Turşular / Turşularımız

İçinde bulunduğumuz ay nedeniyle geliyor gelmekte olan diyorum ve ihaleyi bamya turşusu ile açıyorum. Hem de tam mevsimi.

Bamya Turşusu Tarifi (İnternetten tarif ilk defa deniyorum)

Bamya Turşusu Tarifi’nin Malzemeleri

Yarım kg bamya(iri olmalı)
1 su bardağı sirke
1 çay bardağı su
2 çorba kaşığı deniz tuzu
1 çay kaşığı dolusu tane karabiber
4-5 diş sarımsak

Bamya Turşusu Tarifi’nin Yapılışı
Bamyaların tepesini kestikten sonra iyice yıkayın.
1 kiloluk kavanozun dibine bir çorba kaşığı deniz tuzu dökün.
Kabuklarını soyduğunuz sarımsaklardan iki tanesini tuzun üzerine koyun.
Bamyaları kavanoza doldurun. Diğer sarımsakları da en üste koyun. Bamyaları kavanoza iyice bastırabilirsiniz.
Küçük bir tencerede 1 su bardağı sirke, bir çay bardağı su, 1 çorba kaşığı deniz tuzu ve 1 çay kaşığı tane karabiberi koyun. Bu karışımı 3 dakika kadar kaynatın. Kaynattığınız bu karışımı bamyaların üzerine dökün.
Kavanozun ağzını hemen sıkıca kapatın. Kavanozu ters çevirerek bir iki saat bu şekilde dinlendirin.
Işık almayan bir yerde kavanozu on gün boyunca bekletin.
On günden sonra kavanozu açıp bamyaların o mükemmel tadına bakın. Her akşam yemeğinde mutlaka bamya turşusu yiyeceksiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Ben karabiber koymadım, kişniş ezip koydum.

16 Beğeni

Eline sağlık hocam diğer turşu tariflerinizi eklemenizi bekliyoruz :pray:

2 Beğeni

Evet ya… Tarifleri kendimize saklamayalım arkadaşlar aloooo!

2 Beğeni

Bende aşağıda yapım videosunu paylaştığım Turşu tarifi ile katkıda bulunmak istiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=hQgYj6y0IBg&t=324s&ab_channel=FoodWishes

Sadece salatalık, tuz ve dereotu gerekiyor. Ancak ben sarımsak, nohut, dereotu, kereviz de ekliyorum. Herkesin farklı damak zevki olacağı için otlarda deneme yanuılmalar yapın. Ancak ortaya çıkan salatalık ısırıldığında ses çıkaran cinsten.

3 Beğeni

selamlar,

turşu evimizde severek tükettiğimiz bir gıda. pek çok çeşit turşu yaptım, yedik. bunları yaparken birçok tariften yararlandım. bazıları tam kıvamında oldu bazıları eridi. artık evde sirke de yaptığımdan turşularımızı yaparken bu sirkeleri kullanmak istiyorum. fakat tabii bizim evde yaptığımız sirkelerin ph’leri çok değişken. en azından hazır sirkeler kadar keskin olmadığını biliyorum.

size sormak istediğim, acep turşu suyu için standart bir ph ve tuzluluk oranı var mıdır? sonuçta biracıyız tartımız ve öbür ölçüm aletlerimiz var. su bardağı, yemek kaşığı gibi ölçülerle uğraşmayıp eğer böyle bir standart belirleyebilirsek turşu işini çok kolay hale getireceğimizi düşünüyorum. ne dersiniz?

katkıda bulunanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

2 Beğeni

Ph tuz falan benim eşim tarafından tadına bakılarak ayarlandığından bir yorum yapamadım…

Kendi deneyimime göre şunu söyleyebilirim ki, kireçli su turşunun yumuşamasını engelliyor. Eğer su yumuşaksa CaCl2 eklenebilir. 10 kiloluk bidona yarım çay kaşığı (toz halde) yeterli olur sanırım.

5 Beğeni

Marketlerde satılan sirkelerin çoğu 4.5AA (asetik asit). Bizim evde yaptığımız sirkeler daha keskin diye düşünüyorum ya da en azından benim yaptıklarım öyle.
Turşuların erimemesi için Akgün abinin dediği gibi kalsiyum klorür eklemesi iş görür.

Hazır turşu demişken malum kornişon zamanı yaklaşıyor ufak bir tüyo. Kavanozun ya da bidonun altına kişniş, defne yaprağı, hardal tohumu eklemeleri turşuya level atlatıyor.

5 Beğeni

Bulursanız dereotu tohumu da çok güzel olur…

4 Beğeni

Şok markete kilosu 5.99 tl den jalapena biber geleceği haberini alınca geçen yıl denediğim tarifi tekrar yapmak kaçınılmaz oldu.Tarifin sahibi kayınvalidem olur.
1 kilo biber için 2 su bardağı sirke, 4 su bardağı su, 1 çorba kaşığı şeker, 3 çorba kaşığı iri tuz kullandım. Her kavanoza toplam on diş sarımsak tabana, ortasına ve üste olacak şekilde çok ince olmayacak şekilde kesip dizdim.
Bu tarifle 15 gün sonra yemeye hazır hale geliyor turşumuz.

14 Beğeni

Tarif nerede Özer :slight_smile:

1 Beğeni

Abi tariflik bi şey yokki😅 biberleri doğrayıp kavanoza atıyoruz, aralara sarımsağı serpiştiriyoruz, sirkeli, tuzlu suyu döküp kapağı sıkıca kapatıyoruz. Acayip bi tembellik var üstümde bu aralar😇

2 Beğeni

15 dakika sonra nasıl yeniyor Ben onu anlamadım

1 Beğeni

Telefonun azizliği diyelim😂 15 gün sonra.

2 Beğeni

Hazır Turşu mevsimi gelmişken daha önce @Lacivert un paylaşmış olduğu ve farklı türlerde denediğim tarifi burada paylaşmak istedim.
Jalapeño Biber Turşusu
Tarif 1 kg biber içindir.
Malzemeler
3 su bardağı su
1.5 su bardağı sirke
1.5 tatlı kaşığı limon tuzu
3 yemek kaşığı iri tuz
3 yemek kaşığı şeker
1 kg Jalapeño
bir-iki damla zeytinyağı
4-5 diş sarımsak
Yapılışı
Öncelikle biberleri halka halka doğruyoruz.
Bir tencere içerisine su, sirke, tuz ve limontuzunu koyup karıştırarak kaynamaya alıyoruz.
Kaynamaya başladığında şekeri de ilave edip karıştırıyoruz ve içerisine Jalapeño biberler ile sarımsağı ekleyip rengi değişene kadar (3-5 dk) kadar karıştırıp ocağın altını kapatıyoruz.

Bir kaç damla zeytinyağını da ekleyip biberleri kavanoza alıyoruz. Sonrasında sirkeli su karışımını süzüp kavanoza ekliyoruz.

(Bu arada içindeki kırmızı biberler bu bölgenin salçalık biberi, onu ben extra ekledim)
Bir kaç hafta sonra yemeye hazır hale geliyor.
Afiyetle…

12 Beğeni

Kaynatmadan normal turşu gibi yapsak nasıl olur, böyle yumuşak olmaz mı biberler,

Süzüp dediğimiz bir tek sarımsaklar var onları mı koymuyoruz kavanoza?

2 Beğeni

Bu şekilde her zaman çıtır çıtır oluyor. Ben artık normal turşularıda buna benzer yapıyorum. Barlanma vs olmuyor ve her zaman diri kalıyor.

Aslında içinde kalan biber tohumlarını almıyorum sadece, süzülmese bile olur.

3 Beğeni

Buna benzer bir de bulaşık makinasında turşu tekniği var. Ben de yumuşar diye düşünüyordum ama aksine çok güzel oluyor.

2 Beğeni

İbu yüksek
Köpük kalıcı :smiley:

8 Beğeni

Turşu dan sayılmaz ama bende başka bir fermente ürün yaptım :slight_smile: Şalgam

9 Beğeni

Şalgam başlığımız vardı, kendi tarifinizi ekleyebilirsiniz.
Öyle ben de yaptım, çok güzel olduyla bitmiyor bizim buralarda işler…
:slight_smile: