The Twin Cats Weißbier

Bir süredir yakınıp duruyorum 43 yıllık hayatımın en tembel dönemini geçirdiğimi söyleyerek. Yani kelimelerle ifade edip edemeyeceğimi bilemediğim türden bir tembellik.

Ama bir yandan da tüketim devam ettiği için ben de hayata devam etmek durumundayım.

Epey zamandır erteliyorum aslında bira yapmayı ama kendime 3-4 haftalık bir program çizdim ve geçen haftaki saisonun ardından sıra buğdaya geldi.

Bahsettiğim tembelliğin verdiği uyuşukluk doğrultusunda, evde iki tane değirmen olmasına rağmen maltlarımı kırılmış olarak sipariş ettim ve enflasyonun neredeyse %30’lara yaklaştığı bugünlerde, geçen haftaki birada elde ettiğim %71’den de yola çıkarak, ikinci kez Hitit malt kullanmaya karar verdim.

Reçete renk açısından patladı net şekilde ama o kadarı kadı kızında da olur demek durumundayım zira maltları tam gerektiği kadar satın aldım. :slight_smile:

Aslına bakarsanız tembellikten bu kadar dem vurmuşken için içine decoction sokuşturmak hiç mantıklı değil ama tutamadım kendimi. Keyfe keder yapmalıktır, es geçebilirim.

image

image

image

11 Beğeni

Siz bira yapıyor muydunuz Boğaç Bey?

Valla arada sırada yapıyormuş gibi yapıyorum diyelim.
Sizlerin yaptıkları yanında benimkilere bira denir mi emin değilim.
:slight_smile:

Estağfurullah, sizi genelde yazım hatalarından, düzeltmelerden falan tanıyoruz. Bira yapmaya başlamanıza sevindik.

4 Beğeni

Bilmukabele.

İlgi alanlarım arasında önlerde geliyor yazım hataları; çok yönlü ve renkli bir kişiliğe sahip olmanın sıkıntıları bunlar hep.

Neyse ki mükemmelliği mütevaziliğinden gelen biriyim de tanıyanlar kusurlarımızı da mazur görüyorlar. Bu müstesna topluluğun içerisinde yer alabilmek için bira yapmak gerekiyorsa eğer, beni her hafta kazan başında görmeniz olası.

3 Beğeni

Evet evet, farkındayım. Kazasız belasız bir forum dilerim…

2 Beğeni

43 derken? Bildiğimiz 43 mu?

1 Beğeni

Aynen… Hayatımın 43 yılı anlamında.

Mü olmalı ama.
@menegin sen söyle, ne yapsaydım…

2 Beğeni

Abi sen saison un 43 türünü yap bence, hepsi sevilerek içilir :wink:

1 Beğeni

“Buğday yapma, beceremiyorsun,” diyorsun yani…
Tamam… anladım.
Teşekkürler.

Emir telakki ederim.

1 Beğeni

Yoo, geçen seneki buğdayın efsaneydi(hatta içtiğim en iyi buğdaylardandı). Sorun varsa mayayı değiştirmek lazım.

Bira yapmaya başladığından sonraki 43 yıl anladığım kadarıyla.

Çok doğru diyorsun. Bu 3068 ikinci seferden sonra kötüye gidiyo gibi geldi bana da. Temmuzda gelecek birileri olacak muhtemelen, ben de yenileme taraftarıyım. :slight_smile:

1 Beğeni

Hayatın gerçek manada başladığı İkinci Cihan Harbi’nden sonraki 43 yıl.

1 Beğeni

Abi mis gibi şinayder mayası varken niye 3068?

Var mı yok mu evde emin değilim ama olsa da onu sakladığım başka reçete var… :wink:

3068 de güzel maya ki bi kere…

ecnebiler şişeden çoğaltarak yapabiliyormuş. Bu maya perakende olarak satılıyor mu ? Yoksa 3668 mi?

WLP 351 schneider olduğu söyleniyor, taze biradan şişeden de çoğaltılabilir tabi.

@menegin çoğaltmıştı, gayet başarılıydı

3 Beğeni

Ufak tefek ayarlamalar yaptım, mayşeleme süreci aşağıdaki şekilde gelişiyor şu an:

image

4 Beğeni