White Labs Mayalar

White Labs Mayaları teknik özellikleri, stil uyumu ve genel anlamda açıklamalarını bu başlık altında toplayabiliriz. Çevirilerle ilgili hatalarda destek olacak bir sürü dostumuz var zaten. Ben kabaca google dan faydalandım. İlk beş mayayı başlığa ekliyorum, sonrasına sanırım beraber devam ederiz…

Part No: WLP001
Part Name: California Ale Yeast®
Category: Yeast
Also Available in Organic: Yes
STA1 QC Result: Negative
Type: Core
ATTENUATION : 71% - 80%
FLOCCULATION : Medium
ALCOHOL TOLERANCE : High (10-15%)
FERMENTATION TEMPERATURE : 20° - 23° C

Bu tür, 1995 yılında White Labs tarafından üretilen ilk maya türüydü. Temiz aromaları ve dayanıklı fermantasyonlarıyla ünlüdür. Şerbetçiotunun yoğun kullanıldığı biralarda kullanımıyla bilinir, şerbetçiotu aromalarını ve aromaları vurgular ve yüksek graviteli biralar için bile iyi bir şekilde zayıflatır. Bu tür, IPA’dan Porter’a ve hatta Kölsch’e kadar hemen hemen her bira stilinde kullanılabilme özelliğine sahiptir, bu da onu her yönden harika bir ev yapımı bira mayası yapar.

Önerilen Stiller : American IPA, American Wheat Beer, Barleywine, Blonde Ale, Brown Ale, California Common, Cider, Double IPA, Dry Mead, Imperial Stout, Old Ale, Pale Ale, Porter, Red Ale, Stout, Sweet Mead.

Part No: WLP002
Part Name: English Ale Yeast
Category: Yeast
Also Available in Organic: Yes
STA1 QC Result: Negative
Type: Core
ATTENUATION : 63% - 70%
FLOCCULATION : Very High
ALCOHOL TOLERANCE : Medium (5-10%)
FERMENTATION TEMPERATURE : 18° - 20° C

Bu tür, İngiltere’nin en büyük bağımsız bira fabrikalarından birinin klasik bir ESB türüdür. Geleneksel olarak mild’ler, bitterler, porterlar ve stoutlar dahil İngiliz tarzı biralar için kullanılsa da, Amerikan tarzı pale ale ve IPA’lar için de idealdir. Tatlılık, hafif meyveli esterlerle birlikte malt karakterini vurgulayarak, bitmiş biraların lezzet ve aromasına karmaşıklık katar. Hafif diasetil üretimi olabilir. Bu suşun yüksek çökelme özelliğinden dolayı, bira berrak bir şekilde bitecek ve maya gelecekte kullanılmak üzere fermentörden kolaylıkla hasat edilebilecektir. Bu mayanın pıhtılaşmış görünmesi olasıdır

Önerilen Stiller : American IPA, Blonde Ale, Brown Ale, Double IPA, English Bitter, English IPA, Hazy/Juicy IPA, Imperial Stout, Old Ale, Pale Ale, Porter, Red Ale, Stout.

Part No: WLP003
Part Name: German Ale II Yeast
Category: Yeast
STA1 QC Result: Negative
Type: Vault
ATTENUATION : 73% - 80%
FLOCCULATION : Medium
ALCOHOL TOLERANCE : Medium (5-10%)
FERMENTATION TEMPERATURE : 18° - 21° C

Kölsch, altbier ve Alman tarzı soluk biralar gibi temiz biralar için bir türdür. Düşük sıcaklıklarda fermente ile azalacak güçlü bir kükürt bileşenine sahiptir. Lezzet bakımından lager benzeri olan bu suş, temiz fermentasyon sağlar ve WLP029 Alman/Kölsch Ale Mayasından daha fazla düşük meyvemsi esterler üretir.

Önerilen Stiller : Altbier, Cream Ale, Kölsch.

Part No: WLP004
Part Name: Irish Ale Yeast
Category: Yeast
Also Available in Organic: Yes
STA1 QC Result: Negative
Type: Core
ATTENUATION : 69% - 74%
FLOCCULATION : Medium to High
ALCOHOL TOLERANCE : Medium to High (8-12%)
FERMENTATION TEMPERATURE : 18° - 20° C

Bu maya, dünyanın en eski Stout üretimi yapan bira fabrikalarından birinden. Birçok bira stili için harikadır, ancak stout, porter ve Brown ale gibi maltlı İngiliz stillerinde gerçekten parlar. Orta zayıflama, kavrulmuş notaları destekleyen kuru bir bitişe yardımcı olur. Esterler, yumuşak içilebilir bir dolgunluk oluşturarak genel lezzeti tamamlamaya yardımcı olur.

Önerilen Stiller : Blonde Ale, Brown Ale, Cider, Dry Mead, English Bitter, English IPA, Porter, Red Ale, Scotch Ale, Stout, Sweet Mead.

Part No: WLP005
Part Name: British Ale Yeast
Category: Yeast
STA1 QC Result: Negative
Type: Core

Maltsı İngiliz biralarında kullanımıyla bilinen bu tür, Marris Otter, Golden Promise veya geleneksel maltlanmış ingiliz arpa maltlarını kullanan herhangi bir bira için mükemmel bir seçimdir. Bu tür, hafif bir ester üreticisi olurken, ekmeksi, grenli malt tatlarını zorlayacaktır.

Önerilen Stiller : Barleywine, Blonde Ale, Brown Ale, Cider, Dry Mead, English Bitter, English IPA, Imperial Stout, Old Ale, Pale Ale, Porter, Red Ale, Scotch Ale, Stout, Sweet Mead.

16 Beğeni