reçete programında yanlışlıkla boil yerine hopstand seçtiyseniz ibu değeri biraz daha yükselecektir.

Maalesef acemilikten bütün otları kaynatma sırasında ekledim fakat programda boil yerine hopstand seçmişim. haliyle fena acılıkta bir bira olacak sanırım. Fermentere alırken hidrometre ölçümü için aldığım numunenin tadına baktım. Fenaydı, umarım içilebilecek gibidir :worried:
IBU 48

Hiç merak etme lıkır lıkır içilir. :beers:

1 Beğeni

Çok saçma bir şey söylüyor olabilirim ama aynı reçetenin şerbetçi otlarını çok düşürüp kaynatsam. Sonrasında 2 reçeteyi fermantasyon bittikten sonra aynı kapta birleştirip şişelesek. Orta acılıkta bir bira elde edilebilir mi? Olacak iş midir??

1 Beğeni

Şerbetçi otu olmadan da kaynatıp karıştırabilirsiniz. Ama tam olarak ne zaman eklediğinizi reçeteye girerseniz ona göre hareket etmek gerekir. Gerekirse sadece hopstand ya da dryhop yaparsınız.

1 Beğeni

Şöyle

Evet biraz acı olmuş, bence sadece 50 gr cascade ile hopstand yaparak, aynı reçeteyi kaynatıp birleştirerek şişeleyebilirsiniz.

1 Beğeni

60 dk ot oranı biraz fazla olmuş olmasına rağmen bence çokta güzel içilir. Ben olsam ilk reçetemi olduğu gibi kabul eder, hiç kurcalamaz ve böbürlene böbürlene tüketirdim :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Bence bolca dry hop aromayı patlatır, ibu 48 öyle içilmeyecek bir acılık değil.

Dry hopla biraz aroma dengesi sağlanıp gayet güzel bir bira ortaya çıkabilir.

4 Beğeni

Kaderim buymuş derim, acımı çekerim o zaman. Bu arada dry hop için önerilere açığım…

Elinde varsa cascade 40-50 gr yakışır.

1 Beğeni

Malesef elimde hiçbir şey yok. Sipariş veririm.
Teşekkürler…

2 Beğeni

pompanın içinden çıkan aparatlara serpantine giden hortumu nasıl bagladınız 3 aparat çıktı en küçügüne bile bahçe hortumu olmuyor bırak serpantini

Benim pompanın içinden bir aparat çıkmadı. Sizin pompa nasıl bir şey acaba??

1 Beğeni

tamam hallettim galiba

1 Beğeni

5 Beğeni