Yeni Gelenlere: Küçük Kemik Kitle

Aslında söylediklerimde bir doğruluk iddiam yok. Başlık altındakileri okuyunca yeni gelenlerin iletişimden korkmadan katılım sağlamalarının birçok insanı mutlu edebileceğini vurgulamak istiyorum. Ben yetkin bir “beer crafter” değilim lakin deneyimlediğim her bilgiyi isteyen herkesle paylaşmaktan mutlu oluyorum. O yüzden daha canlı bir forum ortamı beni memnun eder eğer “kemik bir kitle var” deyip çekinerek forumdan uzaklaşan birileri varsa.

2 Beğeni

Küçük kemik kitle,…ilginç, uzaktan bakıldığında belki çok doğru bir benzetme gibi gözükse de aslında sanki çok doğru değil. Evet bu forumda birbiri ile çok samini olan bir grup arkadaş var ama zaten forumu oluşturanlar bu bir grup arkadaş ve kendi aralarında daha samimi olmaları da gayet doğal. Uzun zamandır forumu takip ederim, kimse ile özel bir tanışıklığım da yok ve benim gördüğüm foruma bir konu açıldığında, bir soru geldiğinde herkes yardımcı olmaya çalışır, üstelik yanıt verenler yıllardır bu hobi ile uğraştıkları halde en basit sorulara bile üşenmeden detaylı yanıt verirler.
Eğer foruma kemik bir kitle var diyerek girmeye çekinen ve hatta bu ortamdaki muhabbetten kaçanlar var ise o kişilerin hayata bakışlarından kaynaklıdır ve daha kendileri ile ilgili öğrenecekleri şeyler var diye düşünürüm, bu kadar basit şekilde yargıya varılamaz. Bu forum bu bakış açısı ile devam ettiği sürece kendi enerjisine uyanları çekecek ve yaydığı enerjiye ayak uyduramayanlar akışta kendiliğinden uzaklaşacaktır. Ben kendi açımdan elde ettiğim tecrübeden oldukça memnunum. Forum’da zaman içinde sağlam bir şekilde daha da büyüyecek ve “büyük kemik kitle” halini alacağına eminim :innocent: :beers:

13 Beğeni

Uzun süredir aklımda olan ve ifade etmeyi içime sinecek bir şekilde beceremediğim düşünceyi son derece nazik bir şekilde ifade etmişsiniz, çok teşekkür ederim.

Bu da söylemeye çalıştığım şeylerden bir diğeri.

5 Beğeni

Öyle bir ayrım olsa beni almazlardı. Sonrasında da tabii @Baltazar ı. 6-7 aydır aramızda, ama sanki en az 6-7 yıldır tanıyor gibiyiz.
Hem doçent, hem en genç, hem yakışıklı, hem karizmatik hem de güzel bira yapıyor.
Tek eksiği Fransızca bilmemesi…

10 Beğeni

Sanırım Japonca ve Samoaca da bundan sonra bilmek şart olacak. Japonca belki de Samoaca zorlayacak gibi… :thinking:

3 Beğeni

Bu dediğiniz ancak nadiren başvurulan bir uygulama.

3 Beğeni

Ben herşeye ortadan dalmayı sevdiğim gibi kemik kitleye de daldım. Küçük-büyük, az kemik- çok kemik demeden samimi oldum. Fransızca bilsem samimiyet farklı mı olurdu bilemedim… :stuck_out_tongue_winking_eye:

8 Beğeni

Katkısı olurdu tabii ki.
Bilenle bilmeyenin bir olduğu nerede görülmüş…
Bence Fransızca kullanacağımız bir Zoom akşamı şart oldu bunun üzerine.

1 Beğeni

“Küçük kemik kitle” algısı, araştırmaktan ziyade “yeni konu açayım, bilgimi alayım, sonra da kaçayım” cıların doluşmaması açısından işe yarıyorsa varsın olsun bu algı.

Ben kendi halimde bira yapmaya çalışıyorum, bu anlamda hala yolun başında ve acemi olarak bakarım kendime. Bu nedenle sadece eminsem yazmaya çalışırım ve bu yüzden de nadiren cevap yazarım sorulara.

Konuları okumaksa o kadar keyifli ki. Bazı konular atomu parçalamak gibi geliyor bana okurken. Ev şartlarında o koşulları sağlamaya çalışanların girdileri bu yüzden benim için çok kıymetli.

İyi varsın diyorum, Sevgili “Küçük kemik kitle”

9 Beğeni

Aslında bunu yaparken harcanan zamandan çok daha kolay büyütece tıklayıp sormak istenileni yazmak. Cevap bulunamıyor veya tatmin edici değilse zaten yardımcı oluyor bilgi sahipleri.

6 Beğeni

Forumdaki ilgilendiğim konuları 1 aydır okuyordum. Evvelki gün de üye olarak kafamdaki sorulara yanıt bulmaya çalışıyorum. 55 yaşında bir insan olarak bir basit gerçeği tekrar etmek istiyorum. “ elbette bilenle bilmeyen bir olamaz.” Bilmeyenin ilk önce bilgiye ve tecrubeye saygısı olacak.
Samimiyet ve Dostluk ise bu dünyadaki en değerli mücevher… Onlarsız içtiğimiz biranın da hiçbir anlamı yok ki… Bu çekirdek dostluğu burada yakalayanları devam ettirenleri tebrik ediyorum. … Küçüğünü kemiğini bilmem ama samimi, akıllıca ve genel saygı kurallarına göre davrandığınızda size yardımcı olacak bir sürü iyi insan var burada . Paylaşım var , yardımlaşma var , Bu güzel - ortak hobiyle ilgili bilgi görgü takviyesi var… Samimi her insanında benim başımın üstünde yeri var… Selam saygı ve sevgiler…

15 Beğeni

Kemik bir kitle olmak istiyor veya olmamak istiyor gibi bir durumumuz yok aslında, bizler ev biracılığı gelişsin istiyoruz, bu sayede aynı hobi etrafında toplanan , tanışan insanlarız, en güzel ortam da zoom toplantıları arkadaşlar, istiyoruz ki bu zoomlara katılın, kafanızdaki tüm sorulara canlı canlı cevap bulabilirsiniz, tabi forumu okuyun, soru sormak için bile bilmek lazım…

7 Beğeni

Ekşisözlük’ten alıntıdır:

ilk zamanlar yani ismi vs değişmeden önce efsane bir topluluk ve forumdu. malttan tutun mayaya, alet edavat yapımına kadar çok faydalı ve iş yapan bilgiler vardı. hatta alanında en sağlam türkçe kaynaktı. ve sağlam ev biracıları ile doluydu.
şimdi dönüp bir bakayım dedim de sönmüş, gitmiş.

her güzel oluşumda olduğu gibi kendi sonunu kendi getirdi. sonunu getiren de kendi içinde elitleşen ve burnu kalkan, kibirli bir grup oldu. kendilerine küçük kemik kitle ismini takmışlar fakat bence küçük, kibirli, kemik kitle daha uygun. birbirlerini forum admini yapıp öylece takılıyorlardı. şimdi geriye bir tek onlar kalmış, onlar da kendileri çalıyor kendileri oynuyorlar. tadı tuzu yok.

tanım: tırt forumumsu

3 Beğeni

Zamanında yanlış kaynamış kemiğin sonradan kırılıp yeniden doğru bileşenleriyle kaynaması sonucu oluşan bir kitle bu… Arkadaş eksik yazmış…

10 Beğeni

Gelsin kendisi katkıda bulunsun, beğenmediği forumun kalitesini yükseltsin. Kimse hayır demez. Tam yerli usul uzaktan zart zurt atmanın bir faydası yok.

Ama eski forumda içerik çok zengindi, o ayrı. Bu forumun ağır toplarının, pardon elitleşip burnu kalkan kemik kitlenin genç ve heyecanlı zamanlarında yaptıkları, denedikleri, araştırıp öğrendikleri herşeyi büyük bir heyecanla paylaştıkları bir dönemin birikimiydi.

Ben sadece birkaç haftalığına şahit olabilmiştim.

10 Beğeni

Bir insan tanımadığı insanlardan başka ne bekleyebilirki. Bir soru soruyorsun insanlar şu klavye ile bi ton cevap yazıyor, … Vayyy gaddar davutt vayyy… Haset ve kesinlikle beceriksizz bir arkadaş bence… Buda benim önyargım olsun…

7 Beğeni

Biz yine de kötü konuşmayalım hocam. :slight_smile:

3 Beğeni

Eleştiri yapmak da herkezin yapabileceği bir şey değil, Ekşi’nin ilk başlardaki keyifli yerini benim açımdan kaybedeli çok uzun zaman oldu. Bu forumu gerçekten tanıyınca, bu gibi yorumların farklı bir düşünceyle yazılıyor mu sorusu akla geliyor. Sadece benim de en başından beri üzüldüğüm ve sıkı sık ahh keşke eski forum konuları silinmeseydı dediğim çok oldu ve oluyor. Gerçekten çok iyi bir kaynaktı. Çok büyük bir zorunluluk olmasa silinmeyeceğine de inanıyorum. Biraz yaşanmışlıklar ve alınan yaş ve deneyim ile de ilgili sanırım, ben artık şuna kesin olarak inanıyorum ki, hiç bir şey için kötü bir niyet içinde olmamak lazım, çünkü gerçekte her kötü düşünce bu evren içinde dönüp dolaşıp niyet sahibine geri dönüyor. kötü söz sahibine aittir cümlesi gerçekten çok doğrudur :beers:

8 Beğeni

Eski forumda olup burada olmayan/ayrılan/gönderilen kim veya kimlerdir hatırlamıyorum bile ben. Tek eksik silinen konular. Onlar da yeri geldikçe geri getiriliyor.

Edit : hatırlamıyorumda değil hatta, kim olduklarını çözemedim hala :thinking:

7 Beğeni

Ben ikidir zoom toplantılarına katılıyorum. Çok hoş karşılandım. Kemik kitle abartılıyor bence… kapılar herkese açık bence.

7 Beğeni