The Twin Cats Pilsner SMASH

Madem ki elimizde malt ve eskiden (@emreturkis’ten) kalan şerbetçiotları var, bir SMASH denemesi yapalım…


image

Yola bu şekilde çıktık ama başımıza ne geleceği belli değil.
Sonuca göre güncelleyeceğim.

14 Beğeni

Bu sefer hiç karıştırmadım ve %60 civarı bir verimle kovaya girdi.
20 ve 8. dakikadaki şerbetçiotlarını 20-10 yerinde 15-15 olarak kullandım.
Hitit maltlarını kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka karıştırmalısınız.

3 Beğeni

Lafımı sakın kişisel algılama ama ucuz diye hitit kullanmak matematik bilmemektir. F/p hesabı yapıldığında her şey ortadadır, yıllar geçse de malesef kalite anlaminda en ufak bir ilerleme yok. O.g. ne cıktı?

Neyse asıl konu olan reçeteye gelirsek eskiden kaldığı belirtilen otlar inşallah a.a. oranını kaybetmiştir, yoksa bu kadar magnum ile pilsner stiline göre acılığı yüksek bir bira olacak gibi geliyor bana? Senin beklentin ne bu konuda?

1 Beğeni

Kullanan ben olduğuma göre kişisel algılamam da normal sanırım. Yani matematik bilip bilmediğim konusunda bir bilgin olmadığını biliyoruz ama Hitit kullanan, en azından arada bir denemekte bir sakınca görmeyen biri olarak kendi kararlarımı verebileceğimi düşünüyorum. Ha, “Hitit kullanan diğerleri matematik bilmiyor, sen biliyorsun tabii ki ama sanırım boş bir anına geldi,” türünden bir şeyler demek istediysen kişisel almayabilirim. Ama öyle demek istemediğini tahmin ediyorum çünkü biliyoruz ki ucuzcunun tekiyim ve üç kuruş için lezzetten feragat ediyorum.

Kalite anlamında bir ilerleme olmadığında hemfikiriz ama. Tamamen beklentilerimi karşıladı. Düşük verim bekliyordum düşük verim aldım, mutluyum. Zaten ana maltlarında lezzet olarak da beni pişman eden bir şey de olmadığı için her şey yolunda.

OG düşük çıktı tabii ki, 1042 gibi bir şey. Beersmith kademeli mayşelemeyi de hesaba katınca alkol oranı olarak stilin dahilinde kalacağını söylüyor.

Magnum 2016 yılından kalma ve reçeteye %12 yerine %6 olarak girdim. Aradan geçen 6 yılda AA değerinin %50’sini koruduysa şerbetçiotu konusunda her şeyi yanlış biliyoruz demektir. Acı pilsner seviyorum.

3 Beğeni

Kişisel algılaman normal değil çünkü memleketteki tek hitit kullanıcısı sen değilsin. Bu mesajımda tüm kullanıcılara kişisel tecrübem ve genel kanı nazarında fikrimi belirttim hepsi bu. Zaten özellikle bu sebepten üzerine basarak kişisel algılama dedim.

Ama haklısın, hata bende, ne diye karışıyorsam.
Kişiler saatlerce emeklerini harcayıp bilerek ve isteyerek karşılığını almayı istemiyorsa bana ne? Kim neyi nasıl istiyorsa öyle yapsın.
Şimdiden afiyet olsun.

1 Beğeni

Hafta içinde Hitit malt’dan deneme amaçlı Pilsener tam tahıl kitini almıştım ve bu gün kaynattık. Sizdeki gibi belki de daha da düşük %55-%60 arasında bir verim ile kovaya girdi. Hitit maltlarının düşük verimli olduğu konusunda forumda arkadaşlar dikkatimi çekmişti, sonucu görmek ve tadını denemek istedim. Verim düşük olabilir umarım tadı kötü değildir :frowning:

1 Beğeni

Ne yazık ki başlangıçta gördüğümüz problemler devam ediyor. Biraz gelişme görüp bu topraklarda yetişen ve işlenmiş ürünleri kullanmayı çok istiyorum ama gördüğüm kadarıyla Hitit’in böyle bir derdi yok. Benim tahminim bunun onlar için bir yan iş olduğu yönünde, yani öncelikli iş planlarında malt üretip satmak yer almıyor. Keşke daha iyisini yapıyor olsalardı.

Mayşeleme esnasında bol bol karıştırarak verimi biraz artırmak mümkün ama o da fazladan emek anlamına geliyor, doğal olarak.

1 Beğeni

Benzer düşüncelerdeyim, kendi ülkemizde yetişen malt ve şerbetçi otu ile yapmak istediğim için Hitit maltdan bu tam tahıl kitini aldım, aslında içinde toplam 6 kg malt görünce wav neden bu kadar çok diye düşünmüştüm, sanırım firma da başka maltlar ile 4.5 kg civarında elde edilen sonucu ancak 6 kg ile yaklaşabileceklerini biliyorlar ki bu şekilde satışa çıkarmışlar.

1 Beğeni

Hitit piyasaya girdiğinde çok sevinmiştim ben ve kendilerine karşı anlayışlı olunması gerektiğini düşünüyordum. Aslına bakarsanız biraz gelişme görsem yine destek olmaya çalışırım elimden geldiğince. Ama ne yazık ki ilk başta foruma katılarak bana verdiği ümitler yavaş yavaş azaldı ve şu aşamada pek bir beklentim kalmadığını söyleyebilirim.

Yanlış anlamayın, matematikten anlamayan ucuzcunun teki olduğum ve lezzete de zerre önem vermediğim için ara ara yine dener ve bir gelişme var diye bakarım ama çok ümidim yok sanırım.

Tüm bunlara rağmen, tekrar etmeliyim ki, ana maltlarında, tat açısından bir sorun göremedim ben.

3 Beğeni

Tadında sorun yok diyorsanız gerisi de zaten bir parça bile bile girdiğim yoldu matematiği hiç sevmem, ama ne yazık ki işim de tamamen rakamlar ile ilgili :slight_smile:, ben mutlaka hititden ileride tekrar alırım mutlaka teknolojileri gelişecektir, hem yerli malt hem de yerli otlar ile kendi yaptığımız bira nasıl olacak diye giriştim, otlarda nasıl bir tad verecek sonucu merak ediyorum gerçekten de.

1 Beğeni

Bunların ana işi ne olabilir merak ediyorum açıkcası. Aklıma emziren anneler için satılan malt içecekleri geliyor. O firmalara malt özü mü sağlıyorlar acaba. Malt ürünleri galiba pastacılıkta da kullanılıyor. O da büyük sektör. Bir de kediler için malt pasteler var. Ama o yan üründür herhalde. Bilemedim.

2 Beğeni

Tadında sorun yok derken “bence” parantezine almaya hep özen gösterdim. Siz de denediniz madem, “size” nasıl geldiğini paylaşırsınız, ikinci bir görüş almış oluruz.

Afiyet olsun şimdiden.

1 Beğeni

Konu dışı ama malt yemesi gereken kedi o maltı yemiyor ise, yaş mama ile de verilse burun kıvırıyor ise akla gelen bir yöntem var mı, çok anlamsız oldu ama :joy:

Ben patilerinin üstüne sürüyorum. Mecburen temizlemek için yalıyor ahah

2 Beğeni

Yaş mamaya hayır diyen bir kedi varsa tanışmak isterim.
Maltın kalitesini reddedip en ucuz olanını büyük iştahla mideye indiren var bizde ama yaş mama söz konusu olduğunda işler değişiyor.

Bunu ben denedim, sonraki gün duvarlardan malt temizlemem gerekti.

2 Beğeni

Abi göndereyim bizimkini sana. Kuzu etli yaş mama veriyorum sularını yalayıp etlerini yemiyor. Varsa yoksa kuru mama. Hayvanın içine işlemiş fakirlik. Sokaktan sahiplenmiştik.

3 Beğeni

Fiyat performanstan anlamıyor olabilir. :slight_smile:
Hepsi çatlak olduğu için bir şey diyemiyorum ama… Farklı markalar denesen?

Sorma 1.5 yaşında bir kızımız var, fazla nazlı, normalde çok aktif, acaip top oynar ama şişmanladı, göbek yaptı, gaz ve mide sorunundan şüphe ettim, vet ona özel bir mama verdi evdeki diğer kediler ile ortak mama ayırmak ayrı bir dert zaten, vet bir de haftada iki üç gün malt yesin bütün kediler yer dedi, maltan nefret etti, yediği yaş mamaya koyduk, bir iki yalayıp bize küfür edip gidiyor…sinir şey :see_no_evil:

1 Beğeni

Ben de ilk tahılımı hitit maltla yapmıştım. Citra pale ale smash. Gayet güzel olmuştu. Fiyatları 10 tl civarındayken deneyeyim tekrar diyodum ama şimdi 15 tl olmuş. Elim gitmiyor açıkcası.

2 Beğeni