Yerel Üretim Ürünlerle IPA

,

Gerçekten aromatik olan acı ve damakta kalan biraları seviyorum.
Tamamen Türkiye üretimi malt ve şerbetçiotu kullanarak yapıldı. Şerbetçi otları yaprak halde.
Tüm maltlar Hitit Malt’tan
Willamette Hopia Aromatik’den (ilk hasatlarıymış)
Chinook Hihopsfarm’dan

20 litre hazır su, 13 litre şıra, 11 litre son ürün.

Tam 12 gün oldu şişeleyeli ve dayanamadım dolaba 2 tane attım.

8 Beğeni

YMIPA yani yerli ve milli ipa :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

FG biraz yüksek olmuş sanki

Evet kesinlikle. Ama fermantasyon durdu, duran fermantasyonu tekrar başlatamadım.

1 Beğeni

Belki de. Hem bu yapraklarda dry hopta sıkıntı olur mu emin olamadım hem de yoğun şerbetçi otu olduğundan fazla havayla temas ettirmek istemedim.

Yüksek FG bir sorun yaratmaz sanıyorum.

1 Beğeni

Dry hop yapmanın FG üzerinde etkisi olduğunu düşünmüyorum. Fermantasyonu bitmiş kovaya parçacık eklemek nükleasyon oluşturacağı için hava kilidinde yeniden hareketlilik gözlenir ama FGye etkisi olmaz.

6 Beğeni

Şimdiden afiyet olsun :slight_smile: ben de Hitit Malt ürünlerini kullanıyorum gayet memnunum.
FG yüksek olunca ne oluyor kısaca açlıklayabilir misiniz ?

1 Beğeni

Benim de merak ettiğim konuydu bu da. @Danakuzu Sağolsun açıklamış. Ama OG’nin de önemi yokmu FG konusunda? Veya ortalama ideal bir FG aralığı var mıdır?

Temel olarak mayanın sindirim oranı belirleyici olan. %75-%80 gibi.

FG yüksek olursa zararı var mıdır?

Beklenen değerin üzerinde olursa şişeleme sonrası aşırı gazlanma veya şişelerde patlama olabilir.

1 Beğeni

Bir fotoğraf ile son ürünü de göstermek istedim.
11 Litre bira için 100 gram şerbetçi otu kullanmama rağmen acılık neredeyse yok, çok hafif bir dokunuş var sadece, ayrıca ufaktan çiçeksi bir aroması var diyebilirim.
İçimi gerçekten rahat, alkol hissedilmiyor ve sanırım FG yüksek bittiğinden çok az sanki tatlılık var.

5 Beğeni