[ Yardım ] 23 Litrelik Kit 10 Litrelik Kova

İyi günler arkadaşlar. Elimde hem 23 lt. hem de 10 litrelik fermantasyon kovaları mevcut. 23 litrelik kurulumlar şişeleme aşamasında çok uğraştırdığı için 10 litrelik kovaya kurulum yapmak istiyorum. 23 litre için satılan hazır bira kitini 10 litrelik kovaya kursm herhangi bir sıkıntı olur mu? Kit satan üreticiye sorduğumda şeker kullanmadan kurabilirsiniz yanıtını aldım. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ben hiç bu şekilde denemedim ama evet şeker ilave etmeden düşük hacimli kurulum yapan çok fazla yapan kişiyi okumuştum. Elinizde hidrometre var ise 10 litre kurulum yaptıktan sonra OG ölçerseniz daha kesin bir bilgi olur. Kabaca DME mantığı ile yola çıkınca 10 litre sıvıda 1.50 OG için 1.3 kg DME gerekiyor. Sizin kit de yaklaşık 1.3 kg olmalı.

3 Beğeni

İbu yüksek çıkar. Acılık fazla olur.

2 Beğeni

Mutlaka çok daha gövdeli ve ibu daha hissedilir olacağı kesin. Kit’den bira yaparken en düşük 18 litrelere inmiş+şeker ilavesi ile yapmıştım, beğenmiştim. İçilemeyecek kadar acı gelir mi diye belki de üreticisine su miktarı gibi sorulabilinir…Ya da geçmişte forumdan bu kadar büyük oranda suyu azaltarak yapan var ise lezzet fikrini paylaşır. Benim geçmişten aklımda yurtdışı forum sitelerinde iki ayrı bira kitini alıp şeker ilavesiz 23 litre kurma denemeleri kalmıştı, acılık şikayeti varmıydı hiç aklımda yok ama…

1 Beğeni

10 lt-23 lt arasında şişeleme esnasında 15-20 dk kadar bir fark oluşur. Karşılığında 2 katı fazla biranız olur, bence duruma bu açıdan yaklaşmak gerekir.

1 Beğeni

alkolü biraz azaltmak istiyorum o yüzden 10 litrelik kurayım dedim. :slight_smile: