Tripel Karmeliet (Arpa, Buğday, Yulaf)

Bilen bilir, benim kaynatma sezonum 29 Ekim de başlar, 1 Nisan da biter. Havaların ısınmasıyla birlikte hem iş yoğunluğum hem de bahçe yoğunluğum arttığından kaynatmaya pek vaktim olmuyor. Araya deprem de girince kafamda kaynatmayı düşündüğüm biralardan elemeler sonucunda ilkini Tripel Karmeliet olarak belirledim.

İlk olarak yine referans için candi syrup sitesini ziyaret ettim.

Mead mayası lazımdı, @augurs aklıma geldi ve onunla konuştuktan sonra sağolsun mayayı hemen yolladı. Tek sıkıntı arada deprem oldu ve maya bir süre kargonun deposunda bekledi. O sıralar hava eksilerde olduğu için çok sıkıntı olacağını düşünmememe rağmen riske girmedim ve eldeki hazır wlp500 ü kullanmaya karar verdim.
Bütün bunların ışığında aşağıdaki reçete oluştu;

Elimde Belgian Pilsner çok az olduğu için Weyerman pilsner e ilave olarak Abbey malt ile destekledim.
Ve kaynatma;

ve maliyet…

14 Beğeni

Eline sağlık, uzun süredir elim bira yapmaya gitmiyordu, bu birayı görünce hoşuma gitti valla. Senden gelen bu farklı tariflere yetişmek çok zor. Ben hızlıca malzemeleri toplamaya başlıyorum, bakalım nasıl olacak. İnşallah OG’yi tutturabilirim :sweat_smile:

Bir de şöyle alengirli malzelemeler olmasa :blush: Ariana diye bir ot kullanmışsın yerine Huell Melon, Mandarina Bavaria ve Hallertau Blanc. olabilirmiş. Hangi ot kısmet olacak bakalım :innocent:

2 Beğeni

Ariana önemli değil, Saaz veya Celeia olsa daha da iyi. Sonuçta malt tabanının ve mayanın daha önemli olduğu reçeteler bu biralar için.

Şimdiden afiyet olsun diyeyim :wink:
Yapmayı düşündüğüm başka reçeteler de var aslında :slight_smile: Yetişirsin, baktım bu sezon 10 tane bira kaynatmışım.

2 Beğeni

Arpa, Buğday ve Yulaf ezmeleri ile maltı sipariş verdim, haftasonuna yetişir ise kaynatacağım. Maya konusunda fazla da seçeneğim yok gibi aslında. Elimde, unuttuğum ve bir kenarda duran Gozdawa Belgian Trappist Ale Rochefort mayası varmış. Bu maya’yı çoğaltıp kullanmak iyi olur diye düşündüm, Rochefort türü bir maya bu bira türü için sence uyar mı???

1 Beğeni

Her türlü uyar. Bi Urla buluşması şart oldu

3 Beğeni

Bak akşam çoğaltmaya başlıyorum, sonra geldiğinde olmamış bu bira deme :sweat_smile:

Bunun asıl mayası wlp 720, o da bir mead mayası. Yani sendeki m05 daha uygun sanki.

1 Beğeni

Bu biraya bakınca wyeast 3463’i önerdiklerini gördüm, bu yok ise alternatif maya olarak wlp720. Ama bir yandan da bir forumda wyeast3463’nin alternatifi asla wlp720 olamayacağını da aralarında tartışmışlardı. Hatta biri White Labs’a konuyu aktarmış ikamesi olmadığını söylemiş diye yazmışlar. Off hep dış güçlerin bir oyunu bu :slight_smile: Kendi mead mayama da bira yapımı için güvenmiyorum. wyeast3463 de yok ise artık ortaya ne çıkarsa diyelim, güzel bir bira olsunda…:slight_smile:

1 Beğeni

3463 varsa sorun yok, neyse denemek lazım her türlü

1 Beğeni

Abi senin yaptığından şişeye girecek ise bir tane talibim, yok fıçada ise de geleceğim içmeye :slight_smile: Benim maltlar yola çıktı ama ezmeler yola çıkamadı, sanırım pazartesi elime geçecek.
Ben neden aldığımı bile hatırlamadığım Rochefort mayasının burada harika iş yapacağına kendimi inandırdım, önemli olan bu inanç sanırım :joy:. Zaten @Baltazar da yap da içerlim diyor. Valla güzel bir bira olacağını düşünüyorum. Hele sen böyle bir bira yapmışsan denemek şart. Bu arada biraları kaynatmadan paylaşda geride kalmayalım, takip etmek zor oluyor :rofl:

2 Beğeni

Her türlü içeceksin demek ki :slight_smile: şu anda buzdolabında son 27 gününü bekliyor.

Adam Trakyalı, çok da anlatmaya gerek yok :wink:

Ben reçeteleri önceden paylaşınca bir türlü kaynatamıyorum, o yüzden en azından maltı kırınca paylaşıyorum.

1 Beğeni

Bi tripel tadımı yapabiliriz benimkiler hala duruyorsa evde

2 Beğeni

Geleceksen haber et ayırayım :slight_smile: Bu birayı resmen unutmuşum, benim makinenin acizliği ile mayşeleme sıcaklık ve sürelerini reçeteye uygun yapamadığımdan dolayı ortaya ne çıkar ise bir daha yapma şansımın olmayacağı bir bira olmuştu. İlk tadımları çok sevememiş ve bir kenara kaldırmıştım, yeni fark ettim, şimdiki tadı çok farklı, hoşuma gitti. Sevgili @menegin kendi yaptığını ne kadar beğendi bilmem ama bu reçete denenmesi gereken bir reçete diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Hâlâ tat oturmadı, ayrıca orjinali ile alakasız olmuş :slight_smile:

2 Beğeni

Gazlanma çok düşük seviyede. Belçika tarzı bir birada ve özellikle tripel birada daha fazla gazlılık oranı beklerdim. Görünüm oldukça buğulu, bulanık. Köpük yok.
Tat da ise hoş olmayan bir şeyler var. Tahminimce fermentasyon ya da maya kaynaklı. Yudum aldıktan sonra dilin kenarlarında bi ekşilik bırakıyor.
Yine de eline, emeğine sağlık. Paylaşım için teşekkürler :beers:

5 Beğeni

Var onda bir aksilikler ve çözemedim. Yenisi kovada, bakalım bu sefer olacak mı?

1 Beğeni

@menegin ilk yaptığın ve ikinci yaptığında FG kaç oldu?

1 Beğeni

1.016 -1.018 gibi bitti.

Olmamış yani yine yeni yeniden

Niye olmamış, istediğim gibi bitti.