Yurtdışındaki Mekanlar, Publar

Daha önceki forumda sanırım benzer bir konu vardı. Yurtdışında gidilmesi önerilen pubları, breweryleri, beer shoplari gibi hobimizle ilgili mekanları paylaşabiliriz.

Ben Eylül ayında eşim ve arkadaş grubumuzla Belgrad’ a gitmeyi planlıyorum. Daha önce gidip şuralara gidilmeli gibi öneriler yapmak isteyenlerin önerileri alabilirim. Mesela bagajın bir kısmına oradan bulabileceğim ülkemizde satılmayan ürünlere ayırmayı planlıyorum.

4 Beğeni

Ilk firsatta, Kazan, Kiev, Moskova ziyaret etme firsati buldugum yerleri bu baslik altinda anlatiyor olacagim.

Kazan Top Hop: dünyaca ünlü bira evlerinden temine dilmiş 30 dan fazla kraft bira tap ten veya 50 fazla türden şişeden içilebiliyor. Ortam güzel. Growler dolduruyorlar.

Kazan Fomin: Kendi imalatları Kraft bira seçenekleri mevcut. Çok lezzetli NEIPA lar sour biralar Lambic ler DIPA lar temin edilebiliyor. Top Hop tan sonra 2. sırada.

Kiev: Vidro: son derece sınırlı koleksiyon mevcut. Bir tane IPA gibi.

Ama esas Punkraft’a bakın. Brewer larla tanışıp otları konuşabileceğiniz son derece kafa çalışanların olduğu bir mekan. 30 dan fazla tür mevcut. Biralar Teku da servis ediliyor.

Litra: doldurma ama kalitelisinden. Çeşitli yerlerde şubeleri mevcut. Çok ucuz değil ama odaya geçerken dandik pilsener alacağınıza alın 1 litre tadını çıkarın.

Moskova: Anton, The Moscow City içinde bir çok dünyaca ünlü kraft bira üretisinin birasını dökme olarak almanız mümkün. Lindemans Cassis ti Tripel lardır bir çok Milk stout, gose, sour baya geniş bir koleksiyon mevcut.

Ekaterinburg:

Novosibirsk:

2 Beğeni

Merhabalar. 2020 Ocak’ta gitmiştik Belgrad’a. Fotoğraflar eski telefonumla beraber gittiği için yükleyemiyorum ancak aklımda kalan 4 pub var. Samo Pivo ve Gunners Pub’da çok bol çeşit bira vardı. Hatta Samo Pivo’da bir muslukta ev birası vardı. Krafter da gayet güzeldi çeşit açısından. The Black Turtle’ın ise kendi üretikleri biralar vardı, meyvelileri özellikle ilginçti. Samo Pivo’nun hemen altında Beersheep Beer Store’dan şişe şişe craft bira alarak yurda dönüş yapmıştık. Bir de craft bira mekanı değil ama Rakia Bar’da farklı farklı yapılmış ve olgunlaştırılmış rakialar denemiştik. Küçücük bir mekandı ama deneyim oldukça güzeldi.

10 Beğeni

Öneriler için teşekkürler, not aldım :slight_smile: bir de maya vs alabileceğim bir yerler bakıyorum ama bulamadım.

1 Beğeni

Maalesef oradayken ben de doğrudan malzeme satan dükkan bakınmıştım internetten, ancak bulamamıştım.

1 Beğeni

https://www.majstorzapivo.com/
Burasını buldum. Ama pek fazla da ürün yok sitelerinde. Şerbetçi otu var çeşitli biraz sadece.

2 Beğeni

Hazır yorgunluktan bayılmadan sıcağı sıcağına yazayım dedim. Amsterdam’dayım sevgili @Sehirkackini önerisiyle “Arendsnest Proeflokaal” ilk durağımdı. Sabahın körü olması ve bütün gece uyumadığınız için iki çeşit deneyebildik. Ama yelpaze oldukça geniş :

Biz Pale Hops ve Bird of Prey sipariş ettik. Kanal kenarında “joordan” bölgesinde güzel bir ferahlama oldu.

12 Beğeni

İkinci mekan Amsterdam çiçek pazarının girişinde tam köşedeki mekan “Ter Marsch & Co”
Crazy Daisy IPA, Heineken fıçı ve La Couffe Blonde Fıçı deneme imkanım oldu.

Tatlı patatesle birlikte çok güzel oldum :sweat_smile: mekan turistik olmasına rağmen öneririm

12 Beğeni

Burada pilsner, buğday yapan dışarı çıkınca ipaya sarılıyor :smile:afiyet olsun

6 Beğeni

Bugünkü mekanımız Yine Amsterdam’da bulunan “Mikkeller at morebeer”

Burada 4 farklı bira deneme imkanımız oldu

İlk siparişlerimiz :

• Heated Seats : New England Pale Ale

Hazy, sun-struck straw appearance with an aroma of lemon, melon and pineapple. Flavors of citrus and stone fruit. A hazy beer that can be enjoyed for more than one pint
Şeklinde yorumlanmış ki bence de doğru

• Do stuff together : NEPA

Lemondrop ve Idoha 7 şerbetçiotu ve american pale ale tabanı. Heated Seats gibi kompleks ve hazy değil.

Bu iki bira ile yemeklerimizi yedik ve sonrasında üstüne biraz daha intense birşeyler içme kararı aldık :

• Mikkie = Cattivella: Imperial Pastry Stout
    9.5% abv

Alkol oranı hiç hissedilmeyen oldukça tatlı ve sonrasında maymuna dönme ihtimali oldukça yüksek olan bir bira. Pastry olma sebebi ise creme brule :slight_smile: çok çok beğendik

• The Big Fat 5 : Double IPA
    8% abv

İçerisinde 5 farklı şerbetçi otu bulunan west coast imperial IPA tarzında bir bira ve Hollanda best beer challenge de türünde gold medal almış. Oldukça beğendiğim bir bira oldu

10 Beğeni

Katılıyorum bence de doğru :smiley:

2 Beğeni

Her ne kadar bu biralara ulaşmak kendi açımdan mümkün olmasa da ileride planlayacağım biralar için yol gösterici oldu.

Çok güzel paylaşımlar, gördüklerin senin olsun, sen yiyip içtiğini anlat :slight_smile:

7 Beğeni

Bugün Brugge ve Brukseldeydim. Aslında Brugge’teki 2be isimli güzelim mekan kapalıydı. Biz de hemen Markt meydanına bakan “Brugge Beer Experience”a çevirdik rotamızı.
Burası 3 katlı interaktif bir bira Müzesi ve tadım olanağı sağlanan Cafe bar kısmı ikinci katta

İçeride çeşit çok fazla değil fakat fiyatlar Amsterdam’a kıyasla oldukça ucuzdu. 4 lü tadım menüsü 10 Euro ( kurla çarpmayın lütfen?!)

@Msk önerisiyle Rodenbach Flanders Red Ale serisiyle tanışma fırsatım oldu. Classic, Fruitage, Grand Cru
Eşimin en beğendiği Classic iken ben Grand cruyu beğendim.

• Grand cru: iki yıl meşe fıçılarda bekletilmiş bir flanders Red ale. Baskın kırmızı üzüm hatta sıcak iklim merlot üzümü tadı vardı. İçerim ben bunu sürekli.
  • Classic: 1/4ü 2 yıl meşe fıçıda dinlendirilmiş 3/4 genç biranın blendi. Fresh bir biraydı.
  • Frutage: bu Classic blende 7% kiraz eklenmiş hali. Krieke yakın bir tad ama bana göre bir tad daha üstündü.
  • Ayrıca Brugge Tripel : 8.7% abv. Kolay içimli ve baharat tadının hakim olduğu bir biraydı. Genel olarak beğendim.
  • Steenbrugge Blanche: Sıradan bir wit. Çok beğenmedik.
  • La trappe Quadripel: 10% abv. Dengeli hoş bir terapist. Karanfil, fındık kabuğu, vanilya ve meyve esterleri aldım.
  • Kriek Boon: Güzel bir lambic fakat aklım flandersta
  • Cornet Oaked: belgian strong Blonde Ale. 8.5 % abv. Fermantasyon esnasında meşe cipsleri eklendiği belirtilmiş. Meşe tadını çok alamasam da içimi oldukça keyifli bir biraydı.
12 Beğeni

Yukarıda bahsettiğim mekandan çıkınca sağ-sol yapınca “The Bottle Shop” a uğradım. Burası tam olarak bir bira mabeti.

Belçikadaki bir çok bira örneğini ve bardaklarını bulabileceğiniz bir mekan.
Özellikle Trappist westvleteren 8-12 bulabilmemdi. ( fiyatı 12 Euro)

12 Beğeni

Yirmi bin adım ve bir kaç biranın üstüne bir de brukseldeki “Delirium” a kısa bir süre uğradım.

Sadece Delirum Tremensi deneyebildim. Ya benim damağım iyice zımparalandı bugün ya da oldukça Sıradan bir Belçika sarı birası.

12 Beğeni

Madem öyle, 684€ luk reçete paylaşayım…
Halbuki @ers uyarmıştı ama oraya gitsem beni de kaşıntı tutardı.

6 Beğeni

@menegin bu tarz dükkanlardan sadece 60 Euro ile çıkabilmek zor bence kur mur unutuluyor.

3 Beğeni

Doktorlar az kazanıyor yaw :smile:

4 Beğeni

Alla alla niye ki acaba :roll_eyes:

4 Beğeni

Hamama giren terler diyorsun.
Peki cebimde olmazsa neyi harcayayım?

3 Beğeni