Ucuza Malt Kırıcı Yapımı

Merhaba, tam bir kendinyap delisi ve 6 senelik crafter olarak alımını ertelediğim malt kırıcıya el atma zamanı gelmişti…Malt ları hep kırılmış aldığımdan ötürü sorun etmemiştim fakat bazı sitelerin kampanyaları fazlasıyla iyi olduğundan kırılmamış şekilde aldım ve öğütme denemelerine girmek zorunda kaldım çünkü fiyatlar çılgınca artmış :smile: (en basit değirmen 800-1000-2500-3000 gidiyor) Ayrıca belki 2 ayda 10kg anca öğütürüm, oda kırılmamış alırsam…Bu sebeple az kullanacağım bu ürün için masraf etmek istemedim.

İlk kırma işlemlerini tabiki kahve çekirdek öğütücüsüyle yaptım. Öğütme haznesini sonuna kadar açtığımda makul sonuçlar elde ettim fakat motoru bu iş için dizayn edilmediğinden çok ısınıyor, ve yanık kokusu kısa sürede geliyor, boşuna güzelim makinaları harcamayınız :slight_smile: Dolayısıyla 1kg öğütüp bıraktım. Sonrasında ikea karabiberlik ve matkap ile çok başarılı 3kg öğütme yaptım fakat onunda öğütme ağzı metal değil sert plastik, yani fazla dayanamadan dişleri ezildi.

Birkaç yarı olumlu denemeler sonrası( illa parasını verip makinasını almak varken yapacam ben bu işi kafası) Haşhaş öğütücü gördüm, inceledim ve ben bu işi yaparım diyerek işe koyuldum ve ortaya bu video çıktı. Sonuçlardan gayet memnunum…Biab yöntem kullanıyorum ve 10kg malt kırma işlemi sorunsuz gerçekleştirdim. Umarım sizede faydası olur.

Not: ürünü şans eseri istanbul fatihte bi esnaftan 137tl ye aldım, fakat internette 200tl ye temin edebilirsiniz.Bu fiyata tam bir F/P ürünü oldu :slight_smile:

https://youtu.be/jm9MwWNMqnw

Bu arada 1 pul daha ekleyerek daha güzel sonuç aldım, ürüne motor ve geniş üst haznede ekledim, onuda başka bir batch zamanı çeker paylaşırım :slight_smile: teşekkürler

11 Beğeni

Video dan sonra 1 pul daha eklenmis hali…fakat sunu gozlemledim, pul arttirdikca, kafa yukari asagi fazla oynamaya basliyor… Yani agizin ust tarafindan cok guzel kirilmis malt cikiyor fakat alttan unlanma basliyor… Cunku ic mekanizma icerde sabit duramiyor…yalpaliyor… Ozetle bu ayarla fayda zarar hesabini siz yapacaksiniz :slight_smile:

Ayrica normalde kullanilan malt degirmenlerinide denedim, onlardada unlanma oluyor, sifir un diye bisey yok bu fiyat bareminde…

Ozetle, pul arttikca daha kalin kirik maltim oluyor, ama unlanmada artiyor :slight_smile: ayari tutturmasi size kalmis :hugs:

2 Beğeni

Yanlış anlaşılmak istemem, kusuruma da bakmayın ama çok merak ettim. 5 kilo maltı kırmanız kaç saatinizi alıyor?
Ucuzluk sadece ürüne verilen para ile mi kıyaslanmalı? Yani tek maliyet etkeni bu mudur? Mesela yorulmadan iş yapmak ya da zaman kazanımı sizin için bir maliyet kalemi değil midir?
Tüm işi profesyonel şekilde bu iş için üretilmiş bir ürünün haznesine maltı doldurup, miline matkap takıp, tek tuşa basarak 1-1.5 dakikada hiç yorulmadan bitirmek varken, bunca çileye değiyor mu gerçekten? İstemsizce “yaşamayı hiç sevmiyor musunuz ya?” diye sorasım geliyor… :slight_smile:

Malt şekline bakılırsa kırım değil parçalama yaptığı görülüyor, kabuklar sıyrılıp içindeki nişasta parçalanarak çıkmış. Biab için kullanılabilir ama makine kullananlara bu kırım şeklini önermem.

1 Beğeni

Hiç bir zaman ilk öncelikli olarak ucuza üretim mantığında olmadım. Fakat burada bir emek var ve bunun gibi şeylerle uğraşılması da açıkçası hoşuma gidiyor. Evet zahmetsiz, konforlu çalışmak önemli ama üretim de önemli bana göre. Ben Tam Tahıl Ekipman’ın değirmenini kullanmama rağmen matkap kullanmayıp 10 dk zaman harcayarak daha kaliteli kırım elde ediyorum. Matkapla kırım dengesiz olabiliyor. Bu hobiye devam edecekse en önemli ekipman bana göre değirmen ve önünde sonunda o değirmeni alacağını düşünüyorum. Yine de bu diy ürünler desteklenmeli diye de ekliyorum.

5 Beğeni

Dostum sende yanlis anlama ama senelerdir tanirim seni :slight_smile: genelde her yoruma bi negatifligin var .D ornek vermek gerekirse zamaninda Overnight mashing in konusunu gruba attigimda yine elestirme tarzin ayniydu ama sonradan anladinki yontem basarili ve benimsendi, ozamna kabul oldu :slight_smile: Anlamak istemedigin kisim zannedersem şu, kendin yap mantigi ve keyfi cok farkli… 4 yildir tam tahil uretim yapiyorum, kirilmis alip geciyorum, bundan sonrada kirmak icin vakit ayirmam zaten, ama canim istediginde kiracaksamda malt kirici almak yerine kendim halledip gececegim :slight_smile:

Konuyla ilgili sohbette mesaj atip sordum gecen, kahve makinasiyla oguttum sonuclar sizce nasil diye, fikir alisverisi icin, olmaz, olamaz, kahve makinasiyla bu is olmaz, insanlarida yonlendirme, yanlis ornek olma tarzi cevaplar yaziyorsun -) iyide arkadas yabanci forumlarda blender ve kahve makinasini yillarca kullanan insanlar var, videolar yontemlerde kullanilan malzemeler, olmaz yapamayiz, post atmayiniz tarzi negatif yaklasimlar bana gore hos degil… Hepsi is goruyor.kahve makinasinin motoruda komurlu :slight_smile: yani ole sandiginiz gibi hemen yanacak cinsten de degil :wink: bobin ve motor mantigini bilirseniz onla ilgili fikrinizde olur.

Vakit kismi dersek, matkaba taktim aleti, keyfi batch lerim suan tek seferde 1.5kg seklinde oluyor, 1.5kg yi halletmesi refill vs toplam 20 dakikami almiyor. Sizin mantiginiza gore tam tahil icin harcadigimiz brew weekend tamamen vakit ve zaman kaybi sanirim :slight_smile: oysa totalde su isi bastan sona halletmek bile keyif verici… Oturup 1 kg icin 1 saat harcayacaksam afedersiniz mal degilim herhalde .D gider degirmeni olan birini bulur rica ederim…

Ozetle su fikir ve postlara negatif ve saldiri uslubundan vazgecin gozunuzu seveyim :slight_smile: su forumda isimiz keyif almak… buladar olumsuz yorum ve cevap yazmaya devam ettiginizde postdan yorumdan sogituyorsunuz, eski foruma geri donmesin ortam… Kavhe makinasi vs le de is gormustum, vallahi sizin yuzunuzden sildim gecen postumu amaan diyip .D Ayrica suan piyasada standart buldugumuz malt degirmeni de verimli bi degirmen degil genel standart konusursak, ve fiyatlari 800tl den basliyor … Yurt disinda o degirmenler ekmek, un ve hayvan yemi uretiminde verimli… Ama f/p oldugu icin tercih edilmis ve satiliyor…

İzmirde hava guzel, ortam sahane, videoya bidaha bakin, vay be ne guzel proje, cokca butcesi olmayan hobi severin isine yarayacak bisey diyin gecin :wink:

Ayrica sunuda belirteyim, tam tahil acemisi degilim, iyi kirim, verimli kirim yada iyi bira kotu sonuc vs ayirt edebilcek deneyimdeyim ve Biab la bu kirim ve sonuc gayet yeterli sonuclar vermekte. Kent orman inciralti sahilde seve seve ikramlarimi dileyen arkadaslara yapmak isterim ki eski craft bira bulusmalarida yakinda yeniden baslar umarim :hugs::hugs:

Saygilarimla :beers:

4 Beğeni

Katiliyorum, eger surekli 5-10kg lik batch yapilacaksa ve amac her seferinde kusursuz kirimsa, prof bir degirmenden baska sans yok…vakit ve verim kaybi yuksek olacaktir. Bu diy urunu, ise yeni baslayan ve birkac kg malt ile isinma turu yapacak, yada nadiren malt kiracaklar icin birebir olacaktir sadece… Tesekkurler

2 Beğeni

Overnight mashingle ilgili beni başkasıyla mı karıştırıyorsunuz acaba? Ben o konuda hiçbir zaman olumsuz bir düşünce içinde olduğumu hatırlamıyorum çünkü, bu sebeple kimseye de olmaz dediğimi sanmıyorum.

Yaptığım hiçbir yorum özellikle ve isteyerek olumsuz veya negatif değildir. Siz kaşıkla ekleyerek yarım yamalak malt kırmak istiyorsanız, bu tercih sizin, beni alakadar etmez. Nitekim dedigim gibi biab için farketmez, hatta mümkünse verim artırmak için daha da ince kırın.
Ben sadece “iş görmek” ile “iş yapmak” arasındaki farklara değindim, gerisi sizin bileceğiniz iş.

Hayırlı biralar. :beers:

1 Beğeni

Ok sonuc olarak biab yazmisim zaten konuya… Biab la biranin kralini kahve makinasiyla, karabiber ogutucu, blender yada bu degirmen hepsiyle yaparsiniz. olmaz olamaz tarzi negatife gerek yok… Allah askina 5-10 bin tl bira makinasina para veren adam bu ogutucuyu yapmakla ugrasirmi…ugrasmaz zaten… 20 yasinda cocuk misal almis maltini otunu, bira yapacak ama 1000lira ogutucuye veremeyecek, elbette forumda alternatif arayacak…evde ogutucu varsa onu kullanacak, bu posta denk geldiginde belki 200tl de pahaliymis diyecek gene bakacak kendi yoluna … Her craftci 30 yas ustu konuya 5-10 bin butceyle dalan insanlar degil …

Neyse ozetle biab ve bu ogutucuyle guzel sonuc aliniyor. Butcesi olan ve malti hep kendi kiracak kisi elbette gitsin malt merdane alsin…(suan 2.el 1250tl stok 1 adet var) Malt degirmeni alacaksa 800tl harcayacagina bundan alip modifiye etsin ayni sonuca ulasiyor zaten…

Tesekkurler :beers::hugs:

5 Beğeni

Başlıkta geçen emeği tebrik etmekle beraber her kahve değirmeni denildiğinde yeni kahve değirmeni almış birisi olarak kalbime ağrılar giriyor :slight_smile:

3 Beğeni

Ürünler hic bir berraklastirici yada yan urun kullanilmadan uretilmistir :hugs: coldcrash yontemi uygulanmistir. Degirmende malumunuz başlıktaki değirmen…

7 Beğeni

Yaklaşık 6 ay önce bira yapmaya başladım. Önce hazır kitler sonra birkaç tam tahıl denemem oldu. 25 lt bir kazan içinde BİAB ile tam tahıl kaynattım çok keyifli ama etraf çok dağılıyor ve süreç uzun. Bira makinesi, Fıçılama, Keglatör, Co2 tankı evde bu düzeni kurmak maliyetten önce bana uygun gelmedi. 500 şişe ile stok atarak en az 60-90 gün arası şişede beklemiş biralar içiyorum.
Bir çok denemelerim oluyor hobi olarak vaktim var emekliyim ve çalışmıyorum ayrıca Biyoloğum. Hazır malt özleri yani bira kitleri ile Tam Tahıl karışımı denemelerim oldu. Tam tahıla tamamen geçmediğim için çift merdaneli bir değirmen almak istemedim çünkü bir kova kurulumda maksimum 500 gr özel arpa kullanacağım: 400 Gr Kristal ve 100 Gr Asit Malt. Denemeler için bol çeşit olarak uygun aromalarda şerbetçi otları da temin ettim mayşe kaynatırken kullanacağım gibi dry hop olarak da yararlanacağım. Kırılmış malt beklemeye gelmiyor, yetecek kadar alındığında ise her seferinde kargo bedeli çıkıyor bunun için bir değirmen almam ama bunu ucuza getirmem gerekiyordu. Çünkü 500 gr malzeme ile çalışıcam. Bu arada 3 fermantasyon kovam var. Her kurulumda 3 kova birden kuruyorum ve devamlı stok atıyorum genç bira içmemek için. Elim merdaneli değirmen almaya gitmedi hatta yılbaşı öncesi piyasada bu ürünü yapıp satan 2 firmayla da görüştüm zam gelecek alay almayayım derken geçiştirdim ve almadım. Zam gelmeden kenara 10 adet kit attım. 500 gram da şerbetçi otu aldım. Pilsnere uygun köpük desteği için Kristal Malt ve PH düşürmek ve mayanın daha rahat çalışması için Asit Malt alıp kenara atayım derken yine değirmen olayına takıldım. Şu an yapacağım işler için daha basit bir ekipman yeterli diye yine araştırmaya başladım. Sizin videonuza denk geldim. Bu üründen bir tık daha uygun bir ürün olmasına rağmen benim çalışacağım ölçeklerde sizin paylaştığınız ürün daha mantıklı geldi. Şu an 330 TL’ ye temin ediyorum benim işimi görecek denemelerini yapabileceğim. Ben 100 - 150 Gr şerbetçi otuna bu parayı verebiliyorum ekstra aroma için ama değirmen devamlı kullanmayacağım için bu aşamada bana gereksiz masraf olarak geldi 2000-2500 arası olmuştur yeni yılda diyelim. 10 kit için toplamda ben 5 kilo özel malt kıracağım. Her kurulumda 3 kova kuruyorum her kurulum için 1,5 kg özel malt kıracağım. Bana böyle ufak bir şey lazım. Bozulursa da üzülmem. O sebeple benim gibi az ölçekte ürünler için kullanacaklar ya da öğrenci veya gelir düzeyi düşük olanlar için çalışmanız güzel. Ben size destek veriyorum. Bu sebeple de detaya girdim. Elinize sağlık ve Teşekkürler.

7 Beğeni

buna bir de cam kaldırma motoru benzeri birşey takın, tadından yenmez ben yapmıştım :laughing:

1 Beğeni

Malum malt kırıcılar çom pahalı durumda. Bu tarz kahve öğütücü leri nispeten daha uyguna bulunuyor. Sizce performansı nasıl olur? Hazneleri genelde 250 gram alıyor belki daha uğraştırır ama kullanım açısından sorun olur mu?

makineye yazık olur, maltlar oldukça sert ve kahve öğütücüyü kullanılmaz hale getirebilir. Ayrıca malt sadece kırılıyor, bu direkt öğütür ve ince olabilir.

3 Beğeni

@menegin özetlemiş durumu ama zaten bu öğütücünün fiyatı da yaklaşık 3,500 TL gibi görünüuor. Yani fiyata hatta daha uyguna AE den buluabilirsiniz, bazıları Almanya dan geliyor bu örnekte olduğu gibi, dolayısı ile kargo ücreti de nispeten makul.

1 Beğeni

Sakin bu makinayi kullanmayin…bende tchibosu var, bir sure kullandim fakat tozlar aninda motorun komurleri sarip yakiyor… Konu zaten uzun uzun yazildi yukardada… Onun yerine konu basindaki kiriciyi yapin… Kahve ogutucuyu bozmak size daha pahaliya patlayacak…

Ayrica konu basindaki cihazi hali hazirda halen aktif kullanmaktayim…matkapla beraber 5kg malt ogutmem 15dk kadar surmekte. Biab ile cok basarili sonucla aliyorum. Ayda 20kg malt kaynatiyorum, bana yetiyor.

2 Beğeni

Örnek olarak o ürünü attım. Çok çok daha uyguna yerli değirmenler vardı öylesine görseldekini gösterdim. Merak ettiğim işe yarayıp yaramayacağıydı yaramayacağına emin oldum. Teşekkürler :smiling_face:

2 Beğeni

İse yaramiyor demiyorum :slight_smile: ama motoru 4-5 kullanimda yaniyor :slight_smile: cunku komurlu motor var ve tozlar onu kapliyor yakiyor. Ama yakana kadar 3 kg kadar kullandim ben :slight_smile: ama kirma olarak bakarsak kiriyor o baska mesele .D benim izmirde yedek parcacim oldugundan cikma motor ayarlayip kolayca tamir ettim lakin ben ettim siz etmeyin :slight_smile: zaten 1kg ogutmeden kokuyu alirsiniz

3 Beğeni