Yakınca First IPA

TT’da ilk IPA denememi Citra ile ve fazla baskın aromalar olmadan yapmak istedim. Sanırım istediğim gibi baskın olmayan ama yine de ben IPA’yın detirtecek bir tat yakaladığımı düşünüyorum, bundan daha az otlar ile de olmazdı sanırım. Bundan sonraki denemelerde kesin otları yavaş yavaş arttıracağım, bir de kendime engel olmadığım araya malt sıkıştırma işini bırakıp olabildiğince az ve temel maltlar ile deneyeceğim. Bu tarif’de sadece küçük bir yağmurlama hatası yaptım ve 3 litre fazla su koydum, bu da sonuçta biraz daha düşük gövdeli olmasına neden olmuş olabilir (OG 1.049 ile sonuçlandı) bir daha yaptığımda 1.055 civarı OG yakalsam sanırım daha iyi olacak, buna rağmen ben sonuçtan memnun kaldım. @Ozerrock tadına baktı, daha tarafsız bir yorum yapabilir :slight_smile:

Pale Malt 4.500 74,38%
Pilsener 500 8,26%
Munich 400 6,61%
Caramalt 250 4,13%
Carapils 250 4,13%
Vienna 150 2,48%
6.050
OG (SG)1.053
FG (SG)1.014
EBC (Color)11.8
IBU (Bitterness)67.8
Mash21.85 L
Sparge Volume12.49 L
Total Water34.34 L
Columbus 5gr Boil 60 min
Citra 10gr Boil 15 min
Amarillo 10gr Boil 15 min
El Dorado 10gr Boil 15 min
Citra 10gr Boil 8 min
Amarillo 10gr Boil 8 min
El Dorado 10gr Boil 8 min
Citra 15gr Boil 0 min
Amarillo 15gr Boil 0 min
El Dorado 15gr Boil 0 min
Citra 15gr Dry Hop 3 days
Amarillo 15gr Dry Hop 3 days
El Dorado 15gr Dry Hop 3 days
Colombus 5gr Dry Hop 3 days
YEAST
US West Coast
MASH STEPS
Mash In 67.5 C / 60 min
Mash Out 75 C / 10 min
7 Beğeni

Malt tabanını olabildiğince sade yapmak daha güzel olabiliyor. Hatta punk ipa Pale 90%, caramalt 10% diye biliyorum. Eline sağlık :clap:

2 Beğeni

Kendimi biliyorum, araya küçük bir miktar da olsa bir malt sokmaya bir de şu olsa demeye engel olamıyorum, aslında dediğini çok duydum, bira reçetelerinde basit ve sade şekil genelde her zaman işe yarıyor diye, ama dedim ya elimde değil son anda bir şey ekliyorum :see_no_evil:

1 Beğeni

Ben bu birayı dün gece nefsime hakim olamayıp içtim. :sweat_smile:
Yorumum ne kadar objektif olabilir bilmiyorum ama aklımda kalanları yazayım yine de. Gövdeyi reçetede belirtilenden daha düşük algıladım. Benim düşüncem 1010 altıydı. Köpük sona kadar ince bir tabaka şeklinde eşlik etti. Bana sek bitişli gibi gelmişti bira ama meğer 67 ibu etkisiymiş. :laughing: @augurs bana toplamda 90 gr civarında şot kullandığını söylemişti ama 155 gr şot olduğunu görünce acılık etkisinden böyle algıladığımı anladım. Daha önce de pumpkin ale biranı içmiştim ve bence el lezzetinin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar beni ters köşeye yatırsan da​:sweat_smile: Ellerine sağlık, teşekkür ederim benimle bu birayı paylaştığın için :beers:

8 Beğeni