Ticari Bira Tadım Notları

Normal’de mesai günlerinin evvellinde içmem ama paylaşım beni çok kurtlandırdı. Dayanamadım gidip aldım, yalnız tekellerde bulamadım Migros’tan aldım. Gerçektende çok iyi, Şu anki hali ile bence Weihenstephaner ile kapışır,@emru’ya katılıyorum sonraki batchlar böyle olmayabilir. Şiddetle tavsiye…

@menegin dediği gibi dolum 24/10/22, bundan sonraki batchleri takip edeceğiz artık…

4 Beğeni

Decoction yapılmış bir birayı anlarsın yaa, çok ayrı bir tat oluyor

1 Beğeni

Benim tahminim yüksek hacimli bira üretimi ve decoction üzerine kurulmamış bir tesisi olan üreticinin bu işe girmesi çok zor, işin aslı büyük hacimlerde ticari olarak bunun yapılabilirliği nedense hiç kafam almıyor. Üretimini hali hazırda buna göre planlamış, alet ekipmanı olan Çek ve Alman üreticileri bir kenara koyuyorum.

Bu arada gövde konusunda biraz daha zayıf bir bira ama buğday birasının karakteristik aroması ve aromanın uzun bir süre ağızda kalıcılığı oldukça başarılı.

5 Beğeni

1 aydır, tekeller, migros, carrefour, metro gidip duruyorum, craft bira satan dükkanlar hariç hiçbir yerde yok.
Akşam dönüşte yine yoklayayım. Net yerini bilenler paylaşabilirse ve bana yakınsa direkt oraya gideyim.

3 Beğeni

İzmir’de Güzelbahçe Migros ve Makro market’de Cumartesi gördüm. Normal’de yeni çıkan ürünler buralara geç gelir, buraya geldi ise merkezi yerlere gelmiş olması lazım.

Bu arada ben alıp içerken acil yetişmesi gereken bir iş yapıyordum, ne içtiğime çok dikkat edip özen göstermemiş olabilirim, ben sanki çok baskın muz ve karanfil notaları hissetmedim ve bana fazla tatlı karakterde geldi, buğdayın karakteri oldukça baskın ve lezzetliydi, ama bu buğday tatlılığı biraz az olması benim açımdan damak tercihi olurdu.
Bir kez daha alıp daha sakin bir şekilde içeceğim, belki bu sefer daha farklı hissederim :slight_smile:

2 Beğeni

Tanıdığın migros, makro ya da kiosk varsa gidip kasadaki arkadaşa “nerede var bu bakabilir misin?” diyorsun, o da ekrandan bakıp Türkiye’nin neresinde varsa söylüyor :wink: En kolayı tabii ki kiosk da oluyor, genelde kalabalık olmuyor.

2 Beğeni

Ben az önce migros atalar şubesinden aldım, rafta halen mevcut yakınlarda olup almak isteyenin bilgisine.

2 Beğeni

Denk gelip alamadım. Tekel bayilerine daha dağıtımı yapılmadı. Ankara bağlıca migros da var mıdır acaba?

Buğday buğday… Beni biraz geçmişe götürdü… Kitlerin ucuz olduğu lme lerin dme lerin mayaların havada uçtuğu her şeyin ithal kaliteli ve ucuz olduğu zamanlardı… O zamanlar wb-06 falan vardı çok buğday birası yapardım… Hemde yüksek alkollü hey gidi günler hey… Yetmezdi metro markete gider her hafta ne gelmişse bakmadan alırdım… Beni o zamanlara götürdü bir anda… Güzel zamanlarmış be… Gelelim biraya gayet güzel olmuş. Muz karanfil vanilya tarçın notaları kadife gibi bir içim… Beğendim hoş… Şerefe.

9 Beğeni

İstanbul’un batısına hala dağıtım yapmadılar… Öyle peşinden koşturdu ki umarım kötü çıkmasın.

2 Beğeni

Kötü değil merak etme :slight_smile:

3 Beğeni

Bu buğdaysa Almanların yaptığı ne? Erdinger bile bu biradan kat be kat şahane… ( Not : elbette içilir ama kriterin Alman Weissbierr olmayacak…)

1 Beğeni

Üzdü… :disappointed:

7 Beğeni

Beklentini çok yükselttin bence :slight_smile:

2 Beğeni

Olabilir belki, ama beklentimin çok ama çok altında.
Kesinlikle kötü diyemem ama iyi de diyemem.
O kadar güzel buğday mayaları varken bu sonuç nedir? İyimser olarak danstar munich classic diye tahminde bulunuyorum ama acaba wb-06 mı diye de düşünmüyor değilim doğrusu. Bassana wy3068 veya wlp300. Doldursana biraz daha gövdeyi, nerde kokudaki muz, nerde kalıcı köpük?
Ne yalan söyleyeyim, bırak alman buğday markalarını, E231’li port66 buğday kiti bile bu birayı havada karada döverdi valla.

5 Beğeni

Bu birayı bir kez daha alıp içtim. Geçen sefer içerken hem yeterli soğutamamış olabilirim hem de iş yaparken içtiğim için dikkat edemedim. İlk yudumlarda çok dikkat edince sanki tatlığın arasında muz tadı geliyor diyeceğim ama var ile yok arası, ilk yudumda bu sefer daha keskin karanfil notaları aldım ama yarısına geldikten sonra da çok fazla kalmadı. Kesinlikle buğday maltın verdiği güzel, yumuşak ve tatlı bir içimi var. Buğday seven kişiler sevecektir, sadece bana yine fazla tatlımsı geldi, birazcık gevrek karakter olsun isterdim. Bomonti biralarını severim, buğday birası yapmak için çok beklendi eminim çok güzel buğday biraları bundan sonra raflarda yer alacak :slight_smile:

7 Beğeni

Böyle biraları içmek beni çok mutsuz ediyor hele gerisi yoksa, bilmek mutsuzluk olabiliyor böyle durumlarda;
Frambboise mi kriek mi en sevdiğim çok aradayım, ama fruit lambic açık ara en sevdiğim stil, yazık bu nimetlerden mahrum bırakılıyor oluşumuza….

12 Beğeni

Son zamanlarda yapılan farklı tarz hamlelerini ne kadar olumlu bulsamda limitli üretimleri o kadar olumsuz buluyorum. Karşınızda yine koleksiyonerlerin eline düşüp 1-2k fiyatlara satılacak bir bira var. 500 adet üretilmiş. Tadabileceklere şimdiden tebrikler.

12 Beğeni

Bu birayı kutusu çıkınca ilk defa denedim. Mısır tadını hemen alıyorsunuz, hafiften malt tadını da aldım. Bizim cream aleler gibi. Gazlılığı ve acılığı çok yüksek değil. Lıkır lıkır içiliyor ve şişkinlik yapmıyor. Bence tam bir f/p ürünü bu.

11 Beğeni

Aynen katılıyorum, ama bir açıdan beş yıl öncesi düşünülecek olursa bu tarz bir biranın yapılmış olması bile mucize, keşke seri üretim yapsalar da baksak nasıl olmuş diye.

Neyse ki biz evde en iyi biraları yapan azınlık olarak şanslıyız, merak ediyorsak kendimiz yaparız :slight_smile:

8 Beğeni