Ticari Bira Tadım Notları

La trappe dubbel
Gerçekten belçikalılar nasıl oluyor ediyor yapıyorlar. Benim en sevdiğim tür olan dubbelin güzel bir örneği…(westmalleyi daha çok severim ama)
Burunda vanilya karamel hafif çikolata
Damakta kuru meyve ve bal ek olarak.
Hatasız bence…

7 Beğeni

Kleos barrel aged imperial stout
10.6%abv
Pacific jade ve bobek kullanılmış
Kavala’dan almıştım

Yunanları tebrik etmek lazım. Şerbetçioğlu tercihleri ilginç olmuş ve bence yakışmış.
78 ibu!
Karamel, koyu meyve, kahve, vanilya
Biraz daha az tatlı bitebilirdi. İçerken damağı tırmalıyor bence ama dubbel üzerine çakırkeyf yaptı
Saygılarr

10 Beğeni

O nasıl bir şeydir ki?

5 Beğeni

Şerbetçioğulları beyliğinin başganı…

7 Beğeni

Add images

Oktobest için üretilen Hacker Pschort'un şahane ötesi %6 alkollü birası. Ben ikisi arasında bir fark göremedim , ikisi de çok güzel. Almanyada yaşasam bira yaparmıyım bilmiyorum ... çünki ben daha iyisini maalesef yapamıyorum 👆
13 Beğeni

10 abv li yüksek fg li bitişten dolayı içimi kolay olan çok güzel bir bira, strong blonde yazıyor ben yüksek bitişli belgian golden strong ale içtiğimi düşünüyorum

9 Beğeni

Merhaba. Geçen gün bir şekilde Efes Yenilik Atölyesi’nin Neipasını fıçıdan deneme fırsatı yakaladım. İlk defa cesaret edip giriştiğim ve şu anda şişede olan ilk Neipa’mı şişelemeden-olgunlaşmadan önce de tattığım için bir karşılaştırma fırsatı yakalayabildiğim için fazladan sevindim. Kendi Neipamı üretirken ilk defa su değerleriyle oynayarak ürettim ve ilk defa olarak OG-FG değerlerini tutturabildim.

ÜçKafadarın Neipasını merak ediyorum, fakat deneme fırsatım olmadı. Elime bu geçtiği için bunu tattım. Fakat benim Neipamla benzer bir tat profili olsa da fazlasıyla “TATLI” bir bitişe sahip olduğuna, yani ağızda şekerli bir tat bıraktığına kanaat getirdim. Bu durum Neipa’nın karakterinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum BJCP’den okuyacağım fakat öncesinde buraya yazmak istedim. Kendi ürettiğim Neipa ise olgunlaşmamış haliyle damakta şerbetçiotu tadının kaldığı yapıda diyebilirim. Kendisi hakkında nükleasyondan deli gibi korkuyorum bu ayrı konu :).

Buraya o sırada sadece midenin birayla doldurulması amacıyla orada olduğum için kendim çektiğim bir fotoğrafı atamıyorum. Ama internetten bulduğum bir görseli paylaşıyorum. Lütfen bu konuda düşünceleriniz varsa özellikle bu Efes’in ürettiği Neipa’yı tatmış birileri, düşüncelerini duymayı çok istiyorum, çok merak ediyorum.

Ekleme; evet sanırım normal olarka benim ki standartlara göre hatalı. Şerbetçiotu acılığı yok en azından baskın değil aromatik ama kategoriye göre olması gereken maltsı tatlılığı da kendi Neipamda yakalayamadım muhtemelen. Muhtemelen Neipa’dan fazla İPA’ya benzemiş olabilir :slight_smile:

8 Beğeni

Bu akşam yerli craft temsilcilerimizin son sakini “sağlığınıza” anlamına gelen “à santé” misafirimiz. Yarışmaya Adana’dan katılıyorlar. Craft dünyamızın çoğunun ilk kurulum anında brewmaster olarak görev alan Cem Güney’i, buranın da doğuşunda işin başında görüyoruz. Başlangıç için bence yurtiçi kitlesi için iddialı sayılabilecek ama ihracat şansı adına mantıklı bulduğum 4 farklı stil ile pazara girmişler. Fark uyandırmak için seçtikleri şişe ve bardak tasarımlarını çok beğendiğimi de belirtmeden geçmek istemiyorum.

Tadıma vienna lager ile başlıyorum.

Amber/kehribar renginde, cam gibi berrak, köpük dayanımı düşük bir bira.
Kokuda kavruk malt ve karamel, tadımda bunlara ek çok hafif kızarmış ekmek, sanki biraz kestane ve sadece yudum bitişinde hissiyatı gelen düşük hop acılığı. Düşük gaz ve %5 abv. alkol oranına sahip. Stilin bütün karakterlerini taşıyan dengeli bir bira olmuş.

Saison benim izmir brewstival’daki tadım deneyimim sonrası, sanki bu şişede problem var dedirtti. Orada “ben saison biradan nefret ederim ama buna bayıldım” dedirtmişti ama bu sıfır gaz ve sıfır köpüklü, açık sarı, berrak ve oldukça ama oldukça düşük aromalı, %5 abv. diye belirtilmiş dümdüz bir bira olarak karşımda. Kendimi çok zorlarsam çok hafif muz gibi maya esterine sahip diyebilirim, hepsi o kadar.

Hazy Pale Ale “hazy” adına yakışır buğululukta, açık sarı, kalıcı köpüklü bir bira ile beraberiz. Kokuya bakılırsa 4C’den biri kullanılmış. Sanki cascade diyeceğim ama emin değilim. Tatlımsı malt tabanına eşlik eden limon ve turunç notaları hakim. %4 abv. li keyifli bir bira olmuş.

Cold IPA. Yine açık sarı renkli ve berrak bir bira. Bak işte koklar koklamaz bunda kesin citra var derim. Oldukça tatlı malt tabanına sahip, düşük fakat dengeli ve keyifli bir acılığa ve %7 abv. sahip. Yine keyifli bir bira olmuş.

13 Beğeni

Şişe ve bardak tasarımını çok beğendim. Umarım başarılı olurlar, bir adım daha ilerlemiş oluruz. Fiyatlar nasıldı? İlk fırsatta tadacağım.

4 Beğeni

Ben böyle bir görsele denk gelip kendileri ile instagram hesapları üzerinden iletişime geçtim. Yurtiçi kargo ile sapasağlam ulaştırdılar. Dileyenler kampanya hala devam ediyor mu diye şansını deneyebilir.

7 Beğeni

İzmirdeki festivalde cold ipa çeşidini içmiştim, şişede 10 günlük olması sebebiyle aromalar gayet yerinde ve içimi çok keyifliydi. Saison daha sonra denedim ama @Piizman dediği gibi çok düz bir bira izlenimi bıraktı bende de. Maya veyahut herhangi bir adjunt kaynaklı aroma alamadım.

4 Beğeni

Destek olmayı hepimiz isteriz eminim ki ama bu fiyatlarla tadacağımı pek sanmıyorum. 33’lük biraya 90 lira vermek bana biraz abartılı geliyor. 45 cc’lik kutu Guinness ya da Grölsch 80 liralarda yahu…

5 Beğeni

Haklısın, malesef yerli craftların hepsi bulunabilir marketlerde bile 80-90 tl aralığında.
Mekanlar fıçıdan doldurduğu bardakları 180 liralardan kitleyince evde yarı fiyatına tüketmek normal hissettirir oldu…

2 Beğeni

Beş 6 adet türk craft bira tattım şu ana kadar ama beğenmedim. Sante nin saison aldım geçen gün 90 tl verdim. Bursa da tek bizde var dedi satan adam. Çok basit geldi tadı bana. Fiyatların bu düzeyde olması ufak üreticilerin maliyetlerinin fazla olmasından elbette kaynaklı ama verilen paranın karşılığını almak istiyor insan.

Yaptığımız her tam tahıl bira, ticarilerden daha güzel oluyor ve olacaktır, reçetelere özen göstemek ve fermentasyon sürecine keza yeterli .

3 Beğeni

Saison gerçekten üzdü.

1 Beğeni

Eşim vienna lageri içince direkt “bu senin yaptığın biraya çok benziyor” dedi. :slight_smile:
Gerçekten bu hobinin en sevdiğim yanı kaliteli ve lezzetli biralara kendi emeğinle ulaşabilmek, dediğin gibi yeter ki özen gösterilsin.

5 Beğeni

Efes summer brew her şişede farklı tat. En son içtiğimde şerbetçi otlarının tadında değişme var. Oksidasyon olabilir mi? Kutularda rastlamadım bu duruma. Carlsberg luna çok daha başarılı dryhop konusunda.

5,5 yıllık Orval

Hafif şerbetçiotu hissediliyor, brett karakterinden eser kalmamış, çok yumuşak bir bira olmuş. Tercihim daha fazla brett hissetmek olurdu mutlaka ama Orval Orvaldır :slight_smile:

11 Beğeni

Çöp mü yani ne diyorsun?
Lahama mı?
Neden bizden bir gözlemci yok yanında?
Yakışmadı.

2 Beğeni