Ultra Low Watt Density (ULWD) Rezistans

Öncelikle herkese iyi günler. 36lt tabansız yemek taşıma kazanına rezistans takacağım. Ultra Low Watt Density tarzı bir rezistans kullanan var mı? Aliexpress’te buldum ama güvenilir mi bilmiyorum. Türkiye’de bu işi yapan firma var mı?

İsteğe göre rezistans yapanlar var ama hep maliyet. Elimde kafası dahil paslanmaz çelik 3000watt 28cm rezistans var eğer ilgini çekerse. Ben ısıer firmasından yaptırmıştım bunu. Kasım 2022 de 800 tl ye yapmışlardı. Şu an 2500 isterlerse şaşırmam. Normalde paslanmaz rezistanslar var sitelerde ama kafa kısımları pirinç. Yani ısınam bölüm paslanmaz ama diğer bölüm sarı malzeme. Oksitlenme yapar hemen yeşerir.

Isıer firmasını ara sor.

İlgini çekerse yazarsın.

Ben de yaptırmıştım. Kapa kısmı krom. Ama ısıtan kısım kararma yaptı. Bu normal mi bilmiyorum açıkçası.

Selam,
İlk kullandığım rezistansı ben de AE den almıştım. Bu 240v 5500w, 220v da 4500w civarı güç veriyor. Siz 36lt lik kazana monte edeceğiniz için uzunluğu 36cm’ den (yaklaşık kazan çapı) daha az olmalı.
Bu tarz rezistansları kullanmanız olası yanma veya karamelize olma gibi durumların önüne geçecektir. Uygun bulabilirseniz ULWD ya da en azından LWD olan tipleri tavsiye ederim.

Sanırım aynı ürünü sepete ekledim. Ev tesisatında kullanılabilir mi?

AliExpress’te bu muhteşem ürünü buldum. Hemen göz atın! 227,24TL 3% İndirim | Tüm paslanmaz ULWD isıtma elemanı 1 "NPT Foldback dalgalanma dişli kaynaksız üçlü kelepçe geçme burç konut Homebrew su ısıtıcısı elektrikli bira

Bendeki bu.

2 Beğeni

Ev tesisatinda en fazla 3500w kullanilabilir, o da tesisatınız çok eski değilse, iyi durumdaysa. Bunu dimmer gibi bir cihazla birlikte 3500w (16 amper) geçmeyecek şekilde kullanabilirsiniz, hatta daha bile iyi olur. Hem ömürü uzar hem de ekstra ULWD :slight_smile: Olmuş olur.

Teşekkür ederim. PID sistemle kontrolü sağlayacağım. 3500watt olanı almam mantıklı o zaman. Teşekkür ederim.

Merhabalar. Benim de bir rezistans sorunum var. Şuan işte olduğum için görsel atamıyorum ancak sorunm kısaca şöyle; rezistansımda kararma var. Burda adı geçen karamelizasyon ya da onun gibi birşeyler oluyor sanırım. Eskiden ovalayınca çıkartabiliyordum ancak bir süredir yer yer kararmaları çıkaramaz oldum.

Öncelikle burda bahsedilen ultta low watt fensity nedir? Rezistansın kendi özelliği midir?

Sıcaklık kontrol sistemim AEden aldığım dümdüz on/off termostat. Rezistansım ise pirinç kafalı ve prob sokmak için borusu olan düz 2000w rezistans, aşağıdaki gibi bişey.

Daha önceki forumda bahsetmiştim, o zaman on/off termostat direk 2000w gücü verip sonra kesiyor, bu kadar güçlü bir anda verince ondan kararıyor filan demişti bir arkadaş. Dimmer gibi ayarlanabilir modelde bi termostat takarsan sorun çözülür dsmişti. Bu bahsettiğiniz ULWD termostat böyle midir?

Isıyı homojen yaymak için manyetik pompa ile sürekli devir daim yapıyorum. Bu termostatın ısı vermesi sırasında proba yakın bölgeleri ısıtıp diğer kısımların sopuk kalmasını bu şekilde önlediğimi düşünüyorum ancak bu kararma olayını bir türlü engelleyemedim.

Bir de kaynatma sırasında kaynamaya başlama çok uzun sürüyor, rezistans gücüyle alakalı dicem ama daha güçlüsü daha çok yakacak diye çekiniyorum.

Bu arada uygulamam şu şekilde; mayşeleme ve mash out sonrası malt sepetini kazanın yukarısına çıkartıp yağmurlama yapıyorum. iyice süzüldükten sonra kaynatmaya geçiyorum. Yabancı forumlardaki uygulama daha çok kaynatmadan önce tortulu kısmı atmak için fsrklı bir kaynatma kazanına almak şeklinde diyr gördüm. Ancak bizdeki arkadaşların mrnek sistemlerinde, ya da makinelerinde hep aynı kazanda yürütülüyor işlemler. Yani o tortuların yanması, yapışması, karamelize olması herkeste olmuyorduysa demek ki benim rrzistans ve termostat sistemi sorunlu dedim.

Özetşe bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Termostat, rezistans önerileriniz varsa almak isterim. Deneyimleriniz varsa dinlemek isterim.

Karemelize olan kaynadıkça mayşede meydana gelir.

Zamanında biraburada youtube kanalınd @hozkan bir videoda paslanmaz rezistansların renginin değişebileceğini söylemişti siye hatırlıyorum sanki. Rezistansın paslanmaz olduğundan emin misin? Birde pirinç kısım mayşeye deyiyor mu?

Yok hayır pirinç kısım mayşeye temas halinde değil. Kazanı delip dışarıdan monte ettim. İç kısımda sadece rezistans kısım ve prob kısmı duruyor.

Valla alırken paslanmaz diye aldım elektrikçiden. 5 yıldır kullanıyorum, herhangi bir paslanma emaresi yok.

Şu videoda 3:08 den izlemeye başla orada kararmış paslanmaz çelik rezistans için bununüstü kara mara ama yinede paslanmaz çelik diyor.

Birim alana düşen watt değerini gösteren bir özellik. Genel olarak ULWD olabilmesi için santimetekareye 7.8w ve daha az güç düşmeli. Böylelikle rezistans yüzeyinde oluşacak sıcaklık daha düşük olacaktır ve dolayısı ile yanma-karamelize olma ihtimali azalacaktır.

Dimmer bir termostat değildir. Termostat anahtar gibi çalışır, belirlediğiniz sıcaklığa ulaşınca devreyi keser ve limitin altına düşünce tekrar açar ve şebekedeki voltajı tamamen iletir. Dimmer ise rezistansa giden voltajı düşürerek daha düşük güçte çalışmasını sağlar. Dolayısı ile 2000watt dan daha düşük güç ile kaynatma yapmış olursunuz. Bu yanma durumlanı önleyebilir ancak kaynamaya başlama vs gibi süreleri de uzatacaktır.

1 Beğeni

O halde sistemle alakalı bir sorun yok sanırım. Uygulamada mash out sonrası mayşeyi başka bir yere alıp kazanı temizleyip kaynatmaya başlasam sorunum baya minimize olabilir. Doğru mu düşüniyorum, siz ne dersiniz? Evet iş uzar ama çok daha düzgün bir yapım olabilir.

Kazanı niye temizliyorsun? Tahıl sepeti ile mayşe ve tahılı ayırmıyor musun?

yo ayırıyorum ama tahıl tozu, ıvır zıvır çöküyor ve bunlsr sıcak rezistansa yapışıyor sanırım. Ek olarak mayşelemede rezistansa yapışan karamelize şeker de var. Bi temizlik yaparsam kaynatma süreci daha verimli geçer diye düşündüm. bir de ordaki yapışma tat değişimi yapıyor diye düşünüyorum.