Yeni Gelenlere: Küçük Kemik Kitle

Forum üyelerimizin ne kadarı biliyor bilmiyorum ama aslında ünlü insanlarız biz. Orada burada, ülkemizin en bilindik platformalarında bizim forumdan bahsediliyor.

Aslına bakarsanız bahsettiğim yer Ekşisözlük. Eski forum zamanında açılmış bir başlık var Ekşi’de ve okurken şansen epey gurur duyama neden olan çok güzel şeyler yazıyor bu başlık altında ve o yazılanları okuduğum zaman yapmaya çalıştığımız şeyin doğru olduğunu ve zaman zaman tekliyor olsak da doğru yolda devam ettiğimizi görüyorum.

Şuradan okuyabilirsiniz.

Ama bir yandan da, Ekşi’de yazılan bir iki gönderi haricinde de zaman zaman işittiğimiz ve burada da bir iki kez dile getirilen bir mevzu var: Foruma hâkim olan küçük, kemik kitle.

Yukarıda da bahsettiğim üzere, farklı farklı seferlerde forum kurucularının, ya da daha doğrusu forumu aktif olarak kullananların bir kısmının “fazla” yakın olmasının yeni üyeleri “korkuttuğunu” ve aktif olma konusunda “zorladığını” işittik veya okuduk.

Ben bu başlığı, (varsa) bu türden şeyler hisseden üyelerimizin neler düşündüğünü merak ettiğim için (yani bu arkadaşların kimler olduğunu tespit edebilmek için [nıahhahhaha]) açtım çünkü konuştuğum arkadaşlarımın pek çoğu bunun genel anlamıyla hakkaniyetli bir söylem olmadığı görüşünde.

Konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşır mısınız lütfen?

12 Beğeni

Benim bu kemik kitle denilen arkadaşlarla tanışma fırsatım oldu. Fena insanlar değiller ama herkesin aktif katıldığı bir forum isteğimdir.

5 Beğeni

Açıkcası bende ilk başta çekinmiştim biraz. Çünkü bazen başlık altında sadece birbirinizin anlayacağı geyikler çeviriyodunuz. Ya da bira yapım konusuna tam hakim olmanın getirdiği bir “o öyle değil” tarzı vardı.

Ama zamanla alıştım buna. Bazı geyiklere vakıf olmaya başladım. Bira yapımıyla ilgili daha çok araştırma yapmaya itti bazı şeyler beni. Bilmeden konuşana burda çok tahammül yok ve bence olması gereken de bu. Malesef ülkenin en büyük sorunu bilmeyenin sesinin çok çıkması.

Bir de @BoBo abinin babacan bir tavrı var. O da beni daha rahatlatıp kasmadan katılım yapmaya itti zamanla.

Tişikkirler.

9 Beğeni

Bekle sen biraz daha, bak başına neler gelecek… :smiling_imp:

1 Beğeni

Bunu bir de Derin’e sormak lazım

2 Beğeni

Sorun abicim… İstediğinize sorun. :slight_smile:

Yoksa bu yem miydi :rofl:

1 Beğeni

:raised_hand_with_fingers_splayed:

@bobo nun yazısını okumaya başlayınca beni anlatiyor dedim, hatta sonunda “@alpayc vb arkadaşlar” diyerek örnek verecek sandım :slight_smile:

Başlarda bende de yukarıda bahsi geçen çekinceler vardı, taki o ataleti yıkıp bodoslama dalma cesareti gösterene kadar. O aşamadan sonra o “kemik kadronun” aslında pamuk şeker gibi tatli ve naif insanlar olduğunu gördüm. Daha önce “aralarına giremem” derken, kısa sürede “beraber” olma imkanına nail oldum. Ilgi ve alakasını eskirgemeyen tüm dostlara selam olsun.

9 Beğeni

Merhaba.

Burası ile eski forumun kapanmasından sadece bir hafta önce tanışmıştım, o sebeple yeni ve pasif izleyici bir üye olarak, herhangi bir hususta soru sormaktan, görüşümü ya da tahminimi yazıya dökmekten ya da ne bileyim herhangi bir zoom buluşmasına katılabilir miyim diye sormaktan herhangi bir çekince duymuyorum.

pasif bir şekilde forumu izliyor olmam, çekinmemden değil, sadece okuyarak dahi ziyadesiyle beslenmem forumdan.

Vesile olsun, herkese teşekkür ederim.

12 Beğeni

Bu arada hazır yeri gelmişken eklemek isterim, Zoom buluşmalarına katılmak için sormaya falan gerek yok… Kapı açık zaten, direk girebilirsiniz. :slight_smile:

7 Beğeni

Hatta bu hafta yapılacak olan zoom toplantısında değerli bilgiler paylaşılacakmış diye duydum

5 Beğeni

Konuyu hortlatıyor olsam da :sweat_smile: Türkiye’de kit ya da tam tahıl olsa da ev biracılığı yapan oldukça yoğun bir insan topluluğu var. Yeni başlayanından en tecrübelisine kadar herkesin bulunduğu ve aktif katılım sağladığıbir forum herkesin dileğidir zannediyorum. Umarım gün geçtikçe daha da büyüyen bir foruma dönüşür buralar.

6 Beğeni

Armut piş ağzıma düşten ziyade kendi de bir şeyler öğrenmek isteyen ve forumun asıl amacının bilgi paylaşımı olduğunu kavramış ve bu şekilde davranan herkese kapılarımız açık her zaman.

Başka türlüsünü söyleyenler de çıkabilir tabii ki; ona da saygı duyarız ve kurallarımız doğrultusunda hareket ettikleri sürece forumda var olabilirler rahatlıkla.

Şimdi düşündüm de, böyle olmayanlara da açık aslında kapı… Sonuçta herhangi bir paylaşımda bulunmayan ama forumu takip eden pek çok üyemiz de var.

Bunun üzerinde biraz daha düşünmek gerekecek sanki… :thinking:

sonuç olarak ilk geldiğimizde hep dutluktu buralar…

13 Beğeni

Şimdi burada bende fikrimi belirteyim aslında insanlar uzun süredir paylaşımlarıyla dost olmuşsa ve diğer forumdaşlardan daha iyi anlaşıyorlarsa bu durumda herhangi bir kötü bir şey yok. Bu insanlar diğer forumdaşlardan daha bilgiliyse ki bende bunların içindeyim bunda da kötü bir şey yok burada faydalanabileceğimiz bir çok nokta var hatta. Ayrıca ben butun facebook gruplarına üyeyim ama buranın o şekilde olmamasından insanların biraz soru sormaktan imtina etmesinden memnunum hakkıyla bir araştırma yapmadan burada yazı kalabalıklıgı olmasını istemiyorum cunku bu sayede bende bir arama yaptigimda aradığımı bulmakta zorlanacağım. Ayrıca bu insanlar birbirlerine zoom uzerinden olsun, birbirlerine bira göndererek olsun zaman ve emek ayıran insanlar birbirlerine bizden yakın olmaları doğal vaktiniz varsa sizde daha çok vakit ayırarak bu insanlarla olabilirsiniz gelene gelme dediklerini görmedim tabi ki mizacını begenmediginiz bir veya bir kaç kişi olabilir ama burada yüzlerce insan var ve bunu tüm foruma mal edemeyiz ayrıca herkesle mükemmel anlaşmak zorunda değiliz anlaşamıyorsakta polemik yaratmayız olur biter. Öyle veya böyle burası şuan tr ev biracılığı için en iyi kaynaklardan biri ve bunu birazda bilgili arkadaşlara borçluyuz. Okuyup bilgiyi alıp gitmek elimizde aynı şekilde yeni dostlar, arkadaşlar edinmekte ama tabi bu son noktayı koymak gerekirse vakit isteyen bir durum yeni gelen arkadaşlara böyle bakmalarını tavsiye ederim. Edit : kelime hatası

9 Beğeni

Maalesef FB gruplarında insanların sağlıklarını riske sokabilecek şeyleri çok kolay önerebiliyorlar. Bunu yaparken "ben hep yapıyorum bir şey olmuyor"un arkasına sığınıyorlar. 3-4 kit yapmış herkes kendini brewmaster hissediyor orada. Bilgisizlik kol geziyor. Eski posları okuyup benzer durumları yaşayanlara verilen önerileri inceleme gibi bir davranış sıfır. Herkes aklına gelen postu açıp binlerce kez sorulmuş olan şeyi tekrar soruyor ve sayfa moderasyonları bunları engellemiyor. (Post açmak admin onayına tabi olasına rağmen) Hatta post altında 1. yorumda doğru cevap verilse bile 3. 4. yorumda aynı şeyi yazanları görebiliyorsunuz.

Bunları neden yazdım, buranın asla böyle bir yer olmasını istemem. Bilgi deposundan bilgi çöplüğüne dönüşmesini görmek istemem. FB gruplarında yapılan ne varsa burada yapılmaması hayırlı olur bence :slight_smile:

12 Beğeni

Bunu emgellemenin yolu basit aslında. Belli bir okuma seviyesine kadar konu açma ve yazma kısıtlaması. Sadece “doğru” bilginin bulunduğu, soru ve etkileşimin bulunmadığı bir ortama forum adını vermek de doğru bir yaklaşım olmaz. Sadece bilgilendirme amaçlı bir site bunun için yeterli olur. Bunu da birkaç kişi biraraya gelip gerçekleştirebilir. Bu noktada moderasyon biraz önem kazanıyor tabii. O da foruma emek harcayanlar ve harcamak isteyenler tarafından gerçekleştirilebilir. Ev biracılığını benimsemeyen ve sadece ucuz bira mantığıyla bira yapan kişilerin zaten bu etkinliği süreklilik haline getirdiğini zannetmiyorum. Forum kullanıcıları belli bir noktadan sonra ev biracılığını yaşam tarzı haline getirenlerden oluşuyor. Benim açımdan topluluğun geniş ya da dar kapsamlı olması sorun olmamakla birlikte geniş bir toplulukta bulunmaktan daha fazla zevk alacağımı söyleyebilirim.

4 Beğeni

Var zaten. Forum mantığı herşeyi beraber öğrenmektir. Fakat bu isteğe karşı çıkıp, daha önceki tecrübeleri de hiçe sayıp, aramamak konusunda imtina eden arkadaşlara ben cevap yazmak istemiyorum. Bu kadar paylaşımcı insanı hiçe sayana saygı göstermiyorum maalesef!

10 Beğeni

Ya arkadaşlar söylediklerinizin tümü doğru doğru olmasına da zaten bu ortamın Facebook gruplarına dönüşeceği yönünde bir endişemiz yok. O mantıkla ilerlemeye çalışan insanlar geldiğinde uzun soluklu bir şekilde kalamıyorlar zaten forumda.

Bu başlığın esas amacı forumun nüvesini oluşturur gibi görünen grubun yeni arkadaşlara her zaman kucak açtığını, yeni yüzleri her zaman sıcak bir şekilde kabul ettiğini vurgulamaktı.

Birbirimize bira gönderiyor olabiliriz, doğru ama göndermek istediniz de göndermeyin mi dedik? (Gerçi beni bu kapsamdan çıkarın çünkü “kara delik” lakabıyla anılıyorum muhtemelen.) “Zoom’a ben de geleceğim!” diyen oldu da “Sorry, we are closed!” diyerek karşı mı çıktık?

“Beni aranıza almadınız!” diyen varsa çıksın ortaya.

8 Beğeni

Ben zoom toplantılarına katılımın çok önemli olduğunu düşünüyorum, kendi açımdan da yeni yüzleri görmekten çok mutlu oluyorum, zoom toplantıları sonrası da zaten yüz yüze görüşmeler Ankara-Hatay-Kapadokya buluşmaları oluyor,…

9 Beğeni

Sanırım o kısıtlama yeterli değil. Ben foruma üye olduktan kısa süre sonra hemen bir rozet aldım sanırım.

Cevap verip vermemek bizim elimizde pek tabii, evet önce insanların arayarak öğrenmesi onlar açısından daha önemli ama belli bir alanı örneğin “yeni başlayanlar” gibi sadece o alanda bir miktar tecrübeye kadar sabit tutmak hem forumda yanlış konularda farklı bilgilerin yaratacağı bilgi kirliliğini önler hem de insanların yeni başlayanlara tecrübelerini aktarmasını sağlar diye düşünüyor. Bakış açım fazla özgürlükçü olabilir, sanırım katılımcı hareketler bana daha keyifli geliyor.

2 Beğeni