Tatlı Bira Yapımı

Kit veya taze mayşe kullanıyorum. Tam tahıl ekipmanım yok. Dolayısıyla kaynatma esnasında işe yarayacak yöntemleri kullanamıyorum.

Bu şartlar altında hafifçe tatlı biralar üretmek için maya tarafından sindirelemeyen şekerlere mi yönelmeliyim? Birçok kaynakta laktozun maya tarafından sindirelemediği yazıyor. Bunun gibi başka şekerler var mıdır? Bir de şişeleme esnasında eklemek işe yarar mı? Eğer öyleyse şu an kovada mayalanan partiye de ekleyeceğim şişelerken :grinning:

Bunu yaparsanız şişeleriniz infilak edebilir. Mayayı öldürüp fermantasyonu da bir şekilde durdurmanız lazım.

1 Beğeni

Mayaların sindiremeyeceği şekerler kullansak bile mi?

Laktoz veya stevia kullanabilirsiniz, @BoBo şişelemede kullanmıştı, ben şişeleme esnasında 2.kovaya aktarıp kıllanmıştım

2 Beğeni

Yanlış kalmadıysa aklımda, 25 litreye 300-400 gr gibi bir şeydi hatta. Stout’tu.

2 Beğeni

Stevia’nın böyle nasıl desem, tırt bi tadı var. Ama çok az kullanacağım için pek belirgin olmaz diye ümit ediyorum. Hafifçe bir tatlılık yeterli. Vanilya çubuğu da kullanacağım, bu da tatlılık hissini destekleyecek umarım.

Ben Taze Mayşe’den Milk Stout adlı mayşeyi aldım. 200 gr laktoz geldi. Daha önce denemediğim için az mı, kararında mı bilmiyorum ama içimden bir his sanki az geleceğini söylüyor.

1 Beğeni

Temkinli yaklaşmanızı öneririm.
Bir daha yapıyor olsam 25 litreye 400 gr kullanır, daha fazlasından kaçınırdım ama herkesin damağı farklı tabii ki.

Ticari bira alıp ufak ufak karıştırıp etkisini deneyerek karar vermek gibi bir yöntem geldi aklıma ama işe yarar mı emin de değilim. :slight_smile:

1 Beğeni

Zaten elimde başka laktoz yok şu an. Bu partide bakalım 200gr nasıl etki etmiş, gelecek seferlerde ona göre arttırıp azaltıcam artık.

1 Beğeni

Laktozu bu şekilde tüketmek sıkıntı oluşturur mu?

Özellikle bilgi sahibi değilim ne yazık ki.

1 Beğeni