Yeni Başlayanlara kategorisi hakkında

Merhaba, 3 gün önce ilk deneyim olarak kurulum gerçekleştirdim. 2. gün sabahı köpüklenme olup hava kilidi contasından sızıntıyla beraber mayalanma çoktu. Araştırarak hava kilidini yıkayıp yerine taktım. 2. gün gecesinde köpürme olup su seviyesi azaldı. 3. gün sabahı hiçbir hareket olmayınca baktım ki hava kilidinde su kalmamış. Yeniden su koyup taktım, hava kabarcığı normal çıkıyor. Suyun kalmaması gibi bir olay olur mu? Koku bira gibi. Bozulmuşsa da uğraşmadan dökeyim mi?

Dökmenize falan gerek yok, her şey yolunda. Kovada biranız olduğunu unutup kendi haline bırakın.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Hava kilidini çıkarmanıza gerek yok, ölçüm için gerekli miktarı musluktan alabilirsiniz.

Herkese selam bende 1-2 aydır kit biralar yapıyorum.
2 kovaya sahibim, son kurulumlarımı hastalık ve zaman ayıramadığım için 4-5 hafta sonra şişeledim. Yaklaşık 10 gündürde şişede gazlanıyorlar ama aklımın bir ucunda sürekli “uzun beklediler acaba bişey olmuşmuşmudur” sorusu var.
Diğer yandan aşağıya linki bırakacağım süt kaplarında bira yapmak istiyorum. 50 litrelik kovaya 2x şerbetçi otlu malt özü ve 2x sade mal özü ekleyerek 46 litre bira yapmayı düşünüyorum. Kovaya musluk takmayacağım. Üst kapağını delerek sadece hava kilidi takmayı düşünüyorum. Birayı üstten hortumla süzüp dolum kovama(musluklu fermentasyon kovası 23litre) alarak dolumları yapmayı planlıyorum. Sizce linki birakacağım kovalar bira üretmek için uygun mu ?

Cold crash nedir? Ne zaman yapılır? Nasıl yapılır?
Diasetil rest nedir? Ne zaman yapılır? Nasıl yapılır?
Lagering nedir? Ne zaman yapılır? Nasıl yapılır?

Sıralaması nasıl?

Cold crashi biliyorum ancak sıralamada yerini bilmiyorum.

Bazı aramalar yaptım ama tam oturtamadım kafamda.

1048 og 1.5 litre mayşeye ne kadar su koyarsak 1040 olur

2 Beğeni

çok özür yanlış sordum 1.5 litre 1048 og yi 2 litre 1040 og

1.5lt 1048 OG’ye 0.5lt su ekleyip 2 lt yapınca 1040 OG olmaz ki

1 Beğeni

1.5 litre 1048 og mayşe var elimde

2 litre 1040 og mayşeye ihtiyacım var

ne kadar su ekleyip ne kadar kaynatmak lazım

300ml su eklerseniz 1.8lt 1040OG şıra olur elinizde

1 Beğeni

Merhaba.
OG ölçecek ekipmanım olmadığından ve de bir süredir araştırmama rağmen net bir açıklama bulamadığım için siz üstadlara sormak istedim:
1-) Kit ile bira yaparken hem alkol oranını hem de malt tadını artırmak için, kiti kurarken eklememiz gereken 1 kg. toz şekere ne kadar sıvı malt özü ekleyebiliriz? Mesela 1 kg. toz şeker + 1.2 kg. sıvı malt özü veya 1 kg. şeker + 0,6 kg. sıvı malt özü şeklinde eklenebilir mi?
2-) Alkol oranı aynı kalsın malt tadı artsın istersem 0,5 kg. şeker + 0,6 kg. sıvı malt özü eklesem iyi halt eder miyim?
(Pilsen, Ale, Bock)