Umit's Aroma Smash

İmece döneminde aldığım (@Lacivert ve @menegin e tekrar teşekkürler) öyle kenarda yatan otlara girişeyim dedim.

“Yapma ya çok kötü bir tercih olmuş” der misiniz ? Var mıydı bu otu kullanan hatırlayamadım. Aldığım günden bu yana dolapta vakumlu şekilde duruyordu. Açınca güzel koktu ortalık.

Bu arada otun AA değerini 9 aldım ama doğrusunu bilen varsa güncelleyeyim o kısmı.

0,9 mm aralıkla kırdım weyermann pale maltı. 1’e 5 olarak ayarladım malt/su oranını %75 benim için büyük değer :smiley:

HOME BREW RECIPE:
Title: Aroma SMASH

Boil Time: 60 min
Batch Size: 23 liters (fermentor volume)
Boil Size: 30 liters
Boil Gravity: 1.042
Efficiency: 75% (brew house)

Hop Utilization Multiplier: 1

STATS:
Original Gravity: 1.053
Final Gravity: 1.013
ABV (standard): 5.29%
IBU (tinseth): 64.29
SRM (morey): 3.98
Mash pH: 0

FERMENTABLES:
5 kg - Pale Ale (100%)

HOPS:
40 g - Aroma, Type: Pellet, AA: 9, Use: Boil for 60 min, IBU: 42.51
15 g - Aroma, Type: Pellet, AA: 9, Use: Boil for 20 min, IBU: 9.65
15 g - Aroma, Type: Pellet, AA: 9, Use: Boil for 10 min, IBU: 5.78
30 g - Aroma, Type: Pellet, AA: 9, Use: Boil for 5 min, IBU: 6.36

MASH GUIDELINES:

1. Strike, Temp: 67 C, Time: 70 min, Amount: 25 L
  2. Strike, Temp: 75 C, Time: 10 min
  3. Sparge, Temp: 76 C, Time: 15 min, Amount: 7 L
    Starting Mash Thickness: 4 L/kg

OTHER INGREDIENTS:
5 g - Irish Moss, Time: 15 min, Type: Fining, Use: Mash

YEAST:
Fermentis / Safale - English Ale Yeast S-04
Starter: No
Form: Dry
Attenuation (avg): 75%
Flocculation: High
Optimum Temp: 12.22 - 25 C
Pitch Rate: 0.35 (M cells / ml / deg P)

5 Beğeni

O otların ikisi de acılık dışında bir işe yaramaz bence. Yapacağın bira aromasız, acı bir bira olacak.

4 Beğeni

Şerbetçi otunun ön planda olmayacağı biralarda ya da acılıkta kullan Ümit. Kötü değil ama pale ale için uygun değil.

4 Beğeni

@menegin , @Msk o zaman bir kuru hoplatma ister bu bira.
Alfa asit oranı doğru mu bu arada ?
Acılık için 9 değerini alayım sonrası için.

2 Beğeni

Bgold için 8,5aa Aroma için 8aa alabilirsin

3 Beğeni

Sadece kuru hoplama değil, 20,10,5 onları da kaldırmak lazım. Ben bg 8.5, aroma 9 alıyorum.

2 Beğeni

Hocam 64 ibunuz var. Çok acı olur bu. 20lere düşürsrniz daha iyi bence.

2 Beğeni

Benim maalesef ki anlık gaza gelişlerim oluyor zaman zaman. Konuyu açtığımda bira çoktan kovaya girmişti :frowning:

Salı günü öğleden sonraki toplantılar bir anda iptal olunca, “Ben bir bira yapayım” diyerek plansız programsız giriştim.

Dolabı kurcalarken “Bu otlarda bayağıdır yatıyor kenarda” diye iç geçirip giriştim. Aklım başıma sonradan gelebiliyor.

“Akıl parası birası” olacak demek ki.
Bakalım ne çıkacak ortaya

6 Beğeni

Mis gibi bira olur…
Yapılmışla içilmişe çare yok.

5 Beğeni

hemen arkasına düşük ibulu bir bira yapıp karıştırabilirsiniz. bira karıştırmak çok kullandığım bir yöntem, iki vasat birayı karıştırınca ortaya güzel bir bira çıkabiliyor.

2 Beğeni

Nasıl oldu bu bira? İbu yüksek mi oldu?

15 gün olmuş şişeleyeli, hiç açmadım daha. Atarım bir tane dolaba ama tadımı bayram sonrasına kalacak. Abbas yolcu bu bayram :slight_smile:

2 Beğeni

Benim damak tartışmasız kösele. Bu konuda kendimle el sıkışalı çok oldu. Zamanında sigaraya bağlardım ama bırakalı 10 yılı geçmesine rağmen hala bir tık dahi gelişme olmayınca ben çoktan kabullendim :slight_smile:

Acı, tatlı, ekşi, tuzlu şeklindeki temel tatlar mevcut bende, o yüzden şu ince notaları alarak yazılan tadımları okumaya bayılıyorum.

@Msk bugün ilk şişeyi açabildim en sonunda. Gazlılık, köpük dayanımı gayet güzel.

İçerken dudaklarda acılık hissi var ama ağızda enteresan şekilde o netlikte bir acılık yok. Bitişte bariz bir tat var. Ben diyeyim reçine, siz anlayın çam. Dedim ya benim kösele anca bu kadar adını koyabiliyor. Sonda hoş olmayan bu tat var.

İyi mi bu bira? “Bence değil”
İçilir mi ? “İçilir”
Bir daha yapar mıyım? “ı, ıhh”

12 Beğeni

Mayıs’tan bu yana o reçinemsi tat törpülendi bayağı.
Alıştım tadına içe içe ama sıradan ticari ipamsı bir lezzete döndü gibi geliyor artık.

Gazlı, köpüklü haliyle eski kaşarla yada kendi yaptığım çakma pitina tarzı kurutulmuş etle güzel gitmeye başladı.

11 Beğeni

Eğer buradaki aroma “Bilecik Aroma” otu ise ben birçok kez denemelerde bulunduğum Bilecik otlarından çok bir randıman alamadım. 8-10 kez farklı kombinasyonlarda denemeler yapmışımdır (Sadece Aroma, sadece Brewers, her ikisi karışık olarak) lakin ne Aroma ne de Brewers Gold şerbetçiotu leş gibi reçinemsi ekşilik vermekten başka bir işe yaramadı diyebilirim. Özetle;

• Bilecik Aroma öyle koku falan vermiyor ama acılıkta kullanıldığında yumuşak ve dengeli bir reçinesi olan bir acılık veriyor lakin gerek acılıkta gerekse 30-20-15.dk ve kaynatma sonu eklemelerinde öyle lezzet falan vermiyor.

• Brewers gold; kaynatma sonu ya da flameout olarak kullanıldığında güzel bir baharat kokusu veriyor. Hatta Carlsberg’in o güzel baharat kokusunu direkt olarak veriyor desem yeridir. Ama aromada olduğu gibi bu ot da lezzet falan vermiyor. Acılığı ise aromaya göre biraz daha sert, lezzetsiz ve daha reçineli bir acılık…

Birçok kere fırsat verip denemeler yaptığım Bilecik otlarından hep bu tarz sonuçlar aldım ve artık kullanmama kararı aldım. Belki acılıkta lezzet verecek olan başka otlarla beraber (hafif eşlikçi olarak) Chinook, Cluster, Galena gibi reçine tonları veren otlar yerine kullanılabilir ama artık çok kullanasım yok. Tabi Bilecik otlarını bu zamana kadar sadece HititMalt’dan aldığımı da belirtmeliyim. Başka yerlerden alındığında ya da direkt olarak Bilecik’ten tedarik edilmesi durumunda sonuç nasıl olur bilemiyorum. Belki de mayşeleme aşamasında eklenen tuzlar da farklı lezzet gamlarının çıkmasına neden oluyordur ki hiç tuz kullanmadığım için bilemiyorum. Örneğin; Antalya Manavgat’da üretilen Perge Bira’nın her iki Bilecik otunu da kullandığı ve bu otları eksperler vasıtasıyla Bilecik’den özel olarak seçip kullandığı söylenir. Belki de HititMalt’dan alınan Bilecik otlarında bir sıkıntı vardır, bilemiyorum ama Bilecik hikâyesi benim için bitmiştir.

11 Beğeni