Ticari Bira Tadım Notları

Luna’yı ben de severek tüketiyorum ama Blanc varken de bilemedim şimdi…

2 Beğeni

Luna son dönemde en çok aldığım ticari bira, tadını beğeniyorum, en son geçen hafta aldım, bu sefer şişede önceki içtiklerime göre daha da baskın bir şerbetçi otu geldi,

1 Beğeni

Mücbir sebeplerden dolayı bira üretemiyorum ve mecburen ticari içmek zorundayım. geçen metroda görüp aldığım :
“Aecht Schlenkerla Eiche - Doppelbock”
8% abv alkol oranı ve 40 IBU olduğu belirtilmiş. Untappd’ten 3.71/5 almış ki fena değil.
Renk: kızıl kahveye çalan bakır rengi
koku: bu markada alışık olunduğu üzere ilk başta yoğun bir is kokusu geliyor. biraz havalanınca pekmez ve meyve kokuları beliriyor.
tat: acılık pek hissedilmiyor. tatlı , bol isli bir tat var. gövde orta düşük.
mangal eti veya kuru isli etlerle eşlik edebilir. çok soğuk içmemeli. 10-12 derece uygun bence.
bira genel olarak akşam üstü bir tane içeyim yeter birası olmuş.

16 Beğeni

Kedi çişi kokusuna sahip, bulanık koyu sarı renge eşlik eden beyaz köpüğüne rağmen adı summer diye bu kadar da su gibi gövdesiz yapmaya gerek varmıydı dedirten bir bira olmuş. Üzdü.

5 Beğeni

Simcoe bu tarif ettiğin?

4 Beğeni

Evet ya simcoe ya da citra dedim bende.
Otu dryhop için harcamak yerine, son dakikalarda aroma ya da hopstand yapsalardı keşke ama bence en ciddi sorun gövde. Kendi adıma düşüncem, adında american pale ale geçen bir ürün, su gibi olmamalı diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Yeni çıkan biraları almayı denemeyi severim. Bu yorumunuz biraz hevesimi kırdı açıkçası. Fiyatı da sanırım 40tl üstelik. Bir de revese diye amber lager çıkardı. Onun yorumlarını daha iyi gördüm.

Amacım asla kimsenin hevesini kırmak değil. Bende büyük bir hevesle ve sevinçle en sevdiğim stil olan pale ale bir ticariye 50 cl./41 tl’ye kavuşabileceğime çok sevinmiştim ama kendi deneyimimce hüsran olduğunu paylaşmak istedim.

Tabiki zevkler ve renkler konusu, birinin sevdiğini diğeri sevmeyebilir veya tam tersi olabilir, mutlaka tadına bakıp kendiniz karar verin.

Amacınızın öyle olmadığını elbette biliyorum. Tecrübelerinize dayanarak dedim. Benim de sevdiğim türdür. Ayrıca yorum yapmamdaki sebep değerlendirmenizdeki olan biraya olan merakımdan dolayı idi. Karakter olarak da kimsenin lafına sözüne göre değil. Kendi değerlendirmelerime göre bira içerim ve son kararı veririm. Siz öyle değerlendirdiniz diye gidip almayacak değilim rahat olun. Saygılarımla.

1 Beğeni

Burunda narenciye aromaları çok olmasa da alınıyor, acılık damakta o kadar hissedilmezken bitişte citra’nın etkisi bence gayet hissediliyor, gövde konusunda @Piizman 'a katılıyorum apa için bana da çok düşük geldi. ( parantez açıyorum burası çokomelli biri lager biri ale farklı stiller biliyorum ama gövde olarak luna’dan hallice diyebilirim, onu içenler bir fikir sahibi olsun diye yazayım dedim).

5 Beğeni

Melanoidin olmuş kaç para, citra olmuş bilmem ne kadar. Su sartlarda, bu vergi oranlariyla 41tl/50cc apa ancak bu kadar apa olur sanirim. 3 kafadarin apasi efsane ama en son 50 kusur liraydi 33cc. Sonuc olarak All grain rulzzzz.

1 Beğeni

Bu ticari biraları ben ülkemizdeki bira kültürünün gelişmesi anlamında olumlu buluyorum. Elbette ki bizim yaptıklarımızla kıyaslanamaz ama şişe üzerinde citra ve melanoidin yazması bile önemli bir gelişme bence.

6 Beğeni

Bundan on yıl önce bira piyasası Tuborg gold Efes Malt sarmalındayken, şu anda Efes’in çıkardığı APA’nın gövdesini ve dry hop mu yapılsın hop stand mi tartışmasına geldiysek büyük ilerleme var demektir.

Bu konuda biz ev biracılarının katkısının da çok fazla olduğunu düşünüyorum.

14 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum ve bu sebepten çıkan sonuç düş kırıklığı yaratıyor zaten.

Yani bu tadları seven kitle 33 cl. şişelere 50-80 tl, mekanlarda 40 cl. fıçılara 100-130 tl şeklinde inek gibi sağılmaya alışmışken, malt gövdesinden çalınmasına kızıyorum. Bu tadları bilenler içecek, diğerleri bütçeye göre devam edecek. @ersnyksn dediğinden yola çıkarsak, lezzet olsa 41 tl yerine 50 tl de verirdik. Bu açıdan bakınca bu birayı ben piyasaya sürsem, bir kişiye bir kere satmak yerine ilk tercihi olacak bir bira yaratmaya uğraşıp öyle sürerdim.
Hayırlısı.

4 Beğeni

Buna da şükür diyip daha iyilerinin çıkmasını ümit edeceğiz, craft bira sektörü yavaş yavaş ivme kazanıyor.

1 Beğeni

Aslında strateji ticari olarak mantıklı. Yıllarca pilsnere alışmış damaklara gerçekten bir apa verdiğinde ya gövdeden ya da şerbetçi otundan rahatsız oluyor. Böyle yavaş yavaş alıştırıyorlar piyasayı :slight_smile:

1 Beğeni

Bu kadar yavaş yavaş alıştırma da biraz fazla yavaş oluyor gibi, hani çok naz âşık usandırır diyeceğim, adamlar bir bira yapmak için fazla mı nazlanıyorlar :slight_smile:

Bizim marketlerede gelmiş, haftasonu içmek için aldım, hatta daha önce beğendiğim Luna’yı da aldım, haftasonu karşılaştırma yaparak eğlenceli geçecek :slight_smile:

4 Beğeni

Lunadan daha çok beğenirsin bence,.

1 Beğeni

Efes Reserve

Şişe tasarımını görünce Efes İngiliz tarzı bira yapmış zannettim nedense. Bardağa doldurunca session bitter mi yapmış acaba yazlık içmelik diye düşündüm.
Tadım yapınca hee lager bu dedim meğer amber lager yapmış. Oldukça maltsı bira sanırım melanoidin kullanılmış. Şerbetçi otu aroması yok. Acılık dengeli. 40₺/50cl.

15 Beğeni

@Özer sen benin damak tadımı öğrendin sanırım :slight_smile:

Efes Summer Brew’i bu gün denedim. Daha önce sevdiğim Luna’yı da arkasından içtim.
Summer Brew’ın arkasından Luna hiç olmadı, daha önce sevdiğim Luna Summer Brew’den damağımda kalan tadın üzerine çıkamadı.
Ben Summer Brew’i sevdim, rengi çok hoş, güzeşte kutu taban rengi ile neredeyse aynı.
Oldukça meyvemsi aromalar geliyor, belki sabah pazarda gördüğümdendir çok fazla şeftali tadı tamağımda kaldı gibi hissettim. Luna’nın kalbimdeki yerini şimdilik bu sarışın güzel kaptı :slight_smile:

6 Beğeni