Tam Tahıl Masraflı Mı?

Evet Weyerman gerçekten verim olarak baya iyi. En son partial mash yaptığımda 2.5 kilodan 11 litre mayşede 1070 og almıştım.

Çok teşekkür ederim. Nedense burası aklıma hiç gelmedi. Daha önce peynir yapmak için buradan ürünler alıyordum. Bu iyi oldu…

Evet arkadaşlar yeni yıl geldi, herşey zamlandı. Ben de yeni maliyet hesabı yaptım.
Küçük hacimde yaptığım ve tüplü ocak kullandığım için muhtemelen aranızda birayı en pahalıya mal eden ben oluyorum. Kapaklar hariç şişe başı 18 liraya denk geliyor yaklaşık. Bu %7 ABV basit bir blonde ale’ye ait. Yani bu devirde gayet iyi bence. Aynı denklikteki biralar markette 45 lira oldu. Yazın ne yapcaz bilmiyom. :frowning:

1 Beğeni

Geçen hafta eşimi havalimanına bırarkırken Metro Market’e uğradım, farklı veya gözüme hoş gelen bir bira var ise alıp içerim diye düşünüyordum, ithal bazı biraların 100TL’ni üzerinde etiket ile satıldığını görünce alışveriş arabasını bıraktım ve çıktım. Tam tahıl bence pahalı değil, rakamı bıraktım bir kere kesinlikle damak tadı olarak bana daha lezettili geliyor, dışarıdan taze fıçı bira hariç şişeden içtiğim ticari örneklerin çoğu bizim biralara yaklaşamaz diye düşünüyorum.

9 Beğeni

Yazın su gibi light bira yapmak lazım. Yüzde 4,5 abv filan yeterde artar bile. Hatta 500-600 gr şeker ilavesi yapılabilir… Og, ibu ve ebc (renk) yazın düşük olsun daha iyi.