Weizenbock vs Weizenbock v2

Reçete içinde çavdar olan iki farklı reçeteyi denemek için yola çıkmıştım, iki reçeteyi de sağolsun @menegin önerdi, önerdiği retelerden biri @durul’a ait (çok ufak oynamalar dışında). Çavdar nasıl bir etki yapacak diye heyecanla beklerken şişeleme zamanı geldiğinde hayatımın hatasını yaptım ve kovaları alırken yerlerini karıştırdım, hangisi hangi reçete bilmiyorum. Kendimce güzel bir karşılaştırma olacaktı kısmet değilmiş, ya renginden (biri bir tık daha koyu olması gerek) ya da isli malt tadından ortaya çıkacak :slight_smile:

WEIZENBOCK WEIZENBOCK V2
Pilsener 2,700 42% - -
Pale - - 2,500 42%
RYE 2,500 39% 2,500 42%
Oak Smoked Wheat Malt - - 0,300 5%
Munich II 0,400 6% - -
Melanoidin 0,350 5% - -
Caraaroma - - 0,250 4%
Carapils - - - -
Caramunich I 0,250 4% 0,120 2%
Caramunich III - - 0,300 5%
Caramel RYE 0,250 4% - -
6,450 100% 5,970 100%
Mash Step 1 35C 10dk 35C 20dk
Mash Step 2 45C 10dk 45C 30dk
Mash Step 3 50C 10dk 55C 10dk
Mash Step 4 65C 45dk 65C 30dk
Mash Step 4 75C 15dk 75C 10dk
BOIL TIME 60dk 60dk
Columbus (Tomahawk,CTZ) - - 10 gr First Wort
Perle - - 15 gr 15dk
Hallertauer Mittelfruh 25gr 60dk - -
Saaz, Czech 30gr 15dk - -
Yeast WLP351
OG (SG)1.072 OG (SG)1.057
FG (SG)1.014 FG (SG)1.011
EBC (Color)21.1 EBC (Color)26.6
IBU (Bitterness)23.5 IBU (Bitterness)25.8
BU:GU0.32 BU:GU0.45
ABV (Alcohol)7.66% ABV (Alcohol)6.07%
Mash25 L Mash23 L
Sparge Volume5 L Sparge Volume9 L
Total Water30 L Total Water32
7 Beğeni

Bu içilince anlaşılır, otlar farklı bir kere. 300 gr meşe isli malt tadı çok anlaşılır mı, bilemedim?

3 Beğeni

:slight_smile: eee o zaman birbirinden habersiz iki arkadaş bakalım tadım testini nasıl yapacaklar :sweat_smile: umarım yaparken bir sorun da olmamıştır, rezil olmakta var :sweat_smile:

3 Beğeni

Birbirinden habersiz üç arkadaş ta olabilir. Son bir kontrol edilmesinde fayda var bence :sweat_smile:

5 Beğeni

Doğru söze ne diyebilirim ki :slight_smile:

3 Beğeni

Bu da aslında roggenbock olmuş

2 Beğeni

Ben Uğur bey niye ikisini de kaynattı anlamadım zaten :slight_smile:

2 Beğeni

Bey’mi, cık cık cık…İçimde bir kaynatma aşkı var anlatamam…:slight_smile: Hatta araya başka şeyler girmese bu arada bir de bock kaynatacaktım maltar vs her şey hazır da kaynatmaya vakit olmadı…arkasından çook geciktiğim asıl çok uzun zamandır yapmak istediğim bir de agustiner tarzı bir reçete var…sanki yıllarca ara vermiş gibi içimden bir çok şeyi deneme ve öğrenme arzusu var…eee kaynatmadan da öğrenilmiyor üstadım :slight_smile:

3 Beğeni

Yani ben zaten o reçeteyi sizin elinizdeki maltlara göre yapmıştım. Çok benzer iki biranız olacak :slight_smile:
Afiyetle…

2 Beğeni

Yakın olduğunun farkındayım, Durul’un reçetesi de önceden merak uyandırmıştı, farklı maltlar ve farklı mayşeleme süreleri ile ne kadar değişebileceğini görmek istedim…Bu hobi de o kadar çok seçenek var ki…tadına bakmadan deneyim sahibi olmak çok zor…ben de genel de, ne yazık ki, hobilerde ipin ucunu kaçırabiliyorum :slight_smile: Standart bir bock nasıl olacak diye de merak ettiğim için araya bir de onu koydum, gerçekten bock diye bakınca o kadar farklı reçeteler karşıma çıktı ki, her sene bir tane kaynatsam vakit yetmeyecek…:slight_smile:

3 Beğeni

Bock çok ayrı tabi bunlardan, bi kere maya lager en büyük farkı, ama benim çok sevdiğim bir stil.

3 Beğeni

Bu gün 3. kez (birer hafta ara ile) kovaları karıştıdığım bu biraları tekrar içtim Hem reçetesini forumda yayınlayan @Durul 'a hem de bana hiç üşenmeden reçete yazan @menegin 'e çok teşekkür ederim. Hangi bira hangi reçeteye ait bilmiyorum ama bu son içtiğim iki biradan da çok keyif aldım. Özellikle bir tanesi ilk içtiğimden beri çok hoşuma gidiyor ve gittikçe de tadı oturuyor- alttan hafif bir tatlımsı tat var ve hem soğuk hem mahzen sıcaklığında çok keyifli. Diğer hangi reçeteye ait olduğunu bilmediğim bira ilk içtiğimde bana biaz baharatlı-farklı tatlar vermişti (Durul’un reçetesi diye düşünüyorum), ikinci içtiğimde de baharatımsı tatlar devam etmişti amaaaa bu son içtiğimde baskın baharatımsı tatlar kaybolmuştu ve oldukça hoşuma gitti bu kadar değişmesini beklemiyordum. Özetle hangi bira hangi reçeteye ati bilmesemde (sadece renkden çok ufak farklar ile tahmin yüritebiliyorum) her iki reçete de fazlası ile hoşuma gitti ve haftaya nasıl olacak tahmin edemiyorum :slight_smile: Tekrar sizlere teşekkür ederim çok güzel bir deneyim oluyor:grinning:

5 Beğeni

Yahu bir ara seni iş yerinde ziyaret edip senin de tahminlerini alsam mı? İyi bir damak tadının olduğunu düşünüyorum, acaba yanlış mı düşünüyorum, bilemedim valla… :crazy_face:

2 Beğeni

Ben geçen hafta sonu belki denerim diye buzdolabına koymuştum ancak birlikte ve aklım yerindeyken denemeye karar vermem bu hafta sonuna dek dolapta beklemelerini sağladı.

En kısa zamanda ilgileneceğim bu konuyla.

1 Beğeni

Her zaman beklerim hocam.

1 Beğeni

Peki söyle 1 mi 2 mi??

2 Beğeni

Bence eşit :upside_down_face:, sence :sweat_smile: (22 şişeden sonra hala eşit diyorum :slight_smile: )

1 Beğeni

22 şişe olmuş mu maşallah. 2.yi daha çok beğendim ben

Sabah temizlerken baktım 22 şişe, #2 kimindi acaba? :slight_smile:

2 tane şişeyi de Özer geri aldı biliyorsun

1 Beğeni